Severovýchodní Francie je plná krás a překvapení

Champagne, to nejsou jen proslulá honosná vinařství chlubící se slavným šumivým vínem, to je i velmi malebný region ve východní Francii plný historie a zajímavé architektury. Region Champagne se může pochlubit nejen slavnou obrovskou korunovační katedrálou v Remeši, která se stala vzorem pro další gotické chrámy nejen ve Francii a vznikl tu i tzv. champaňský styl. Vesničky a malá městečka tu jsou plná hrázděných domů a zdobných kostelíků a jen tady se dají obdivovat i hrázděné kostelíky. Pro milovníky přírody jde o lehce zvlněnou krajinu, kterou občas vystřídají malá jezera a lesíky. Obdivovat se dají i krásné parky a hlavně slavné rosarium v Provins s 300 druhy růží.
Champagne byl vždy velmi bohatý region a ne náhodou měla Champagne i velkou přízeň francouzských králů a královen. Koho zajímá umění a středověká architektura, ten tu najde poklady v podobě románských i raně gotických kostelů jako je např. Basilika St-Rémy nebo téměř zapomenutý raně gotický kostel v malé vesničce St-Loup-de-Naud nebo poutní kostel Notre Dame de l´Epine kousek od Chalôns-en-Champagne. A slavná města Remeš, Troyes a Chalôns-en-Champagne jsou doslova plná zajímavých kostelů a klášterů. Např. málo navštěvovaný kostel sv. Jakuba v Remeši se chlubí krásnými vitrážemi od Šímy a Basilika St-Rémy je také dost často neprávem opomíjená.
Ale nejsou tu jen kostely, ale i středověká města, která si dosud zachovala své středověké kouzlo jako městečko Provins. Mohutné středověké opevnění s mohutnými věžemi a bránami, které trůní na malém kopci, ještě několikrát do roka ožije středověkými kostýmy a průvody během středověkých festivalů. Středověký kostým se tu dá i velmi snadno zakoupit a nebo se jen trochu zasnít a přenést se o několik století zpátky za zvuku středověké hudby a zvuku středověkých rytířských turnajů. Nebo se projít do podhradí a obdivovat místní velká rosarium, které připomíná místního rytíře, který přivezl první damašskou růži z křížové výpravy do Svaté země své dámě... Z růží se tu vyrábí nejen parfémy, ale různé pochutiny a dobroty a samozřejmě se tu prodávají i růže.
Region Champagne má i skvělou tradiční gastronomii a vína. Oko snad každého gurmána pookřeje při pohledu na místní tržnice plné sýrů, klobás a dalších lahůdek hlavně v tržnici v Troyes nebo Remeši. Ze Champagne pochází krémový sýry Brie a Chaource či Langres a la Coupe, kulatý sýr s malým dolíčkem uprostřed, kam se lije šampaňské. A samozřejmě i místní uzeniny a slavná Ardenská šunka a sladkovodní ryby, jako třeba pstruh po ardensku.
Nejde snad z prohlídky vynechat návštěvu městečka Epernay a prohlídku některého ze „champagnských domů“, jak se tu říká výrobcům pravého Champagnského. Epernay je tak trochu jiné městečko, sem se nejezdí za kostely ani atmosférou historického centra, ne že by městečko Epernay nebylo hezké, to se chlubí se zelenými parky, honosnými vilami někdy i se zlacenými ozdobnými bránami, kde mají svá zastoupení všichni výrobci Champagnského a lákají na prohlídky dlouhých sklepů, kde zrají tato slavná vína, a samozřejmě i na ochutnávku s možností nákupu.
Na hranicích Champagne je i krásný a slavný zámek Château de Vaux–le-Vicomte, který byl předlohou pro slavný zámek Versailles Ludvíka XIV. Zámek Château de Vaux–le-Vicomte je nejen plný uměleckých předmětů a obklopený krásným parkem, ale i vlastní jedinečnou sbírku kočárů. Ne náhodou tento zámek využívali mockrát i filmaři.
Z Champagne je to už jen kousek do Burgundska, kam se jezdí za slavnými burgundskými víny a gastronomií, ale i proslulými kláštery jako Cluny a Vézelay a třeba i trochu opomíjeným Tournusem. Ale Burgundsko nabízí mnohem víc, třeba i lehkou turistiku v krásné přírodě, např. v přírodním parku Morvan, nebo zbytky galského opida či antické památky v Autun.
Návštěvu Champagne jde také spojit s prohlídkou sousedního regionu Pikardie. Pikardie se chlubí jak obrovskými katedrálami a místy slavných bitev, ale i plážemi a mondenními přímořskými letovisky u kanálu La Manche a i svéráznou místní gastronomií včetně čerstvých mořských ryb a plodů moře. A třeba i přírodní oblastí Ardeny, která zasahuje až do sousední Belgie.

Všechna tato místa můžete navštívit a i mnohem víc, pokud si vyberete zájezd CK GEOPS.
Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodce CK GEOPS.

Související destinace

Champagne

Champagne - už jméno tohoto severofrancouzského kraje napovídá, že je domovem výroby nejslavnějšího vína, šampaňského. jinak je zde velmi příjemná krajina zelených luk, polí a jezer, na severu sem zasahují Ardeny. některá zdejší města v sobě skrývají pravé poklady gotické architektury severní Francie, především Remeš s korunovační katedrálou francouzských králů a Troyes, město champagneských hrabat s šesticí nádherných chrámů.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu