Typy zájezdů

Destinace

Vyhledat zájezd

| Zpět |

Informace - Bad Ischl, lázeňské a císařské město

Lázeňské městečko Bad Ischl v Solné komoře je zasazené do pěkné horské krajiny na říčkách Traun a Ischl a pod vrchy Katrin a Jainzen. Proslavila ho velká ložiska soli, která regionu přinášela bohatství, později i slané prameny.
Jméno Ischl je prý keltského původu, každopádně je prvně písemně doloženo v roce 829 (složené jméno Bad Ischl nese však město až od roku 1906). Sůl se tu těžila odnepaměti a také Habsburkové se začali o městečko zajímat už od svého nástupu k moci v rakouských zemích koncem 13. století. V 16. století se poprvé začalo mluvit i o léčivé síle zdejších silně slaných minerálních pramenů.
Až v 19. století však byly náležitě oceněny. Doktor Josef Götz tu otevřel v roce 1823 první lázně a doktor Franz von Wirer, císařův dvorní lékař, výslovně začal doporučovat léčivé koupele vznešeným pacientům. Město rozkvetlo v biedermeierové lázeňské letovisko, začal sem jezdit rakouský kancléř kníže Metternich i členové císařské rodiny. Především arcivévodkyně Žofie, později matka císaře Františka Josefa, sem jezdila pravidelně a zřejmě právě díky zdejším lázním byla po několika potratech schopná rodit zdravé děti. Její nejstarší syn František Josef tu pobýval odmala a také se zde, v hotelu Austria, prvně potkal a zasnoubil se svou milovanou nevěstou, Alžbětou Wittelsbašskou zvanou familiárně Sisi. Matka Žofie potom pro mladý pár koupila vilu na kraji Ischlu. Dům byl rozšířen v zámek o třech křídlech – Císařskou vilu, která se stala potom oblíbeným císařovým letním sídlem. V ischlském kostele se vdávala jeho nejmladší dcera Marie Valerie, jejíž potomci zámek dodnes vlastní. Císař tu oslavil téměř všechny narozeniny ve svém životě a jejich výročí – 18. srpen – se dodnes v Bad Ischlu slaví.
Tak věhlas lázní ještě vzrostl a jezdila sem řada významných hostů: císař se v místních hotelech setkal např. s německým kancléřem Bismarckem, americkým prezidentem Grantem a také siamským (thajským) králem, jezdili sem skladatelé Johannes Strauss, Anton Bruckner a zejména operetní skladatelé tzv. stříbrného věku, Franz Lehár a Emmerich Kálmán, kteří zde vytvořili řadu děl a mají oba pomníky v Lázeňském parku.
V současnosti zažívá Bad Ischl nový rozkvět díky stoupající oblibě lázeňských pobytů a wellness. Zmodernizovaný areál termálních lázní Salzkammergut-Therme nabízí nejen účinnou léčbu, ale i řadu příjemných prožitků - jsou tu solné bazény s různými masážními proudy, vířivky a také pomalu proudící koryto, které vede venkovním areálem přes solnou jeskyni a vodní masáže na odpočinkovou pláž. Zdejší sauny a parní lázně představují se svými nápaditými a působivými interiéry velmi příjemné a uklidňující prostředí. Slaná voda působí blahodárně celkově na nervový systém, napomáhá odpočinku a obnově, má příznivý vliv na dýchací systém, na fungování látkové výměny a na srdeční činnost a prokrvení organismu, napomáhá k potlačování alergií. Kromě toho je tu i vydatný sirný pramen s vodou velmi vhodnou k léčbě pohybového aparátu a kožních problémů.
Bad Ischl má do dneška ráz lázní z biedermeierové až secesní doby. Středobod tvoří Lázeňský park s elegantní hlavní lázeňskou budovou a s pomníky slavných skladatelů a doktora Wirera. U nábřeží se nachází další lázeňský dům, Trinkhalle. Odtud vede podél Traunu mondénní nábřeží zvané Esplanade s řadou pěkných kaváren a restaurací a s budovou bývalého hotelu Austria, kde je nyní městské muzeum. Dále je ve městě barokní kostel sv. Mikuláše, klasicistní Lehárovo divadlo a mnoho pěkných hotelů a vil významných lázeňských hostů, známá je zejména Lehárova vila s muzeem, a také Vila Rothstein, která náležela významným lékařům, otci a synovi Schauburgerům. Také je tu slavná cukrárna Zauner, jedna z nejvýznamnějších v Rakousku. Také ona pamatuje časy císařství - cukrář Zauner sem přišel z Vídně spolu s doktorem Wirerem a vyráběl pak sladkosti i pro císařský dvůr. Nejvýznamnější památkou je ovšem jednoznačně Císařská vila, přístupná návštěvníkům a zasazená do velkého krajinářského parku s bukovým lesíkem a s císařovniným Mramorovým zámečkem, dnes muzeem fotografie. Prohlídka interiérů rozhodně stojí za to; narozdíl od vídeňských rezidencí má intimnější, rodinnější ráz a některé místnosti působí do dneška tak, jako by si císař jenom vyjel na lov a měl se zase večer vrátit. 
Turisté si kromě koupání, prohlídky památek, posezení v kavárnách a procházek po parcích a po nábřeží mohou vyjet lanovkou na vyhlídkový vrch Katrin, odkud se otevírá skutečně okouzlující panoramatický pohled na Solnou komoru a začínají tu také turistické stezky. Na úpatí Katrin vznikl u řeky velmi půvabný přírodní Sisipark na místech zaniklého Alžbětina parku. Je také možné vyrazit na vycházku do hor, např. po turistické stezce na kopec Jainzen – přímo ve stopách císařovny Alžběty.
V létě se v Bad Ischlu pořádá operetní Lehárův festival a v srpnu potom během „Císařova týdne“ probíhají různé koncerty, Na den císařových narozenin je velká mše, konají se dostihy klusáků. O adventu se tu konají významné adventní trhy a všude jsou vystaveny tradiční betlémy.

Podle oficiálních stránek napsala Mgr. Blanka Mauleová

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS do Rakouska najdete na www.rakousko.geops.cz.  

| Zpět |
Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu