Lázně v Budapešti

Budapešť je proslulá jako město termálních lázní. Koupání v teplé vodě tu patří ke každodennímu životu a návštěva lázní je pro Maďary společenskou událostí. V Budapešti najdeme celou řadu lázeňských areálů, které stojí za to navštívit a užít si pohody a pocitu uvolnění.

Léčivé lázně Gellért
H-1118 Budapest, Szent Gellért tér 1

Nejstarší maďarský lázeňský hotel, jedna z pých Budapešti. Prameny napájející lázně jsou známy již téměř dva tisíce let. V blízkosti někdejších “Sáros Fürdö” (Slatinných lázní) nebo jezera žil svatý Ivan, poustevník-léčitel, známý široko daleko, jeden z prvních přírodních léčitelů, jehož kázání a “zázraky” sem přilákaly mnoho nemocných. Vzhledem k vysoké teplotě vody tohoto pramene ho nazývali Očistec a později dostal název Panenská lázeň. V tureckém období zde stávalo nádherné lázeňské zařízení; v roce 1918 bylo přestaveno do současné podoby a dnes je to jeden z nejelegantnějších čtyřhvězdičkových hotelů hlavního města. Z jeho oken se otevírá široké panorama Dunaje směrem k budovám na pešťském nábřeží. Lázeňský hotel Gellért zahrnuje krytý i otevřený bazén s vápenitou, slabě kyselou, hydrogenuhličitanovou, radioaktivní vodou, obsahující mnoho minerálních látek. Je stejně vhodná pro koupele i pitné kúry nebo inhalace a je zvláště účinná v případě léčby reumatických a kloubových onemocnění, neuralgie, neurózy, dny, reumatismu, gynekologických potíží a poruch metabolismu. Tento lázeňský hotel nabízí lékařské a zdravotnické služby na nejvyšší úrovni.

Zdravotní koupele Rudas
H-1013 Budapest, Döbrentei Tér 9

Jejich vody jsou známé již tisíc let. Tři hlavní prameny koupelí (Juventus, Attila a Hungaria) jsou napájeny 15 menšími prameny. Voda je hodnocena jako léčivá voda a má vysoký obsah fluoridů. Stavba lázeňského zařízení byla zahájena Ali Pašou z Budy, současná hala bazénu s kopulí se datuje z té doby - jsou to slavné turecké Lázně se zelenými sloupy. Voda těchto lázní, ležících u Eliščina mostu při úpatí návrší Gellért, je účinná zejména při chorobách pohybového ústrojí, reumatismu a při léčení poúrazových stavů, ale dá se také používat pro léčení chronických gynekologických zánětů. Při inhalacích se dá používat jako ústní sprej a jako pitná kúra se doporučuje pro léčení dny, ledvinových kamenů a zažívacích potíží.

Lázně Rác
H-1013 Budapest, Hadnágy utca 8-10

Voda těchto malých lázní, skrytých při úpatí návrší Gellért na budské straně Eliščina mostu, je napájena pramenem o teplotě 41.8°C, jehož voda obsahuje alkalické soli, chloridy, sírany a také vápník, hořčík a hydrogenuhličitany. Budova postavená v 15. století byla oblíbenými lázněmi slavného panovníka Matyáše Corvina, který do nich mohl přicházet krytou chodbou ze sousedního královského zámku. Turecký cestovatel Evlia Chelebi se o nich zmiňuje jako o “Hévízfürdő”, neboli o horkých lázních. V roce 1865 byly přestavěny podle plánů největšího maďarského architekta Miklóse Ybla. Dnešní termální bazén a vanové lázně, spolu s masážními místnostmi a fitness centrem nabízejí uživatelům vynikající vybavení.

