| Zpět |
Informace - Španělsko, památky UNESCO
UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.
UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži. Podnětem ke vzniku organizace byly hrůzy právě skončené druhé světové války. Hlavním úkolem UNESCO je proto usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie, Brazílie, Čína, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Egypt, Francie, Indie, Jižní Afrika, Kanada, Libanon, Mexiko, Norsko, Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.
Památky na seznamu UNESCO na španělském území:
Alhambra, Generalife a Albayzín, Granada: komplex opevněných paláců Alhambra, Generalife, Albayzin a jejich zahrady (1984, 1994)
Katedrála v Burgosu: katedrála, která má v exteriéru i interiéru nejkrásnější prvky gotiky (1984)
Córdoba – historické centrum: historické centrum má bezpočet paláců a mešit (1984, 1994)
El Escorial: komplex kláštera, semináře, kostela a paláce má výjimečně krásnou polohu a čistou architekturu (1984)
Díla Antoni Gaudího: osobitá díla architekta Antoni Gaudího: Palacio Güell, Casa Milá, park Güell (1984, 2005)
Jeskyně Altamira a paleolitické jeskyně severního Španělska: prehistorické jeskynní malby (1985, 2008)
Památky Ovieda a asturského království: kostely království Asturie (9. století) v předrománském stylu (1985, 1998)
Staré město v Ávile: příklad středověkého opevněného města s řadou kostelů (1985)
Segovia a její akvadukt: staré město a římský akvadukt (1985)
Santiago de Compostela: světoznámé poutní město – jeho stará část s památkami všech stylů ho řadí mezi nejkrásnější města vůbec (1985)
Národní park Garajonay: národní park s vavřínovými lesy (1986)
Toledo: město s dvoutisíciletou historií; jeho památky připomínají vliv židovského, křesťanského i islámského náboženství (1986)
Mudéjarská architektura v Aragonii: toto umění vychází z islámu, ale jsou v něm patrné také evropské styly, které se v té době rozvíjely, hlavně pak gotika. Typické je používání cihel a glazurované keramiky v architektuře (1986, 2001)
Cáceres – staré město: staré město, v jehož architektuře se mísí římské, islámské, gotické i renesanční vlivy (1986)
Katedrála, alcázar a Archivo de Indias v Seville: gotická katedrála, maurský palác Alcázar a Archivo de Indias v Casa Lonja tvoří monumentální komplex v srdci Sevilly (1987)
Salamanca – staré město: staré univerzitní město s románskými, gotickými, maurskými, renesančními i barokními památkami (1988)
Klášter Poblet: staré opatství cisterciáků, jedno z největších ve Španělsku (Katalánsko) (1991)
Mérida – archeologická lokalita: zbytky starého římského města zahrnují amfiteátr, divadlo, mosty a vodovodní systém (1993)
Svatojakubská cesta - trasa do Santiaga de Compostela: trasa od francouzsko-španělské hranice je lemována stovkami náboženských i světských staveb velké historické hodnoty (1993)
Santa María de Guadalupe: královský klášter ilustruje čtyři století vývoje španělské architektury (1993)
Národní park Doňana: národní park v Andalusii zahrnuje převážně laguny a bažiny a je hnízdištěm mnoha druhů ptáků (1994)
Cuenca: zachovalé opevněné město postavené Maury je známé svými domy visícími na útesech (1996)
Llotja de la Seda ve Valencii: la Lonja de la Seda (burza hedvábí) v městě Valencia je skupina budov z let 1482 až 1533 (1996)
Las Médulas: zbytky římských zlatých dolů (1997)
Monte Perdido v Pyrenejích: horská krajina na hranicích Francie a Španělska s nejhlubšími kaňony, mohutnými kruhovými stěnami a třetím nejvyšším vrcholem Pyrenejí (3355m) (1997, 1999)
Kláštery San Millán de Yuso a Suso: klášterní obec založená sv. Millánem v polovině 6. stol. (1997)
Palau de la Música Catalana a Nemocnice de Sant Pau v Barceloně: slavné stavby katalánského secesního architekta jménem Lluís Domènech i Montaner (1997)
Skalní umění ve Středomořské pánvi na Pyrenejském poloostrově: pozdně prehistorické skalní malby na Pyrenejském poloostrově tvoří výjimečně velkou skupinu, ve které je živě graficky zobrazen způsob života (1998)
Alcalá de Henares – univerzita a historická oblast: první plánované univerzitní město na světě (1998)
Baleáry, Ibiza - biodiverzita a kultura: krajina ostrova Ibiza slouží jako příklad interakce mezi mořským a pobřežním ekosystémem (1999)
Kanárské ostrovy, San Cristóbal de La Laguna: město na ostrově Tenerife. První ideální městské teritorium vybudované podle filozofických principů (1999)
Archeologický celek Tárraco: Tárraco (současná Tarragona) bylo hlavním městem v římském Španělsku a také římské centrum pro celý Pyrenejský poloostrov (2000)
Archeologická lokalita Atapuerca: jeskyně v pohoří Sierra de Atapuerca obsahují památky po prvních lidských tvorech v Evropě staré téměř milion let (2000)
Románské kostely ve Vall de Boí: úzké a hluboké údolí Vall de Boí leží v Pyrenejích v oblasti Alta Ribagorça (2000)
Palmový háj v Elche: unikátní pozůstatek arabských zemědělských postupů v Evropě (2000)
Lugo – římské hradby: opevnění bylo postaveno v druhé polovině 2. století, aby chránilo římské město Lucus (2000)
Kulturní krajina Aranjuez: vzácná jednota přírodních památek a výsledků rozmanité lidské činnosti (2001
Renesanční monumentální celky v Úbedě a Baeze: Malá města na jihu Španělska. Je patrný vliv Maurů v 9. století, opětné dobytí Španělska katolíky a především příchod renesance v 16. století (2003)
Skalní malby v údolí Côa a Siega Verde: výjimečná koncentrace skalních rytin a maleb z pozdní doby kamenné (1998, rozšířeno 2010)
Biskajský most: visutý ocelový most překlenující ústí řeky Ibaizabal západně od Bilbaa, navržen baskickým architektem Albertem de Palacio a dokončen v r. 1893 (2006)
Národní park Teide: horský národní park na ostrově Tenerife včetně sopky Teide-Pico Viejo (3718 m) (2007)
Věž Herkules u La Coruňa: původní maják postavili Římané v 1. století našeho letopočtu. Orientační bod pro vstup do města La Coruňa (2007)
Mallorca: kulturní krajina Serra de Tramuntana. Pohoří na severu ostrova obydlené již po tisíce let. (2011)
Dědictví rtuti - Almadén. Jedny z největších světových dolů na rtuť ve Španělsku (zapsáno společně s dalším srovnatelným dolem Idrija ve Slovinsku). (2012)
Megalitické památky a krasová krajina v okolí Antequery: památky z mladší doby kamenné a doby bronzové, dolmeny Menga a Viera, tholos El Romeral, k tomu vápencová skála Peňa de los Enamorados a krasové pohoří Torcal de Antequera. (2016)
Převzato ze seznamů památek UNESCO na wikipedii.
| Zpět |