| Zpět |
Informace - Německá vína a vinařství v Německu
Německo je vlivem podnebí hlavně zemí bílých vín (asi 85%). Kvalita zdejších červených vín se nepochybně značně zlepšila, ale jejich cena je vzhledem ke kvalitě často dosti vysoká. Co se týká odrůd, v poslední době se přecházi od výnosnější odrůdy Müller-Thurgau ke kvalitnějšímu Rieslingu. Dále se zde pěstují bílé odrůdy Kerner, Silvaner, Scheurebe, Bacchus a další. Z modrých odrůd je to hlavně Spätburgunder, Blauer Portugieser a Blauer Trollinger. Pro všechna německá vína včetně suchých je typická kultivovaná ovocnost a poměrně nízký obsah alkoholu související s nižší cukernatostí hroznů vlivem chladnějšího podnebí, ale oblíbené svěží kyselinky.
I v Německu začali vinnou révu pěstovat Římané, a to zprvu na březích Rýna a v Porýní-Falci. Mnohem později podporoval pěstování révy Karel Veliký, známý svou láskou ke kvalitnímu vínu. Původně množství malých vinařství ve středověku ovládli mniši a kláštery podobně jako v Burgundsku a mniši hráli klíčovou roli při výběru vhodných odrůd pro určité půdní typy. Po dobytí Německa Napoleonem byly klášterní vinohrady zrušeny a došlo k jejich rozdělení a k prodeji soukromým vlastníkům a místním úřadům.
19. a 20. století se stala zlatým věkem německého vinohradnictví. Názvy jako Schloss Johannisberg (Rheingau) zněly uchu většiny evropských panovníků a hlav států jako rajská hudba. Po prohře v obou světových válkách Němci pravděpodobně prahli po uznání, vřelosti a útěše, což se odrazilo v náhlém nárůstu obliby sladkých vín. V poslední době se ale chutě Němců postupně mění ve prospěch suchých německých vín. To však nemá žádný dopad na nejlepší sladká vína, která si svou popularitu patrně udrží i nadále.
Klasifikace německých vín:
je v podstatě velmi podobná klasifikaci u nás a rozdělují se na stolní, zemská, jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem. Čím dál tím více i v Německu je důležitější označení původu, tedy regionu, odkud pocházejí hrozny, proto etikety německých vín kromě jiného musejí obsahovat i číslo AP (oficiální degustační číslo) kód, který označuje původ vína (region).
Vyplatí se znát základní vinařské pojmy v němčině:
Weiss Wein = bílé víno
Rot Wein = červené víno
Rotling Wein = růžové víno
Deutscher Tafelwein = stolní vína, která jsou většinou jednoduchá, pozor, bez slova Deutscher se nejedná o německá vína.
Landwein = zemská vína neboli vína z Německa, jsou srovnatelná s francouzským vin de pays. Znamená to, že je možné použít hrozny z různých regionů Německa v jednom víně. Je důležité sledovat označeni trocken (suché) nebo halbtrocken (polosuché).
Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete (QBA)= jakostní vína z vymezené oblasti. Pozor, zatímco název všeobecného původu musí být na etiketě uveden, odrůda révy ani přesný původ (viniční trať nebo obec) nejsou povinné.
Qualitätswein mit Prädikat (QMP)= jakostní víno s přívlastkem. Tato kategorie se jako u nás dělí do podkategorií: kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, bobulový výběr a ledové víno.
Kabinett = kabinet
Spätlese = pozdní sběr
Auslese = výběr z hroznů
Beerenauslese = bobulový výběr
Eiswein = ledové víno
Qualitätswein Garantierten Ursprungs (QGU) = jakostní víno s garantovaným původem je nejnovější kategorií používanou od roku 1994. Připomíná italské označení DOCG.
Perlwein = jemně perlící víno, může jít o víno s přirozeně vzniklým oxidem uhličitým, ale i uměle dodaným
Deutscher Sekt = šumivé víno dobré až vynikající jakosti.
Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodce nejen na gurmánské zájezdy
Máte zájem o zájezdy do Porýní a údolí Mosely? Najdete je v nabídce cestovní kanceláře GEOPS na stránce www.geops.cz/zajezy/nemecko/poryni. Zájezdy za gastronomií najdete na této stránce.
| Zpět |