Císařské lázně Császár
H-1027 Budapest, Árpád fejedelem út 7

Vody dvanácti pramenů napájejících tyto lázně mají teplotu od 15 do 63 stupňů Celsia. Tyto prameny se dostávají na povrch podél slavné římské vojenské silnice a o pramenu se mluví již v Gesta Hungarorum, nejstarší písemné památce v maďarštině. Během tureckého období byly jejich budovy rozšířeny a v polovině 19. století získala budova dnešní vzhled, směs tureckého a klasického slohu, s krytým a otevřeným bazénem. Slabě radioaktivní, hydrogenuhličitanová voda obsahuje síru a je v ní také značné množství rozpuštěného vápníku a hořčíku. Lékařské doporučení zahrnuje: koupele účinné na poruchy pohybového ústrojí, chronickou artritidu a pooperační rehabilitace; ve formě pitné kúry je účinná na nemoci dásní a jako inhalační kúra má vynikající účinek na léčení dýchacího ústrojí a katarová onemocnění.

Lázně Lukács (sv. Lukáše)
H-1023 Budapest, Frankel Leó út 25-29

V okolí těchto pramenů byly při vykopávkách objeveny nálezy z doby bronzové a římské nápisy. Voda prýští na různých místech a teplota pramenů leží v rozmezí od 21 do 49 stupňů Celsia. Současné lázeňské budovy byly postaveny v minulém století. Léčivý účinek vod Lukášových lázní soupeří s účinky vod v Pöstyény, Baden-Badenu a v Herkulových lázních. Mezi prameny jsou minerální vody skupiny zemito-vápenatých vod, jsou tu slané vody a vody s hydrogenuhličitany a existuje také jeden, ve kterém převládají sírany. Vzhledem k tomu jsou tyto lázně vhodné pro léčení různých chorob. Mají vynikající účinky v případě artralgie (bolesti kloubů), pro léčení deformací páteře, pro omezení osteoporózy, pro léčení zažívacích a střevních potíží. Lázně jsou vybaveny úplnou fyzioterapeutickou jednotkou.

Turecké lázně Király
H-1027 Budapest, Fö utca 82-86

Někdejší římská vojenská silnice procházela přesně přes toto území, současné lázeňské zařízení bylo vybudováno v 16. století tureckým pašou Arslanem sídlícím v Budě, jeho vody také využívá plavecký bazén v Lukášových lázních. V dřívějších dobách byly tyto lázně známy jako Deszka (Prkenné) lázně, v 19. století byly zakoupeny rodinou Königů a název Király (Královské) pochází od maďarského překladu jména majitele. Již v roce 1670 napsal anglický lékař Edward Brown slova chvály na léčivé účinky vody z lázní Király. Dnešní návštěvníci lázní se mohou kromě termálního bazénu těšit také z vanových koupelí, slaných koupelí, masáží a sauny. Do dnešních dnů je v budově patrný turecký přepych a zvláště její kopule a klenby jsou považovány za mistrovské dílo architektury.

Lázně na Markétině ostrově

Pitoreskní Margaretin ostrov, “klenotnice” umístěná v samém srdci Budapešti a rozkládající se od Margaretina mostu k Árpádovu mostu je zeleným domovem hotelu Thermal. V druhé polovině minulého století byl objeven jako centrum lázeňské turistiky a princezna Hermina, druhá choť vévody (palatina) Józsefa, doporučila, aby se nad prameny vystavělo lázeňské zařízení. Významní geologové a chemičtí inženýři provedli průzkum a analýzy a vody tří pramenů, obsahující vápník, hořčík, hydrogenuhličitany, chloridy a sírany se začaly používat v novorenezanční budově vystavěné Miklósem Yblem, nejslavnějším architektem své doby. Vzhledem ke svému obsahu minerálních látek jsou léčivé vody Margaretina ostrova velmi účinné při léčbě nemocí pohybového ústrojí, potížích s páteří a při neurózách. Ostrov o ploše několika čtverečních kilometrů také poskytuje klidné prostředí pro odpočinek a oddech zejména svým krásným arboretem a čistým ovzduším, vzdáleným od ruchu velkoměsta, ačkoliv se ve skutečnosti nachází v jeho samém středu.

***Danubius hotel Thermal Margitsziget (Margaretin ostrov)
H-1138 Budapest, Margitsziget

Celý ostrov je přírodní rezervací, jeho krásný park a mikroklima ho činí ideálním místem pro pacienty hledající rehabilitaci a znovunalezení zdraví. Hotelová budova z 19. století byla v roce 1979 přestavěna na současný pětihvězdičkový hotel Thermal. Jeho lékařské a zdravotnické služby pokrývají všechny obory, jsou tu k dispozici všechny typy moderních diagnostických zařízení vybavených rentgenem, elektrokardiografem a laboratoří. Pro balneoterapii jsou zde termální bazény, kde se pro podporu léčby používají podvodní masáže a cvičení a také bahenní lázně. Oddělení elektroterapie je vybaveno moderním zařízením a přístroji. Proces léčení doplňují fyzioterapie a akupunktura. Zdravotnická část hotelu má také stomatologickou chirurgii, poskytující léčení ve všech oborech stomatologie a protetické stomatologie.

****Danubius Grand hotel Margitsziget (Margaretin ostrov)
H-1138 Budapest, Margitsziget

Slavný Grand hotel na Margaretině ostrově, jehož okna také směřují na pešťskou stranu města, stojí hned vedle moderního hotelu Thermal. Původní 120 let stará budova byla úplně renovována v roce 1987 a nyní, při zachování svého starého majestátního vzhledu, vítá své hosty a pacienty zmodernizovaným interiérem. Budova je spojena s vedlejším hotelem Thermal podzemním podchodem takže oba hotely nabízejí svým hostům tytéž služby. Ramada Grand hotel a hotel Thermal mají společně celkovou kapacitu 700 hostů.

 Széchenyiho lázně
H-1146 Budapest, Állatkerti körút 11

Tento horký pramen byl objeven velmi pozdě, byl totiž otevřen až v roce 1876, a poskytuje léčivé vody o teplotě 76°C, obsahující síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý, které přicházejí z velké hloubky 1256 metrů. Lázně jsou postaveny v novobarokním slohu a stojí ve středu města, ve středu Městského parku v zeleném pásu Pešti. Je to jedno z největších lázeňských zařízení v Evropě. Uvnitř jsou termální koupele pro muže i ženy, termální vanové lázně, bublinkové a slané koupele, a také velké bazény pod otevřeným nebem. Voda se výborně hodí pro léčení reumatických chorob a poruch pohybového ústrojí, pro poúrazovou léčbu, pro léčení artritidy a neuritidy. Je zvláště účinná v případech menstruačních poruch. Používá se také jako pitná kúru při léčení katarálních poruch dýchacího a zažívacího ústrojí. Vedle zdravotnického zařízení a léčebné sekce jsou zde také tři velké otevřené bazény.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS do Budapešti s koupáním najdete na stránkách www.madarsko.geops.cz/budapest a www.termalni-lazne.geops.cz/madarsko/budapest. 

Související destinace

Budapešť a okolí

Budapešť a okolí

Maďarská metropole Budapešť - nejmladší metropole Evropy, a přesto tisícileté velkoměsto s pestrou historií, která začíná už římským osídlením, řadou významných muzeí a galerií, spoustou termálních lázní a příjemných parků. Mosty a ostrovy na Dunaji, první metro na kontinentu, elegantní kavárny a cukrárny a tradiční hospůdky, kde se hraje čardáš. V Budapešti je toho skutečně mnoho k navštívení a poznávání, je potřeba tam jet alespoň na víkend. A také řada míst v okolí Budapešti stojí za návštěvu - královský Visegrád nad řekou, skanzen Szentendre, barokní perla Györ, okouzlující vesnička Höllökö...

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu