Typy zájezdů

Destinace

Vyhledat zájezd

| Zpět |

Informace - Jerez de la Frontéra a sherry

Jerez de la Frontéra, starobylé město severně od Cádizu (160 000 obyv.), doložené už v předřímském období. Je proslavené produkcí sherry a též dvěma osudově významnými bitvami, které se v jeho blízkosti odehrály: r. 711 zde byl poražen vizigótský král Roderich a Arabům se tak otevřela cesta do Hispánie (jiná lokalizace událost klade do blízkosti Vejer de la Frontera), r. 1340 zde naopak proběhla jedna z rozhodujících vítězných bitev reconquisty. I když jsou největší atrakcí města četné „bodegas“ (vinné sklepy), za pozornost stojí také gotický chrám Santo Domingo (13. stol.) s renesančními a barokními doplňky, gotický kostel San Marcos, dějiště každoročních slavností vinobraní, a četné paláce; v jednom z nich sídlí archeologické muzeum.
Jerez de la Frontera proslavila rovněž Španělská jezdecká škola, která pořádá působivé přehlídky jezdeckého umění. Město patří i k centrům ohnivého tance flamenco.
Název místních silných vín – jerez – zkomolili Angličané na sherry, a tato podoba se stala jeho mezinárodním označením. Angličané se na výrobě sherry podíleli značnou měrou – v 16. století vznikla v Jerez kolonie anglických katolických vystěhovalců, kteří se začali zabývat především obchodem s tímto nápojem. (Jejich potomci zde žijí dodnes, s oblibou nosí tvídové obleky a hrají pólo.) Nápoj ostatně rychle zdomácněl i v Anglii - udává se, že od té doby, co sir Francis Drake roku 1587 přepadl Cádiz a ukořistil lodě s ohromným nákladem vína - a dneska si sherry spojujeme hlavně s Angličany, jak je popíjejí v dobré společnosti anebo večer u krbu.  
Réva se pěstuje na svazích křídové pahorkatiny mezi Jerez de la Frontera, Sanlúcar a El Puerto de Santa María. Vyrábí se několik druhů sherry. Z hroznů odrůdy Palomino se lisuje sušší sherry o menším obsahu alkoholu (např. manzanilla), které se dobře hodí k oblíbeným chuťovkám tapas. Z odrůdy Pedro Ximenez vznikají sladší a těžší druhy, u nichž se obsah alkoholu navyšuje dolihováním – přidáním čistého hroznového lihu (lehčí finos obsahují pak asi 15,5% alkoholu, oloroso 18%. K nejznámějším výrobcům kvalitního sherry patří Gonzáles Byass, Pedro Domecq a Osborne.
Vinné nápoje podobného typu jako sherry se vyrábějí rovněž v okolí města Montilla – známé amontillado, a ve vinařské oblasti kolem Malagy.

Máte zájem o poznávací zájezdy do Andalusie? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.spanelsko.geops.cz.  

| Zpět |
Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu