Muzejní čtvrť MuseumsQuartier

MuseumsQuartier Vídeň patří k deseti největším kulturním areálům na světě. Na okraji Starého Města, v bývalých císařských dvorních stájích, se na ploše 60 000 m2 nachází zařízení nejrůznějších kulturních odvětví, restaurace, kavárny a obchody v postmoderní kombinaci barokních budov s moderní architekturou.
Vídeňský umělecký areál neláká pouze prominentními muzei jako je Leopoldovo muzeum (Schiele), Muzeum moderního umění a Umělecká hala (Kunsthalle). Muzejní čtvrť ještě zatraktivňují vyhlášené restaurace s vyhlášeným designem a jsou místem uměleckých setkání.

Atmosféra, která ladí s urbanistickým dojmem návštěvníků. Před kulisou významných muzeí a sbírek je pestrá směsice restaurací nabízejících rozmanité programy: Kavárně Café Leopold, Kavárna a restaurace HALLE a MQdaily odkud máte nejlepší výhled na velké náměstí a můžete sledovat dění kolem. Za vidění stojí interiér baru Corbaci (Anne Lacatonová a Jean-Philippe Vassal) a knihkupectví.

Zařízení v novém kulturním areálu: Leopoldovo muzeum v novostavbě z bílého vápence, tmavošedým čedičem obložené, Kunsthalle (Hala umění) a festivalové haly E a G (Vídeňské slavnostní týdny, taneční centrum). Další instituce v Muzejní čtvrti:Designforum, Divadlo pro děti a experimentální plochy vyhrazené pro kulturní iniciativy.

Leopold Museum
Stovky mistrovských děl rakouské moderny, které shromáždil vášnivý milovník umění Dr. Rudolf Leopold, ukazuje nové Leopoldovo muzeum v muzejním areálu MuseumsQuartier nedaleko Hofburgu.
Leopoldovo muzeum je jedinečná klenotnice vídeňské secese, vídeňských uměleckořemeslných dílen a expresionismu.
V tomto nejnavštěvovanějším domě v nejvyhledávanější kulturní části města - Muzejní čtvrti - je umístěna nejvýznamnější a největší sbírka obrazů Egona Schieleho na světě, doplněná mistrovskými díly zakladatele secese Gustava Klimta. Leopoldovo muzeum vystavuje také unikáty vídeňských uměleckořemeslných dílen od Josefa Hofmanna až po Kolomana Mosera, které jsou považovány za jedinečná umělecká díla v dějinách mezinárodního designu.
Vedle stálých výstav je možno vidět v novostavbě, obložené bílým lasturnatým vápencem (5400 m2 výstavní plochy na čtyřech poschodích), permanentně probíhající mimořádné výstavy. MuseumsQuartier doplňuje dobře zásobená prodejna muzea, kavárna s vyhlídkovou terasou na hlavní nádvoří areálu MuseumsQuartier.

Muzeum moderního umění - mumok
Muzeum moderního umění v Muzejní čtvrti MuseumsQuartier se zaměřuje na umění 20. a 21. století. Sbírky zahrnují na 9 000 děl od obrazů, soch, instalací, kreseb, grafik a fotografií přes videa a filmy až po architektonické modely a nábytek.
Zaujmou díla Andyho Warhola, Claese Oldenburga, Pabla Picassa, Pieta Mondriana, Yoko Ono, Güntera Bruse nebo Gerharda Richtera a díla zaměřená na pop art a fotorealismus, fluxus a nouveau réalisme, ale také vídeňský akcionismus a peformanční umění 20. století.
Pop art je zastoupen mimo jiné díly Andyho Warhola, Claese Oldenburga, Roberta Rauschenberga a Jaspera Johnse, fluxus a nouveau réalisme zastupují kreace Daniela Spoerriho, Nam June Paika, Yoko Ono, George Brechta nebo Marcela Duchampa. Vídeňský akcionismus, nejvýznamnější rakouský příspěvek k mezinárodnímu rozvoji avantgardy (práce Güntera Bruse, Otta Muehla, Hermanna Nitscheho a Rudolfa Schwarzkoglera.
V uplynulých letech se navíc podařilo vybudovat další stěžejní sbírku - fotografie, videa a filmy, které vznikly převážně v posledním desetiletí. Od roku 2011 je v budově s plochou 4 800 m2 v provozu také kino, jehož interiér navrhl umělec Heimo Zobernig. Jsou v něm prezentována pestrá spojení výtvarného umění s filmem.

Centrum architektury
Od svého otevření v roce 1993 se Architekturzentrum Vídeň stalo první rakouskou adresou pro architekturu, ale zároveň i prvním muzeem architektury v Rakousku. Široké veřejnosti zde přibližují mezinárodně renomované architektonické počiny a kriticky objasňují historii architektury 20. a 21. století. Vídeňské centrum architektury nabízí také profesionální servis pro všechny zájemce o architekturu a stavitelství i prostřednictvím internetu.

Kunsthalle Vídeň
Výstavní síť Kunsthalle v Muzejní čtvrti nedaleko Hofburgu se zaměřuje na prezentace současného a moderního umění z celého světa. Na tematicky zaměřených výstavách se snaží zprostředkovávat vývoj a souvislosti od moderny až po aktuální dění v umění. Pokud se chystáte do Vídně a zajímáte se o umění, nezapomeňte si naplánovat také návštěvu této výstavní síně.
Vídeňská Kunsthalle je sama uměleckým dílem
Stavba, která je dílem architektonické kanceláře Ortner + Ortner, zaujme svou funkčností, ve které vítězí obsah nad okázalostí vnějších tvarů. Někdejší barokní zimní jízdárna byla doplněna funkcionalistickou novostavbou, historická stavební podstata propojena se současnou architektonickou tvorbou. Tím vznikl ve výstavní síni Kunsthalle prostor pro setkávání umění a architektury.

Máte zájem o zájezdy pro milovníky umění? Tady najdete nabídku cestovní kanceláře GEOPS. 

Související zájezdy

Související destinace

Vídeň

Vídeň

Vídeň - rakouská metropole na Dunaji, odedávna průsečík různých vlivů a kultur. Město proslulé uměním a festivaly, město elegantních kaváren. Setkáme se tu jak s nostalgickými připomínkami staré monarchie, Marie Tereze a Františka Josefa, tak s pozoruhodnou moderní architekturou a výstavami umění od Klimta a Schieleho po současnost. Skvostná katedrála, císařské zámek Hofburg a Schönbrunn, Belvedér se zahradami, moderní Donauinsel, barevné Hundertwasserovy domy, galerie Albertina a MUMOK... A také oblíbené velikonoční a adventní trhy.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu