Víte o Vídni na Velikonoce?Prý je
Vídeň nejkrásnější v době adventu a na
Velikonoce. Tradiční trhy, ulice nazdobené tradiční výzdobou, zdobené kraslice a
velikonoční trhy plné vybraných lahůdek tradičních lidových dárků na
velikonočních trzích a pestrá zábava a hudební vystoupení.
Rakousko dbá na dodržování tradic. Stejně jako u nás se na zelený čtvrtek musíte zakousnout do něčeho zeleného a o Bílé sobotě se zapalují ohně, které mají zavřít za zimou dveře. Proto není divu, že Rakušané velikonoční období řádně oslavují.
Doporučujeme trhy před zámkem
Schönbrunn, na Freyungu a na náměstí Am Hof . Velikonoční trhy před zámkem
Schönbrunn patří mezi nejkrásnější v Evropě. Na 70 prodejců nabízí výrobky uměleckých řemesel, množství laskomin. Pro děti jsou připraveny super akce jako dílny velikonočního marcipánového zajíčka a je připraveno dětské velikonoční muzeum a akce hledání ukrytých vajíček. Na
Starovídeňských velikonočních trzích na Freyungu, krásném a starobylém náměstí v historickém centru města, vyrůstá každý rok
největší vajíčková hora v Evropě, vytvořená ze zhruba ze 40 000 pomalovaných kraslic. Na trzích můžete také ochutnat některou z velikonočních specialit od sladkých bochánků z kynutého těsta až po pečené velikonoční jehně. Ve stáncích najdete výrobky uměleckých řemesel, květiny a pro ty nejmenší je připravena také velikonoční dílna.
Ty největší dobroty ochutnáte na
velikonočních trzích na náměstí Am Hof, kde probíhají též dílny a zábava pro Vás i případně pro Vaše děti bývá v rámci festivalu.
Hledání ukrytých vajíček a loutková představení pro děti
Obrovská slepice Roberta rozehraje s dětmi slepičí fotbal a hod vejcem. Hudební představení od klasiky, přes jazz až po rock
Velikonoční průvod s magickým představením.
Vídeňské kavárnyV historickém centru
Vídně se nachází
na 800 kaváren. Kávová kultura má ve
Vídni tradici již téměř 300 let. Rakušané se seznámili s kávou samozřejmě prostřednictvím Turků, kteří na ně v minulosti často útočili. Po obléhání
Vídně roku 1683 prý prchající turecká armáda po sobě zanechala pytle kávových zrn a Vídeňané přišli exotickému nápoji na chuť. Ve skutečnosti je ovšem prodej kávy doložen až počátkem 18. století, jen nedlouho předtím, než arménský obchodník přivezl kávu i do Prahy. Vídeňské kavárny jsou ovšem mnohem mladší, jako první je označováno Café Mozart, které bylo otevřeno roku 1794.
Obyvatele
Vídně navštěvují kavárny často a rádi. V mnohých panuje dosud kavárenské prostředí jako na počátku 20. století – lidé si sem chodí posedět, přečíst noviny, často tu prosedí odpoledne.
Ve vídeňských kavárnách dostanete:
Mokka, Schwarzer – černá káva
Brauner (hnědá káva) – káva s trochou mléka
Melange – do poloviny káva, do poloviny horké mléko
Goldener – zlatá káva (větší podíl mléka)
Milchkaffe – bílá káva
Türkischer Kaffe – turecká káva
Kapuziner, Franziskaner, Einspänner – káva se šlehačkou – vlastně nám známá „vídeňská káva“.
A různé druhy ochucené kávy – např. Maria Theresia se šlehačkou a pomerančovým nebo meruňkovým likérem…
Nejslavnější kavárny jsou například tyto:
Café Sacher – kavárna, kterou proslavil zejména vynikající
Sachrův dort. Patří k ní zimní zahrada s výhledem budovu Opery
Café Museum – nachází se u kostela sv. Karla Boromejského a proslula zejména jako místo setkávání legendárních vídeňských umělců – malířů
Klimta, Kokoschky, a také architektů Adolfa Loose a Otto Wagnera.
Café Hawelka – nachází se poměrně blízko dómu i
Hofburgu. Jak naznačuje jméno, zakladatelem byl vídeňský Čech Leopold Havelka a zdejší specialitou jsou české povidlové buchty paní Havelkové. Tuto kavárnu navštívili např. Andy Warholl či Václav Havel. Má útulný, stylově starosvětský interiér, bývá však často plně obsazená a na stolek je pak nutné si počkat.
Café Frau Huber - elegantní tradiční kavárna poměrně blízko dómu, svého času tu vystupoval Mozart.
Café Central - slavná kavárna, snad nejelegantnější ze všech; koncem 19. století tu míval jednání např. poslanec na Říšské radě Tomáš Garrgiue Masaryk.
Landtmann beim Burgtheater – největší vídeňská kavárna, založená roku 1873. Hosty zde byla spousta slavných osobnosti - Sigmund Freud, Beatlesák Paul McCartney, herečky Marlene Ditrichová a Romy Schneiderová anebo americká první dáma Hillary Clintonová. Cukrářství Landtmann vyrábí skvělé dorty, které se objevují v nabídce řady dalších vídeňských podniků, a také domácí ovocné šťávy.
Café Hofburg – vznešená kavárna na nádvoří císařského sídla. Ačkoliv ceny jsou tu pochopitelně trochu vyšší než jinde, nejsou tak drastické, aby si tu český turista nemohl dát občerstvení nebo i oběd (podávají se tu i teplá jídla).
Café Demi - rovněž kavárna v sousedství
Hofburgu. Cukrář Demi vyráběl pro císařovnu Alžbětu (Sissi) její oblíbené sladkosti, fialkové bonbóny.
Demel – další kavárna a cukrárna, která vyráběla lahůdky pro císařský dvůr, tradice 200 let. Krásný interiér,
Sachrův dort i vynikající kremrole.
Café Bellaria – typická tradiční kavárna na Kärntnerstrasse, kde se už přes 150 let podávají výborné moučníky.
Současná Výstava v galerii Albertina: ROY LICHTENSTEIN.
Roy Lichtenstein patří spolu s Andy Warholem a Jacksonem Pollockem k nejvlivnějším a nejvýznamnějším americkým umělcům 20. století. Tato výstava začíná v 60. letech ranými díly Lichtensteina, včetně ikony pop-artu té doby: Look Mickey. Stejně tak na výstavě budou umělcovy ikonické černobílé malby předmětů převzatých z produktových reklam, krajiny v technice smaltu a malby, které parafrázují díla umělců jako Picasso, Dalí, Kirchner nebo Pollock. Zvláštním vrcholem bude gigantická socha štětcem, osvobozená od plátna, aby dobyla výstavní prostor. Tato výstava je realizována s podporou a ve spolupráci s Roy Lichtenstein Foundation a Roy Lichtenstein Estate. K vidění od 8. března do 14. července 2024 v muzeu ALBERTINA ve Vídni.