Proč navštívit Budapešť

Už víte, proč navštívit Budapešť?

1. NÁDHERNÁ POLOHA

Ze spojení Budy a Óbudy (Budína a Starého Budína), rozprostírajících se na pravém kopcovitém břehu Dunaje, a Pešti, ležící na rovině jeho břehu levého, se v roce 1873 sjednotila Buda a Pešt’. Asi o třicet let dříve byl postaven první z dnešních devíti mostů, most řetězový „Lánchíd”, který se stal dnešním symbolem města. Budínské panorama – Hradní čtvrt’ s královským palácem Matyášovým kostelem a Gellértova hora s Citadelou – jsou součástí Světového dědictví.

2.MĚSTO LÁZNÍ

Na světě je Budapešt’ jediným velkoměstem i hlavním městem, na jehož území je v činnosti více než 80 termálních zřídel a pramenů. Z nich tu každý den vytryskne 70 milionů litrů vody. Počet městských lázní zaopatřených léčivým přírodním či vrtem získaným termálním pramenem se blíží padesátce. Mezi nimi jsou v původním stavu zachované turecké lázně, koupaliště ve volné přírodě, elegantní šumivé koupele, ale na zdrojích léčivé vody byly vybudovány i nemocnice a lékařské hotely, které jakýkoliv uspokojit dokážou nárok. Část léčivých pramenů je vhodná k léčbě pitnou kúrou při poruchách zažívacího ústrojí, ledvinových obtížích a chorobách látkové výměny.

3.JESKYNĚ A CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ

Budínská strana je zároveň i oblastí velkoplošně zeleně hlavního města s významnými výletními místy. Hory János-hegy, Széchenyi-hegy, Hárshegy, Remetehegy a Hármashatár-hegy jsou součástí budínské chráněné oblasti. Pod horami se táhne souvislá soustava jeskyň. Zde lze spatřit třetí nejdelší (7200 m) krápníkovou jeskyni v zemi Pálvölgyi-barlang a také jeskyni Szemlőhegyi-barlang, která je známá nerostem hrachovec vytvořenými útvary připomínajícími hrozno.

4.PAMÁTKY Z DOBY ŘÍMSKÉ

Léčivé prameny objevili již Římané a proto také pojmenovali své město zbudované na místě dnešního Starého Budína (Óbuda) Aquincum (aqua=voda). Pozůstatky římských měst, vojenských táborů, lázní a vodovodů jsou v Budapešti ještě dodnes patrné. V muzeu Aquincum jsou mezi pozůstatky a památkami na římské civilní město vystaveny i přenosné vodní varhany z roku 228.

5. PAMÁTKY Z DOBY TURECKÉ

Budínský hrad byl osvobozen v roce 1686 po 150-ti letech turecké nadvlády. Posledního budínského pašu, který padl při obléhání, vítězové pohřbili na Hradě. Jeho náhrobek nese nápis: „Byl hrdinným protivníkem, pokoj s ním”. Budínská turba, hrobka tureckého derviše „Gül baba”, který byl uctíván jako svatý, je muslimským poutním místem. Jak mezi místními tak i mezi turisty jsou Turky zbudované lázně Király, Rácz a Rudas velice populární.

6. STAVITELSTVÍ BELLE ÉPOQUE

Město získalo svůj dnešní vzhled v roce 1890, kdy se při příležitosti výročí příchodu Maďarů do vlasti před 1000 lety zbudoval milenejní Památník na Náměstí hrdinů (Hősök tere) a k němu vedoucí bulvár s Operou, Bazilikou sv. Štěpána a Parlamentem, jakož byl založeni Městský Park (Városliget). Secese byla obohacena osobitými maďarskými motivy. Nejkrásnějšími příklady toho jsou díla architekta Ödön Lechnera: Uměleckoprůmyslové muzeum, Poštovní spořitelna a Maďarský státní geologický institut.

7. NEJVĚTŠÍ SYNAGOGA EVROPY

V Maďarsku a hlavně pak v Budapešti žije nejpočetnější židovské společenství ve východní Evropě. Jeho tradice, architektura a umělecká tvorba jsou hodnotnou součásti maďarské kultury. Mezi 22 synagogami, které se v Budapešti nacházejí, vyniká synagoga v ulici Dohány, která nemá v Evropě obdoby. Díky vynikající akustice je i častým dějištěm koncertů.

8. PAMÁTNÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA

Zoologická a botanická zahrada hlavního města byla otevřena jako jedna z prvních na světě v roce 1866. V její architektuře se mísí maďarská secese a romantismus s motivy východu. Jednou z nejkrásnějších budov je Dům slonů, jehož obnovené podobě byla udělena cena Europa Nostra. Ve Skleníku palem poletují mezi rostlinami tropičtí ptáci, a motýli a návštěvníky tam zabavují opičky kosman. V Městských sadech hned vedle Zoo ve Vidámparku se lze podívat a vyzkoušet si jízdu na vzácně pozoruhodném kolotoči, i ten je nositelem Europa Nostra.

9. STÁLE SE NĚCO DĚJE

Samotné rozhodování kam jít může být starostí: okolo 200 muzeí a galerií, 40 divadel a operních scén a 7 koncertních sálů nabízí rozmanité programy v každém ročním období. Jarní festival v březnu patří především hudebním náruživcům, ale nabízí se i četná operní, baletní a folklorní představení a výstavy. V červnu se koná kromě Svátku hudby i Svátek mostu a Dunajský karneval na vodě. Červencový Festival na Ostrově patří mládeži. V červenci a v srpnu probíhá Festival opery a baletu, v srpnu také Židovský letní festival. Září je v Budapešti měsícem Mezinárodního festivalu vína a šampaňského, v říjnu se oslovují Podzimním festivalem milovníci moderního umění. V posledním měsíci roku je možno si v Budapešti kdykoliv po libosti zajít na Vánoční trhy. Mezi trvale pořádanými sportovními akcemi vyniká okruh Formule 1.

10. RESTAURACE, KAVÁRNY, PIVNICE, JAZZ-KLUBY

Nabídka míst, kde se lze najíst a popít, je neuvěřitelně rozmanitá. Najdou se místa, kde se spolu s cikánskou hudbou nabízejí maďarské domácí pokrmy, jinde se provozuje salonní hudba, povečeřet můžeme při diskrétní hře na klavír či vytrubování, ale jsou i taková, kde nás obslouží zpívající číšník. Kromě maďarské kuchyn2e jsou v Budapešti zastoupeny téměř všechny kuchyně světa. V elegantních staromódních kavárnách se jen těžko odolává vůním moučníků a kávy, ale to snad ani není třeba. Pivnice a jazz-kluby jsou velice populární a mají stále plno, obzvláště ve dnech, kdy ke pivu hraje živá hudba.

11. DOPRAVA

Také doprava města může posloužit kuriozitami: Budapešť se dá objevovat s použitím 10 rozličných dopravních prostředků. Je tu metro, autobus, tramvaj, trolejbus a meziměstský vlak HÉV. Centrum města je spojeno s Městskými sady již 100 let podzemní drahou, první na Evropském kontinentě. V Budínských horách je v provozu Dětská železnice, obsluhovaná železničáři starými 7-14 let. Lanová dráha dopravuje na Hrad, sedačková lanovka a ozubená dráha zase na budínské kopce.

12. BUDAPEŠŤSKÁ KARTA

Slevu kartou lze uplatnit už u letištního minibusu (shuttle), ve městě nám poslouží jako jízdenka na dopravních prostředcích. Opravňuje ke zlevněnému vstupu, nebo ke vstupu zdarma do muzeí, zoologické zahrady, Vidámparku a Budínských jeskyň. Jsou s ní levnější prohlídky města a také četné kulturní programy, slevy z cen nabízejí majitelům karet i některé restaurace, kavárny a obchody. Karta má platnost 48, nebo 72 hodin a je k zakoupení v kancelářích Tourinform, v pokladnách jízdenek MHD, jakož i ve většině cestovních kanceláří, hotelů a muzeí.

Související destinace

Budapešť a okolí

Budapešť a okolí

Maďarská metropole Budapešť - nejmladší metropole Evropy, a přesto tisícileté velkoměsto s pestrou historií, která začíná už římským osídlením, řadou významných muzeí a galerií, spoustou termálních lázní a příjemných parků. Mosty a ostrovy na Dunaji, první metro na kontinentu, elegantní kavárny a cukrárny a tradiční hospůdky, kde se hraje čardáš. V Budapešti je toho skutečně mnoho k navštívení a poznávání, je potřeba tam jet alespoň na víkend. A také řada míst v okolí Budapešti stojí za návštěvu - královský Visegrád nad řekou, skanzen Szentendre, barokní perla Györ, okouzlující vesnička Höllökö...

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu