Burgundsko, vinařská oblast Côte-d´OrOblast Côte-d´Or v
Burgundsku představuje jednu z předních vinařských oblastí
Francie. Táhne se po svahu úzkého hřbetu od Dijonu přes Nuit st. George a Beaune po Santenay. Název dostala podle zlatočervené půdy na vinicích. Pěstuje se tu jen několik druhů rév, ale právě z nich pocházejí vyhlášená vína: z Pinot Noir (odrůda známá též jako rulandské modré) vzniká červené burgundské, z Gamay se vyrábí oblíbené
Beaujolais, z Chardonnay pochází slavná bílá
burgundská vína a Chablis
Burgundské vinice - světové dědictví UNESCOMezi památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO jako přírodní dědictví patří vinohrady v
Burgundsku kvůli unikátnímu terroiru (klimatu a podloží).
Vinařství v Burgundsku má skutečně dlouhou tradici – některé vinice, které tu přetrvaly až do současnosti (např. u Aloxe – Corton), nechal založit císař
Karel Veliký (jsou tedy starší než 1000 let). Velký podíl měly také zdejší významné kláštery včetně slavného Cluny a Cîteaux. Krajina vinohradů jižně od Dijonu - Côte de Nuits a Côte de Beaune - získala potom v průběhu vrcholného středověku svůj jedinečný ráz – svahy pokryté vinicemi, z nichž ani jedna není stejná jako ostatní, každá má svůj zvláštní ráz podle terroiru (klimatu a podloží)
Pohoří Francouzská JuraFrancouzská Jura je nižší pohoří s hustými zelenými lesy, svěžími pastvinami, vápencovými svahy a hojností vod. Jeho přitažlivost není v nebetyčných výškách a hloubkách, ale především v malebném rázu krajiny, jejím klidu a relativní opuštěnosti. Pozoruhodné jsou zdejší krasové jevy - nacházejí se tu jeskyně, propasti, škrapy, prahy na řekách a potocích a také mohutné vyvěračky řek Loue a Lison, Velmi působivá je série vodopádů a peřejí zvaná Cascade du Herisson. Zajímavé památky najdeme zejména v historickém městě Dole, krajském hlavním městě Besançon či hezkém vápencovém městečku Ornans, odkud pocházel známý malíř Gustave Courbet. V Salins-les-Bains lze navštívit historické solné doly a vznikly tu také termální lázně. Další zajímavostí je budova královského solivaru z 18. století v nedalekém Arc-et-Senans s modelem neuskutečněného projektu města v salinách od architekta Ledouxe. V podhůří se daří rovněž vínům, např. v okolí Arbois, kde se také vyrábějí specifická místní žlutá vína. Oblíbené jsou místní uzeniny (uzená masa i klobásy) a také sýry Comté, Morbier a Vacherin.
Víte, že?:
Burgundsko-Franche-Comté, region Francie, který vnikl až v 2016 sloučením dvou bývalých regionů Burgundsko a Franche-Comté. Burgundsko vděčí za své jméno kmenům germánských Burgundů. Burgundské vévodství dosáhlo svého vrcholu ve 14. a 15. století, bylo jedním z nejbohatších a nejmocnějších evropských států. Tou dobou Burgundsko soupeřilo s Francií, právě Burgunďané vydali Angličanům francouzskou národní hrdinku Johanku z Arku. Roku 1477 se Burgundsko stalo součástí Francie.
Hlavní město regionu je DIJON, půvabné středověké i renesanční centrum. Ve středověku byl Dijon sídlem mocných burgundských vévodů (ti zvali významné malíře či sochaře z okolních zemí a Dijon se stal jedním z nejvýznamnějších center evropského umění, ale i důležité středisko obchodu a průmyslu a dopravní uzel. Je sídlem arcibiskupství a univerzity. Je střediskem burgundské vinařské oblasti a obchodu s vínem, nejznámějším dijonským produktem je známá zdejší dijonská hořčice.
Cote-d´Or neboli Zlaté úbočí je proslulou burgundskou vinařskou oblastí, která se táhne od hlavního města Dijon až k městu Beaune. Zdejší svahy jsou poseté vinicemi a táhnou se asi 60 km od Dijonu. Zdejší oblast produkuje robustní těžká a vynikající červená vína, v jižní části se pak vyrábějí i bílá vína. Vesnice v okolí pak nabízejí řadu vinařství v malých zámcích (chateau).
Městečko BEAUNE je jakýmsi centrem burgundských vín. V Beaune najdete proslulý gotický špitál a chudobinec Hotel-Dieu des Hospices de Beaune (založený v 1. polovině 15. století, který sloužil jako nemocnice až do roku 1971) a je typickou ukázkou burgundské architektury 15. století.
A kde ochutnat víno a hořčici a další speciality kraje?
Symbolem kraje je burgundské víno - největšími sklepy v Burgundsku jsou Patriarche Pére et Fils, hodinové prohlídky nabízí Marché aux Vins a výrobnu proslulé dijonské hořčice La Moutarderie Fallot. Další pochoutkou jsou bonbony semurettes z hořké čokolády, (patří ke středověkému městečku Semur-en-Auxois a jsou zdejší specialitou už od roku 1904). Určitě ochutnejte burgundské hlemýždě (tradiční burgundskou delikatesu podávanou s máslem, česnekem, bylinkami a chlebem).
Jedinečné památky UNESCO:
Cisterciácký klášter Abbaye de Fontenay z 12. století, který je zapsán na seznamu UNESCO. Založil ho Bernardem z Clairvaux a je nejstarším dochovaným cisterciáckým opatstvím na světě.
Vesnička Vézelay má jen 500 obyvatel, ale je narvaná turisty a je považována za vstupní bránu do úžasného přírodního parku du Morvan a zapsána na seznamu UNESCO. Jedná se o architektonický klenot stojící na skalnatém výběžku se středověkou bazilikou. Zdejší benediktinský klášter byl v raném středověku důležitým poutním místem díky ostatkům sv. Máří Magdalény (v bazilice Ste-Madeleine, jejíž původ sahá až do 9. století, zničená hugenoty, dnešní podoba po rekonstrukce v 19. století ). V domě spisovatele Romaina Rollanda je Musée Zervos (díla Kandinského, Légera či Picassa).
Vesnice Vézelay je součástí jedné Svatojakubské cesty a vstupní branou do přírodního parku – Parc Naturel Régional du Morvan - stovky kilometrů značených stezek (turistika, lezení po skalách , rybaření, rafting po řekách Chalaux nebo Yonne a ve městečku Bibracte je pak Muzeum keltské civilizace.
Solivar Salins-les-Bains a královský solivar v Arc-et-Senans byl královskou továrnou na výrobu soli. Postaven byl ve tvaru kruhového oblouku a je mistrovským dílem Clauda-Nicolase Ledouxe, architekta věku osvícenství.
Kaple Ronchamp v Burgundsku jako architektonické dílo Le Corbusiera Cité radieuse - Vizionářský architekt byl oceněn UNESCO za 17 staveb a děl, z toho je 10 ve Francii.
Climats (vinice) Burgundska Vinice Burgundska jižně od Dijonu jsou malé pozemky vinic přesně vymezené a rozeseté po svazích Côte de Nuits a Côte de Beaune, kde se rodí některá z nejslavnějších červených vín na planetě. Během staletí práce vinařů vylepšila těchto 1 247 pozemků, které těží z dokonalého oslunění.
Katedrála Notre-Dame v REMEŠI, korunovační katedrála francouzských králů, bývalé opatství Saint-Rémi a palác Tau, v Reims - král Chlodvík I. tam byl pokřtěn a většina francouzských králů zde byla vysvěcena. Katedrála v Remeši, pýcha hlavního města Champagne, je jednou z nejslavnějších náboženských budov ve Francii.
Viničné svahy, vinařství a sklepy Champagne V Remeši na kopci Saint-Nicaise najdete neuvěřitelné sklepy, opravdové podzemní katedrály. V Épernay lemují Avenue de Champagne nádherná sídla s proslulými značkami, jako je Moët & Chandon nebo Fort Chabrol i historické vinice Hautvillers, Aÿ a Mareuil-sur-Aÿ ...