Franche Comté, oblast slavných kuřat a drůbežích trhů

AOC Poulet de Bresse vymezuje přesně ohraničenou oblast 100 km x 40 km a seznam vesnic, které toto označení smějí při dodržení striktních pravidel používat. Kuře z Bresse je takový šlechtic mezi franouzskými kuřety a kuřaty vůbec. Tomu odpovídá i etiketa v podobě erbu ve francozských barvách červeno, modro bílé.
Nejznámější varianta kuřete z Bresse je bílé peří a nažloutlá kůže a maso díky krmením kukuřicí. V dnešním době se ochrana původu AOC Bresse vztahuje i na krůty, slepice a kapouny. Dodnes se v Bresse konají i slavnosti kuřat spojené samozřejmě s trhy a výstavami drůbeže. O jedné takové piše i Peter Mayle ve své knize Francouzské hodokvasy.
Ve Franche Comté a obzvláště v okoli Bresse je možné navštívit i ukázkové farmy a dozvědět se více z historie i současnosti místních zemědělců a chovatelů drůbeže.
Gastronomickým pojmem je zdejší jedinečný recept kuře z Bresse se smrži na žlutém víně (vin jaune). Žluté víno z Franche Comté se vyrábí jen z místní odrůdy Savagnin a zraje 6 let a 3 měsíce v dřevěných sudech. K lahvování se používají zvláštní lahve připomínající „kalamář“ na naše mělnické víno Ludmila. Tyto zvláštní lahve jsou o objemu cca 0,6l, což je to co z objemu 0,7l zbyde po tak dlouhém zrání v sudu. Chuťově pak toto jedinečné víno připomíná sherry. Smrž je jarní divoká jedlá houby také typická pro lesy kraje Franche Comté vzhledově vypadá jako obrovská rozinka.

Kuře z Bresse se objevuje i ve spoustě jiných receptů např. jako Coq au vin v burgundském červeném víně. Do Burgundska je odtud také docela blízko a bývá tu ceněnou náhradou za mladého kohouta. Nebo kuře na Rieslingu v Alsasku.

Autor článku Ing. Alena Frčková (průvodce nejen pro gurmánské zájezdy)

Zaujal vás tento článek? Poznávací zájezdy CK GEOPS naleznete na stránce www.francie.geops/franche-comte. 

Související destinace

Franche-Comté

Franche-Comté

Franche-Comté se nazývá území na východě Francie mezi Alsaskem a Alpami. Rozkládá se tu pohoří Jura, které je rájem turistů i ovdáků, s vápencovými skalami, jeskyněmi, propastmi, vodopády, mohutnými vyvěračkami řek a peřejemi a s krásně zelenou přírodou. Hlavní město je Besancon vystavěné z bílého vápence. V kraji se nachází solné doly Salins-les Bains s termálními lázněmi. Půvabné město Ornans je spjaté s malířem Courbetem. Franche-Comté má rovněž pozoruhodnou gastronomii, vyrábějí se tu zvláštní žlutá vína, uzeniny, sýr comté a stojí za to ochutnat proslulé kuřecí speciality.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu