← Zpět

burgundská vína - sezóna 2024, 2025

Burgundská vína vzbuzují obdiv již po dlouhá staletí. Kraj za zavedení a pěstování vinné révy původně starým Římanům. Ve 12. století vybudovali nové vinice cisterciáčtí a benediktinští mniši a s příslovečnou pílí a péčí je obhospodařovali. K rozvoji vinohradnictví pak významně přispěli slavní burgundští vévodové, díky nimž se pověst o vínech tohoto kraje rozšířila do celé Evropy. V 18. století se začal rozvíjet obchod s vínem, první velké sklady byly otevřeny v Beaune a Dijonu, odkud vyjížděli do zahraničí obchodní zástupci, aby se poohlédli po nových trzích.

Dobrá burgundská vína mají jakési živočišné kouzlo a jsou plná chutí a vůní divokých plodů. Z apelací červených vín uveďme apelaci Morgon (tělnatá trvanlivá červená vína s chutí po meruňkách a třešních), Aloxe-Corton, Clos de Vougeot (původně cisterciácká vinice, grand cru vína s chutí po letním ovoci, lékořici a čokoládě, Beaujolais (mladé lehké víno s chutí po třešních s téměř neznatelnou tříslovinou, které je výsledkem kombinace hroznů Gamay, žulového podloží a kvašení celých bobulí a kde se ročně vyrábí 175 milionů lahví), Moulis (plná červená vína s vůní černého rybízu, částečně zrající v dubových sudech), Beaune (vína proslulá jemnou chutí a vůní po divokém ovoci a květinách, mimo jiné i růžích), Fleurie (vína vonící po jarních květinách, svěží a středně plná), Nuits-St.Georges (výrazná tříslovinou vína, zpočátku drsná, s chutí po černém rybízu), Pommard (silná červená vína s vysokým obsahem tříslovin, dlouho dozrávají), Volnay (elegantní a hebká vína s aroma po fialkách, malinách a zralých švestkách) či Vosne-Romaée (elegantní a sametově hebká, někdy s chutí po švestkách, ale taká ta nejdražší v celé oblasti). Z apelací bílých vín jsou to třeba Puligny-Montrachet (elegantní tvrdá bílá vína, nejžádanější z bílých burgundských), Chablis (jemná suchá bílá vína s chutí po másle, oříškách a minerálech, ale pozor na nevyrovnanost – někteří výrobci dodávají vyloženě mdlá vína), Mâcon a Mâcon-Villages (lehká suchá vína), Meursault (bílá s hladkou oříškovou chutí, často napodobovaná např. kalifornskými vinaři) či Sauvignon de St.Bris (osobitá svěží suchá vína bylinným a dýmovým buketem). Plocha vinic je 45.000 ha, roční produkce 390 milionů lahví.

zobrazit seznam již odjetých termínů zájezdů 2024

Využijte slevy na zájezdy 2024.

burgundská vína - výpis zájezdů 2024:

Beaujolais a Burgundsko, kláštery a slavnost vína 2024 (A18-24)

5denní zájezd, doprava autokarem | Francie
Cena zahrnuje:

dopravu autobusem, 2x hotel, průvodce, pojištění CK

Kód
Termín
Cena
 
 
041-037
14.11.24 - 18.11.24
8 990,-

Burgundsko, Champagne, příroda, víno a katedrály 2024 (A19-24)

7denní zájezd, doprava autokarem | Francie
Cena zahrnuje:

dopravu autobusem, 4x hotel, průvodce, pojištění CK

Kód
Termín
Cena
 
 
041-028
8.7.24 - 14.7.24
13 590,-

burgundská vína - výpis zájezdů 2025:

Zájezdy pro tuto kategorii a sezónu pro Vás právě připravujeme. Pro nejčerstvější novinky, které nemusí být v systému zadány, kontaktujte prosím tým Geopsu.

burgundská vína - výpis odejetých termínů 2024:

Zájezdy pro tuto kategorii a sezónu pro Vás právě připravujeme. Pro nejčerstvější novinky, které nemusí být v systému zadány, kontaktujte prosím tým Geopsu.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu