Významná místa Champagne

Kraj Champagne-Ardennes tvoří dvě výrazně odlišné oblasti: na severu lesnaté kopce Arden a meandry řeky Meusy, na jihu roviny, jezera a bažinaté louky. Sever chrání pohraniční opevnění – Maginotova linie, pevnosti Sedan a Rocroi. V kraji Champagne se nachází několik měst s působivými historickými centry- hl. Troyes, v krajině jsou časté dřevěné venkovské kostelíky. Oblast „svatého trojúhleníku“ Épernay, Remeš a Châlons-en-Champagne proslavilo skvělé šumivé šampaňské víno.

Remeš
Hlavní město Champagne a jedno z historicky nejvýznamnějších měst Francie. Zde se nechal kolem roku 500 pokřtít král Franků Chlodvík biskupem Remigiem a od 11. století zde probíhaly korunovace francouzských králů. Proto tu vznikla nádherná katedrála Notre Dame, klenot zapsaný na seznamu UNESCO. Dalším klenotem architektury je opatský kostel svatého Remigia. Významnou památkou je rovněž Cryptoporticus, pozůstatek římského fóra, a vítězný oblouk Porte Mars. Ve městě se nacházejí vinné sklepy zvučných jmen, kde se vyrábí pravé šampaňské.
Épernay
Další město, které je střediskem výroby šampaňských vín – sídlí tu významné značky jako Dom Perignon. Lze navštívit vinařské domy Moët et Chandon (28 km sklepů) či Mercier.
Charleville-Mézières
Původně dvě města v meandru Másy, která byla spojena teprve 1966. Méziers tvoří opevnění a staré domy s břidlicovými střechami, Charleville uhlazené klasicistní domy a výstavné náměstí v Place Ducal. Narodil se zde básník Arthur Rimbaud a má zde muzeum. V okolí je krajina Vallée de la Meuse – údolí Másy, rokle s lesy a zajímavými skalními útvary ze žuly nebo břidlice.
Sedan
V Sedanu stojí největší opevněný zámek v Evropě. Původní stavba pochází už z 11. století a v průběhu staletí se mnohokrát měnila. Na výstavbě se podílel i vynikající pevnostní architekt Vauban v 17. století. V roce 1870 zde Napoleon III. kapituloval před Prusy. Pevnost lemují domy ze 17. století s břidlicovými střechami.
Hrázděné kostely
V krajině lesů a bažinatých luk kolem jezera Lac du Der-Chantecoq se vyskytuje řada typických románských a renesančních kostelů z hrázděného zdiva, se špičatými lomenicemi a dřevěnými portály – např. v Longsols, Bailly-le-Franc, Chatillon-sur-Broué, Lentilles či Vignory... Mnohé mají interiéry zdobené dřevořezbami.
Troyes
Historické město bohatých hrabat z Champagne, kde se nachází hned několik skvělých gotických kostelů v typickém severofrancouzském stylu: katedrála sv. Petra a Pavla, kostely sv. Niziera, Urbana, Magdalény (se skvostnou chórovou přepážkou) a Pantaleona. pro město jsou typické hrázděné domy. Troyes proslulo též místními jitrničkami

Poznávací zájezdy CK GEOPS do Champagne najdete na stránce www.francie.geops.cz/champagne. 

Související destinace

Champagne

Champagne - už jméno tohoto severofrancouzského kraje napovídá, že je domovem výroby nejslavnějšího vína, šampaňského. jinak je zde velmi příjemná krajina zelených luk, polí a jezer, na severu sem zasahují Ardeny. některá zdejší města v sobě skrývají pravé poklady gotické architektury severní Francie, především Remeš s korunovační katedrálou francouzských králů a Troyes, město champagneských hrabat s šesticí nádherných chrámů.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu