Francie, památky UNESCO

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži. Podnětem ke vzniku organizace byly hrůzy právě skončené druhé světové války. Hlavním úkolem UNESCO je proto usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie, Brazílie, Čína, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Egypt, Francie, Indie, Jižní Afrika, Kanada, Libanon, Mexiko, Norsko, Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

Památky na seznamu UNESCO na francouzském území:

Katerála v Chartres: gotická katedrála z 12. století (1979)

Jeskynní malby v údolí Vézère: 147 prehistorických lokalit v kouzelné krajině a 25 jeskyní s malbami (1979)

Mont St. Michel a jeho zátoka: benediktinské opatství na ostrůvku je ukázkou stavitelského mistrovství (1979)

Versailles: rezidence a park francouzských králů převážně z období Ludvíka XVI. nedaleko Paříže (1979)

Opatství Vézelay: benediktinský klášter, který byl byl založen v 9. století a stal se poutním místem (1979)

Katedrála Amiens: v Picardii je jedna z největších gotických katedrál (1981)

Klášter Fontenay: cisterciácké opatství založené ve 12.století (1981)

Fontainebleau – zámek a park: lovecký zámek francouzských králů (František I. a Napoleon I.) s parkem (1981)

Arles - římské a románské památky: antické divadlo, lázně, nekropole a románský klášter sv. Trophima (1981)

Orange – římské divadlo a vítězný oblouk: stavby z počátku 1. tisíciletí (1981)

Královské solné doly v Arc-et-Senans: bývalé solné doly, královský solivar a jedinečná architektonická památka (1982)

Saint-Savin-sur-Gartempe: opatství s nástěnnými malbami pocházejícími z 11.-12. století (1983)

Nancy-náměstí Stanislas: Projekt tří náměstí (Place Stanislas, Place de la Carriere a Place d´Alliance) je příkladem reprezentativní i funkční architektury (1983)

Most Pont du Gard: most vysoký 50 metrů, který nese římský akvadukt (1985)

Strasbourg (Štrasburk): historické centrum:Grande île s katedrálou, kostely a palácem (1988)

Katedrála Notre Dame v Remeši a Palác Tau v Remeši: románské a gotické skvosty katedrála Notre Dame, palác Tau a opatství Saint-Rémy (1991)

Paříž - nábřeží Seiny: břehy řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži (1991)

Katedrála v Bourges: překrásná katedrála z 12. – 13. století (1992)

Avignon – historické centrum: historické jádro města včetně Papežského paláce, hradeb a starého gotického mostu (1995)

Kanál du Midi: technická památka, 360 km dlouhá síť vodních cest ze 17. století spojuje Středozemní moře s Atlantikem (1996)

Historické opevnění města Carcassonne: příklad středověkého opevněného města, včetně zábran obklopujících hrad, přidružené domy, ulice a gotické katedrály (1997)

Lyon – historické centrum: mnoho historických budov z různých období evropské historie (1998)

Poutní místa na cestě do Santiaga do Compostely ve Francii: 4 hlavní trasy, kterými putovali poutníci z celé Evropy a jejich památníky (1998)

Zvonice v Belgii a Francii: 30 zvonic středověkého původu přiléhajících k radnicím, výjimečně ke kostelu. Jsou součástí i belgického světového dědictví (1999, 2005)

Oblast Saint-Émilion: výjimečná krajina, zcela zaplněná vinicemi, s mnoha historickými památkami (1999)

Údolí Loiry mezi městy Maine a Sully-sur-Loire a Chalonnes: kouzelná krajinná památka zahrnující historická města, vesnice, hrad (2000)

Provins, město středověkých trhů: opevněné středověké město Provins se nachází v oblasti Champagne a bylo svědkem rozvoje vlnařského průmyslu a také pořádání mezinárodních trhů (2001)

Le Havre - město obnovené Augustem Perretem: město zničené bombardováním za 2. světové války bylo obnoveno podle plánů týmu vedeného Augustem Perretem v letech 1945 až 1964 (2005)

Bordeaux - historické centrum: historické centrum města; po Paříži má nejvíce památkově chráněných objektů ve Francii (2007)

Monte Perdido v Pyrenejích: skalní masiv, který je součástí světového dědictví Francie i Španělska (2007)

Vaubanovo opevnění: celá řada fortifikačních staveb (2008)

Biskupské město Albi: město Albi je tvořeno kohezním a homogenním souborem středověkých staveb (katedrála, most, biskupský palác) a obytnou čtvrtí (2010)

Prehstorická kůlová obydlí v Alpách: kůlová obydlí z období 5 000 - 500 let před naším letopočtem v blízkosti jezer, řek či mokřadů (2011) 

Pohoří Cévenny a krasové plošiny Causses: výjimečná krasová krajina, zemědělsko - pastevecká (2011) 

Doly v Nord-Pas-de-Calais: krajina utvářená po 300 let těžbou uhlí (2012)

Chauvetova jeskyně: jeskyně v oblasti Ardèche u skalního oblouku Pont d´Arc s mimořádnými prehistorickými malbami (2014)

Vinice, vinařství a historické sklepy v kraji Champagne: místa spojená s tradicí výroby slavného šumivého vína už od 17. století (2015)

Vinice v Burgundsku: kulturní krajina vinohradů jižně od Dijonu, obdělávaná na některých místech už déle než 1 000 let (2015)

Le Corbusierova architektura: celkem 17 objektů v různých zemích, ve Francii je to: Vila La Roche a dům Molitor v Paříži, dělnická kolonie Pessac, vila Savoie se zahradníkovým domkem v Poissy, dům Unité d´Habitation v Marseille, výrobní hala v Saint-Dié-des-Vosges, kaple Notre Dame v Ronchamp, chata Le Cabanon v Roquebrunne-Cap-Martin, klášter Sainte-Marie-de-La Tourette v Éveux a dům kultury ve Firminy (2016)

Další lokality UNESCO na francouzském území:

Mys Girolata, mys Porto, přírodní rezervace Scandola a Piana Calanches na Korsice: chrání vegetaci a faunu oblasti (1983)

Laguny Nové Kaledonie: přírodní rezervace (2008)

Vrcholky, přírodní amfiteátry a skalní stěny ostrova Réunion: hornatá krajiny s útesy, roklemi ve zdejším deštném lese žije mnoho endemitických druhů fauny a flory (2010)

Převzato ze seznamů památek UNESCO na wikipedii. 

Související destinace

Francie

Francie

Francie - země se spoustou přírodních krás, bohatou kulturou a nepřeberným množstvím kulturních památek, z nichž byla řada zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO a další se toho možní ještě dočkají. Země s vyhlášenou a rozmanitou gastronomií, se spoustou vysoce kvalitních vín. Každý kraj Francie má svůj zvláštní půvab - kulturní metropole Paříž, líbezná Provence s levandulovými políčky a lákavým mořem, vinice Burgundska a Bordeaux, Bretaň s útesy a megality, katedrály Pikardie a Champagne, pestrá městečka Alsaska...

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu