Budapešť, Paříž na Dunaji

V lecčems se dá srovnat s Prahou, jenom je to všechno jaksi větší, v lecčems s Paříží, jenom je to jaksi menší. Má podobnou malebnou polohu, jenže ne na Vltavě, ale na Dunaji, harmonický velkoměstský vzhled, obchody, obchůdky, butiky, kavárničky s venkovním posezením i širokou síť kulturních, sportovních a zábavních zařízení, starobylé i zbrusu nové hotely.
Spisovatelé a básníci dali Budapešti mnoho přívlastků, jako například Královna Dunaje nebo Paříž na Dunaji. Říčním tokem je rozdělena na Budín a Pešť, což byla kdysi dvě města. Strana budínská na pravém břehu Dunaje je kopcovitá, pešťská strana na levém břehu naopak rovná. Z budapešťských mostů si určitě prohlédněte aspoň tři, a sice Alžbětin, Margitin a Řetězový (most se maďarsky řekne híd). Orientace v městě není pro turistu náročná, je tvořeno okružními třídami a na ně kolmo vedou ulice. Nakupovat můžete a nejvíce budapešťský život kypí zejména na Váci útca a Rákoczi útca (útca = ulice). A rozhodně se podívejte do největší tržnice na území Maďarska (a kdoví, jestli ne vůbec největší tržnice v Evropě).

Kultura
Milovníci kultury a historie budou překvapeni, jak obrovské množství památek Budapešť návštěvníkům nabízí. Za jednu návštěvu je rozhodně nestačíte všechny prohlédnout. Připomenu alespoň ty nejvýznamnější v centru města: Farský kostel, římská pevnost, Péterffyho palác, piaristický klášter, palác šlechtické rodiny Károlyů, Pešťský župní dům a kostel anglických panen.
Budapešť je i městem muzeí, kterých je tu víc než třicet. Těmi nejnavštěvovanějšími jsou Maďarské národní muzeum (s korunovačními klenoty a největší maďarskou knihovnou), Hradní muzeum (expozice dějin Budapešti + vojenská výzbroj), Maďarská národní galerie (sbírky malířství a sochařství), dále Zemědělské muzeum a Muzeum výtvarných umění. Ke zhlédnutí doporučujeme Muzeum pohostinství, kde se seznámíte s celou historií stravování v Maďarsku.
Koupíte-li si pohlednici, vsaďte se, že na devíti z deseti z nich bude Budapešťský parlament, který je symbolem města a stojí na nábřeží. Byl postaven na sklonku 19. století v novogotickém stylu a má téměř tisíc místností. Na průčelí je vyzdoben sochami vůdců maďarských kmenů a maďarských králů.

Budapešťské vrchy
Na pravém břehu Dunaje se vypíná asi 60 metrů vysoký Hradní kopec a na jeho vrcholu stojí Budínský hrad s velkou sousoším krále Matyáše Korvína a jeho přátel. V areálu je také hradní divadlo.V podhradí je malebné středověké město. Asi 100 metrů vysoký Gellértův vrch (podle biskupa Gellérta, který tu prý zahynul mučednickou smrtí – má na úpatí pomník) je vyhledávaný turisty kvůli pevnosti zvané Citadella, která stojí až nahoře. Nechala ji tu postavit po porážce maďarského povstání v roce 1850 vídeňská vláda. Asi měla zastrašit obyvatelstvo.
Dnes je všemu ale jinak: z objektu se stala turistická atrakce s luxusní restaurací, z jejíž terasy je nejrozsáhlejší výhled na panorama Budapešti. Ještě lépe ovšem uvidíte od Památníku osvobození, který byl postaven na památku osvobození Rudou armádou a jedná se o víc než 30 metrů vysoký objekt, který rozhodně nepřehlédnete.

Lázně
Město je proslulé i svými lázněmi, protože ze země tu vyvěrá celkem 123 léčivých termálních pramenů. Nejznámější z nich jsou Královské lázně (památka na Turky) a jeskynní systém pod Budínem. V Gellertových lázních se můžete oddávat i vanovým perličkovým koupelím a na jejich terase se můžete opalovat nazí, což je určitě rarita, aspoň já jiné takové veřejné místo uprostřed města neznám.

Budapešťské ostrovy
Dunaj v Budapešti je podstatně širší než Vltava v Praze, asi 500 metrů a vystupuje z něj několik ostrovů (ostrov se řekne maďarsky sziget). Szent Endreisziget (ostrov svatého Ondřeje), Palotaisziget a Népsziget nejsou ničím zajímavé, jsou tam loděnice a doky.
Ostrov Csepel měří na délku téměř 50 km a je na něm soustředěna většina budapešťských průmyslových podniků, které tam začaly vznikat už v 19. století. Místem zábavy a rekreace je v Budapešti Margitin ostrov. Rozkládá se mezi mosty Arpádhíd a Margit híd. Je dlouhý asi 2,5 km a široký zhruba 0,5 km. Je to klidná část, kde je nádherný park s Promenádou umělců, kde si můžete prohlédnout sochy slavných maďarských spisovatelů, malířů a sochařů. Kromě toho je tu obrovské koupaliště, lázně,tenisový stadión, kavárničky a restaurace a také lunapark, kde se můžou vyřádit vaše děti.
Dalším zábavním a odpočinkovým centrem je proslulý Vidámpark (dá se opět srovnat s pražským Výstavištěm), kde je celá řada atrakcí včetně obrovského ruského kola a jedné z nejstarších horských drah na světě, která je celá dřevěná a pochází už z roku 1922. Většina atrakcí je však naprosto moderních. Děti do 120 cm mají vstup do parku zdarma, jinak stojí vstupenka pro čtyřčlennou rodinu 1 000 forintů. Anebo se můžete podívat do budapešťské zoo, která je také zajímavá. Plošně je o dost menší než pražská, takže ji snadno projdete.

 (čerpáno ze stránek orbion.cz)

Máte zájem o zájezdy do Maďarska? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na stránce www.madarsko.geops.cz.  

Související zájezdy

Související destinace

Budapešť a okolí

Budapešť a okolí

Maďarská metropole Budapešť - nejmladší metropole Evropy, a přesto tisícileté velkoměsto s pestrou historií, která začíná už římským osídlením, řadou významných muzeí a galerií, spoustou termálních lázní a příjemných parků. Mosty a ostrovy na Dunaji, první metro na kontinentu, elegantní kavárny a cukrárny a tradiční hospůdky, kde se hraje čardáš. V Budapešti je toho skutečně mnoho k navštívení a poznávání, je potřeba tam jet alespoň na víkend. A také řada míst v okolí Budapešti stojí za návštěvu - královský Visegrád nad řekou, skanzen Szentendre, barokní perla Györ, okouzlující vesnička Höllökö...

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu