Typy zájezdů

Destinace

Vyhledat zájezd

| Zpět |

Informace - Normandie a Alabastrové pobřeží

Alabastrové pobřeží - La Côte d’Albâtre leží na severu Normandie v severozápadní Francii. Skalní oblouky, jehly a tunely jsou tvořeny alabastrem (odtud jméno pobřeží) neboli křídou-sedimentální hornina vzniklá vysrážením mořské vody – pevná, ale rozpustná.

Koho inspirovala Normandie- Alabastrové pobřeží?
Tyto skalní útesy v provincii Seine-Maritime proslavili ve svých dílech snad nejvíc impresionisté. Divoké pobřeží Normandie bylo vždy mekkou umělců K věhlasným malířům, kteří zde působili, se řadí Gustave Courbet nebo impresionista Claude Monet. Krásu pobřeží obdivovaly řady básníků a spisovatelů, z nichž můžeme jmenovat například Guy de Maupassanta a Maurice Leblanca, autora románu Dutá jehla (L’Aiguille creuse), jehož kniha se inspirovala skalním útvarem v Étretatu. Hudební skladatel Jacques Offenbach zde strávil řadu let a dokonce si koupil dům na pobřeží a tvořit věhlasné operety.

Krása Alabastrového pobřeží Normandie: hlavním cílem cesty jsou pitoreskní skalní útesy. Táhnou se v pásu 140 km. Známé skalní útvary vznikly, resp. kontinuálně se dotvářejí rozpouštěním zmíněné horniny za neustálého toku vody v podobě narážejících mořských vln. Malebné přímořské městečko Étretat, zapadlé v údolí mezi útesy přímo na pobřeží průlivu v oblasti La Manche. Letovisko je věhlasné díky divokými křídovými útesy Falaise d’Etretat Světově proslulé jsou zejména tři skalní brány, tunely a osamocená skalní jehla.

Falaise d’Aval a Falaise d’Amont.
Jižně od města se vypíná druhá majestátní skalní formace Falaise d’Aval a je považován za největší oblouk Alabastrového pobřeží. Vystoupáte-li po strmém travnatém chodníčku až k vrcholu, otevře se neopakovatelný výhled na celou zátočinu a obec Étretat. Turistická trasa pokračuje dál přes pastviny až k oblouku Manneporte. Z tohoto místa je možné spatřit neobyčejnou skalní jehlu čnící 90 m nad hladinou moře. L’Aiguille, jak je toto skalisko nazýváno, připomíná běloskvoucí ostrou cukrovou homoli trčící z klidné hladiny. Na severní stranu vede nenáročná stezka až pod vrchol – Falaise d’Amont. Tento oblouk nabývá menších rozměrů než předcházející dva giganti. Nasloucháte křiku racků a buřňáků, kocháte se pohledem na vlny tříštící se o mohutná bílá skaliska a vnímáte krásu vzácných starčků, katránu přímořského a kapradin.
Proti obzoru ční kaple Notre-Dame de la Garde ve tvaru střely, evokující dávné doby a informační tabule popisují historii místního kraje i známých osobností. Památník postavený na počest vynikajícímu stíhacímu letci z 1. světové války Charlesi Nungesserovi a pilotu Francoisi Colim. Oba se poprvé pokusili o non-stop přelet Atlantiku do New Yorku na dvouplošníku „Bílý pták“ a r. 1927 a záhadně zmizeli. Můžete pokračovat dále střídavě pod útesy či nad nimi až do městečka Fécamp. Oblázky provrtané mořskými živočichy zvoní a chřestí, kameny pokrývají chaluhy všech možných barev. Příliv je tak silný, skály třpytivé a světlo tak proměnlivé - Imprese... Krajina jako stvořená pro impresionismus a západ Slunce je ztělesněná pohádka.

Normandie a Alabastrové pobřeží je země bájná, tajemná, drsná i něžná zároveň, inspirovala umělce, přiroste k srdci i vám.

| Zpět |
Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu