| Zpět |
Informace - Slowiňský národní park
Leží na severu Polska na pobřeží Baltského moře, mezi městečky Rowy a Łeba (327 km2) v Pomořském vojvodství. Vznikl společnou činností moře a čtvrtohorního ledovce. Ten zanechal množství morén a vytvořil četná jezera – těm dominují dvě největší Jezioro Łebsko (plocha 7.140 ha, hloubka kolem 7 m) a Jezioro Gardno. Nejatraktivnější je však „Polská Sahara“, kde se na ploše asi 500 ha rozprostírají bílé písečné duny, neustále přesouvané zdejšími větry. Pohyb sice není výrazný – maximálně 10 metrů za rok, ale iluze Sahary je dokonalá. Písek přinesly mořské vlny, vyvrhly na pobřeží a dál už jen transportoval vítr.
Výška zdejších dun přesahuje i 30 metrů, nejnavštěvovanější Łacka Góra sahá až do 42 metrů. Vegetaci tvoří klasické druhy písečných ploch. Vedle písčin jsou zde borové lesy, zbytky vřesovišť a listnatých lesů, rašelinišť (s ostružiníkem moruškou) a jezerních rákosin. Při pobřeží nalezli odborníci přes 500 druhů mořských řas. Ze zvířat jasně převládají ptáci. Od dravců (orel mořský – s rozpětím křídel až 2,5 m, křiklavý a skalní, orlovec říční) přes čápa černého až po výra či krkavce. V parku existují 4 hlavní poznávací okruhy se 140 km značených cest. Název parku pochází od slovanského kmene Slowinců, jedné části národa Kašubů. S jeho svébytnou kulturou se můžete seznámit v blízkém skanzenu v Kluki.
Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na národní parky či zahrady najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady.
| Zpět |