| Zpět |
Informace - Sicílie, víno a gastronomie
Není nutné říkat, že víno se na Sicílii pěstuje a pije od nepaměti, ale méně se ví, že do sicilského vinařství bylo v posledních letech nainvestováno velké množství peněz na vylepšení technologického vybavení a jako houby po dešti tu vyrůstají eko farmy tzv. agrotourismo, kde pěstují bio vína, bio olivové oleje, a nabízejí turistům ubytování a tradiční jídla připravená z bio potravin.
Červená sicilská vína se produkují hlavně z místní odrůdy nero d´Avola, další běžnější odrůdy jsou sangiovese a cabernet savignon a mohou být středně plná nebo plná, někdy vína obsahují i množství taninů (dřevitost, třísloviny), které časem ustupují do pozadí. Lehčí červená vína je nejlépe servírovat při teplotě kolem 14-16 C°, plnější vína 16 -18 C°.
Bílá sicilská vína pocházejí nejčastěji z odrůdy insolia, malvasia, moscato, ansonica nebo chardonnay. Přes vysoké letní teploty mohou být sicilská bílá vína svěží a lehká, ale existují i sicilská suchá bílá vína, která podle vůně připomínají dezertní vína nebo sherry, ale v chuti žádný cukr nenajdete. Jsou to bílá vína s vysokou cukernatostí, kde byl veškerý cukr přeměněn na alkohol a vzniklo tak suché víno.
Vynikající vína produkují oblasti Menfi DOC a Sambuca di Sicília DOC, obě blízko slavného Agrigenta. Víno se pěstuje i na úrodných sopečných půdách Etny, Liparských ostrovech a u Syrakus.
Passito označuje víno z částečně sušených hroznů
Liquoroso se lisuje z usušených hroznů a může se lisovat i s malým množstvím rozinek.
Marsala je slavné fortifikované sicilské víno připomínající sherry. Za jeho slávou stál Angličan John Woodhouse, který ho poprvé přivezl do Anglie. Proces kvašení vína se předčasně zastaví přidáním čistého vinného destilátu a to způsobí, že si víno zachová aromatické látky z moštu. Marsala může být stará rok, ale i více než 10 let a existuje v suché, polosuché i sladké verzi.
Sicilská kuchyně je plná exotických koření, oříšků a citrusů, které se už od dob středověku přivážely přes sicilské přístavy do Evropy. Siciliáni umí úžasně připravit všechny možné druhy ryb a plodů moře, které jim okolní moře nabízí. Sicilské sladkosti nezapřou arabské vlivy a v sicilských jídlech se běžně používá víno i likéry.
Vybrala jsem pro vás nejznámější sicilská jídla, které nabízejí sicilské restaurace.
Caponata jsou dušené lilky, rajčata, papriky a slouží jako příloha
Peperonata se připravuje z paprik z více druhů, rajčat, cibulka, olivy
Arancini jsou místní pomeranče, ale také rýžové koule s mozarelou, které po osmažení připomínají pomeranče. Tyto rýžové koule jsou takovým sicilským rychlým občerstvením.
Maccheroncini con le sarde jsou sicilské makarony se sardinkami, fenyklem, píniovými oříšky, rozinkami, šafránem a strouhankou. Toto jídlo je ukázkou, jak sicilskou kuchyni ovlivnila kuchyně arabská a africká. Pro středoevropana trochu neobvyklá kombinace surovin, ale věřte chutnají výborně.
Pasta alla norma jsou těstoviny s rajčaty, lilky a balkánským (feta) sýrem
Pasta con aragosta jsou těstoviny s humrem
Pesce spada je steak z mečouna, který bývá nejčastěji grilovaný s citronem a bylinkami nebo dušený v pomerančové šťávě. Maso mečouna chuťově připomíná tuňáka, jen je světlejší.
Pollo alla marsala je kuře dušené ve víně marsala s citronovou šťávou, kapary a petrželkou. Někdy se kuřecí nahrazuje telecím
Cannoli jsou širší trubičky plněné ricottou, často zdobené kandovanou třešní. Je to jedna z nejběžnějších a nejznámějších sicilských sladkostí.
Cassata je piškotový dort plněný ricottou s kandovaným ovocem, oříšky, pistáciemi, marcipánem ovoněný vínem Marsala. Někdy by si mohl myslet, že je to velmi sladký a těžký dort, ale není to pravda. Ricotta dokáže celý dort krásně odlehčit
Autor článku Ing. Alena Frčková (průvodce nejen na gurmánské zájezdy)
| Zpět |