Víte o Bratislavě?
BRATISLAVA, neboli Prešporok, Prešpurk, Pressburg, Pozsony, Blava
To vše znamená ctěné jméno hlavního města Slovenska – jednoho z nejmenších metropolí Evropy
Bratislava, Prešporok, Prešpurk, Pressburg, Pozsony, Blava
Bratislavský hrad, symbol slovenské metropole, zdánlivě jednoduchá stavba se čtyřmi věžemi z 15. století, která se tyčí do výšky 85 metrů nad řekou
Dunaj. Hrad sloužil coby sídlo panovníka.
Primaciální palác klasicistní reprezentativní stavba, kterou nechal postavit arcibiskup József Batthyány jako sídlo kardinála maďarské církve (symbolem je obrovský kardinálský klobouk na průčelí). V paláci pobývala císařská rodina. V roce 1805 zde byl podepsán Prešpurský mír po bitvě u Slavkova.
Grasalkovičův palác, barokně rokokový palác Antona Grasalkoviče, kam zavítala nejednou na návštěvu
Marie Terezie i František I., V současnosti je oficiálním sídlem slovenského prezidenta.
Gotická katedrála sv. Martina, která bývala dříve korunovačním kostelem uherských králů, o čemž dodnes svědčí pozlacená uherská koruna na špičce kostelní věže. Korunováno zde bylo 11 králů a sedm královských manželek včetně
Marie Terezie (1741). Sv Martin je odedávna patronem Bratislavy.
.Nemineme ani blízký Františkánský kostel ze 13. století.
Stará radnice je historická budova na hlavním náměstí a patří mezi nejstarší budovy Bratislavy,tvoří ji budovy, jako Jakubův dům, Pawerův dům, Ungerův, Aponiho palác a původní budova s věží.
V uličkách Starého města si užijeme spoustu obchůdků, restaurací, slavných cukráren a samozřejmě
kouzelné velikonoční trhy. Vyrazit na ně můžeme hned na tři místa – na Hlavní náměstí se Starou radnicí, Primaciální nebo Hviezdoslavovo náměstí.
Bratislavské
velikonoční trhy jsou v duchu lidově-uměleckých tradicí a řemesel Slovenska. Jsou k mání tradiční slovenské kraslice a velikonoční vajíčka/dárky a vánoční ozdoby zdobené technikami různých regionů, tradiční pomlázky a karabáče, velikonoční ozdoby z proutí, keramiky, skla, peří, textilu. Ochutnáte tradiční speciality s hrníčkem svařeného vína či horké voňavé medoviny a talířem místních specialit a sladkostí.
Víte o
Budapešti?
Budapešťské Západní nádraží dostane novou tvářNyugati pályaudvar (Západní nádraží), navržené Gustavem Eiffelem, podstoupí v rámci modernizace železničního systému v
Budapešti sérii rekonstrukcí. Projekt, trvající několik let, je podporován Evropskou unií. Plánují se nová nástupiště a úpravy těch stávajících tak, aby vyhovovala kritériím moderních železničních vagónů. Budova bude mít rovněž bezbariérový přístup.
...
co je Szóbórpark? Výletním autobusem se dostanete až na industriální okraj
Budapešti - před hradbou a mohutnými dráty vás vítají 2 Trabanti, "budovatelská" hudba či Internacionála z amplionu a monumentální sochy Marxe, Engelse a Stalina a uvnitř
Memento Park a ohromné množství propagandistických monumentů. Jinde se památníky komunismu ničily a pomalovávaly, zde byl vytvořen recesní památník komunismu.
Stálé sbírky Muzea krásných umění v Budapešti Základem tohoto ve světě proslulého muzea je bohatá sbírka rodu Esterházyů: zájemci tu najdou umění starého Egypta, antického Řecka a Říma, velmi kvalitní kolekci italského a nizozemského umění od XIII. do XVIII. století, poklady starého španělského malířství se sedmi obrazy El Greca, vynikající díla reprezentují francouzské malířství XIX. - XX. století.
Muzeum Vasarelyho, největší toho druhu na světě (400 děl!), představuje reprezentativní soubor díla slavného zakladatele hnutí op-artu, který byl maďarského původu. Op-art je umění, které využívá geometrických tvarů k vytváření zvláštních prostorových a optických iluzí. Muzeum nabízí úžasný vizuální zážitek.
Termální lázně Széchenyi – léčebné termální lázně s plovárnou v Pešti, v parku
Városliget. Byly zřízeny poté, co tu byl roku 1876 objeven termální pramen. Voda o teplotě 76° C tryská z hloubky 1256 metrů a obsahuje síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý. Hodí se pro léčení revmatických chorob a poruch pohybového ústrojí, ženských obtíží, pro poúrazovou léčbu, pro léčení artritidy a neuritidy a jako pitná kúru při léčení katarálních poruch dýchacího a zažívacího ústrojí. Lázně Széchenyi představují jedno z největších lázeňských zařízení v Evropě – jsou tu velké venkovní bazény, zážitkový bazén s vodními masážemi, bublinkové a slané koupele aj. Pozoruhodná je také hlavní lázeňská budova zdobená skleněnými mozaikami a sochami (dokončená r. 1913).
Lázně Gellért – přepychové termální lázně s hotelem. Na rozdíl od Széchenyiho lázní patří k nejstarším v
Budapešti, jejich termální pramen je známý již 2 000 let. Minerální vápenitá hydrogenuhličitanová, hořečnatá a radioaktivní voda je zvláště účinná v případě léčby revmatických a kloubových onemocnění, neuralgie, neurózy, dny, revmatismu, gynekologických potíží a poruch metabolismu. Lázně tu existovaly už v 15. století, poté tu vznikly turecké lázně, které byly počátkem 20. století přestavěny v jedny z nejelegantnějších lázní
Budapešti a byly propojeny s přepychovým hotelem. Skvostná secesní budova byla otevřena roku 1918. Nachází se tu několik termálních bazénů, uprostřed plavecký bazén mezi antickými sloupy a od jara otevřen zážitkový areál na střeše hotelu s vířivkami, rychlou vodou a relaxačními perličkovými lůžky.
UPOZORNĚNÍ: Ve většině maďarských lázních jsou termální bazény přístupny bez pokrývky hlavy, naopak do plaveckých bazénů je obvykle vyžadována koupací čepice.
Upozorňujeme, že silné termální vody nemají dobrý vliv na plavky s umělými vlákny a na stříbrné šperky (zčernají), zlatu minerální vody nevadí. V termálních bazénech je vždy prostor na koupání min. 3h. Lze mít pobyt v lázních i např. celodenní mimo program skupiny (informovat předem průvodce).