Lipicáni a španělská jezdecká škola Proslulé plemeno bílých koní (hříbata se rodí tmavá, dospívající koně se postupně vybělují) pochází ze starých španělských plemen, podobně jako jejich vzdálení příbuzní z Čech - kladrubáci. Jejich předky přivedli
Habsburkové v 16. století do rakouských zemí. Plemeno bylo vyšlechtěno především v hřebčíně v Lipici (tehdy pod habsburskou vládou). Není bez zajímavosti, že hřebčín založil roku 1580 arcivévoda Karel Štýrský, nejmladší syn Ferdinanda I. a otec císaře a krále Ferdinanda II., tedy Habsburk, který jinak zůstává zcela ve stínu významnějších příslušníků svého rodu. Již dříve, roku 1572, však vznikla ve
Vídni u císařského dvora Španělská jezdecká škola, dnes neodmyslitelně spojená právě s lipicány. Původně sloužila k výcviku mladých šlechticů v jízdě na koni a ze začátku se v ní používalo koní dovezených ze Španěl (odtud název). Postupně se v ní však vyvinul pozoruhodný systém drezury koní, kteří s jezdci či na oprati provádějí pozoruhodné figury blížící se tanci.
Když se rozpadla habsburská monarchie, ztratila
Vídeň hřebčín v Lipici. Po dlouholetých a složitých jednáních byl chov lipicánů na rakouské půdě přeložen do hřebčína v Piberu. Právě odtud pocházejí sněhobílí koně, kteří oslňují diváky z celého světa svými výkony na přehlídkách Španělské jezdecké školy. Chov bělostných koní nicméně pokračuje nerušeně i v původním hřebčíně v Lipici.
Tradice Španělské jezdecké školy ve Vídni je zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.Vídeňské kavárnyV historickém centru
Vídně se nachází
na 800 kaváren. Kávová kultura má ve
Vídni tradici již téměř 300 let. Rakušané se seznámili s kávou samozřejmě prostřednictvím Turků, kteří na ně v minulosti často útočili. Po obléhání
Vídně roku 1683 prý prchající turecká armáda po sobě zanechala pytle kávových zrn a Vídeňané přišli exotickému nápoji na chuť. Ve skutečnosti je ovšem prodej kávy doložen až počátkem 18. století, jen nedlouho předtím, než arménský obchodník přivezl kávu i do Prahy. Vídeňské kavárny jsou ovšem mnohem mladší, jako první je označováno Café Mozart, které bylo otevřeno roku 1794.
Obyvatele
Vídně navštěvují kavárny často a rádi. V mnohých panuje dosud kavárenské prostředí jako na počátku 20. století – lidé si sem chodí posedět, přečíst noviny, často tu prosedí odpoledne.
Ve vídeňských kavárnách dostanete:
Mokka, Schwarzer – černá káva
Brauner (hnědá káva) – káva s trochou mléka
Melange – do poloviny káva, do poloviny horké mléko
Goldener – zlatá káva (větší podíl mléka)
Milchkaffe – bílá káva
Türkischer Kaffe – turecká káva
Kapuziner, Franziskaner, Einspänner – káva se šlehačkou – vlastně nám známá „vídeňská káva“.
A různé druhy ochucené kávy – např. Maria Theresia se šlehačkou a pomerančovým nebo meruňkovým likérem…
Nejslavnější kavárny jsou například tyto:
Café Sacher – kavárna, kterou proslavil zejména vynikající
Sachrův dort. Patří k ní zimní zahrada s výhledem budovu Opery
Café Museum – nachází se u kostela sv. Karla Boromejského a proslula zejména jako místo setkávání legendárních vídeňských umělců – malířů
Klimta, Kokoschky, a také architektů Adolfa Loose a Otto Wagnera.
Café Hawelka – nachází se poměrně blízko dómu i
Hofburgu. Jak naznačuje jméno, zakladatelem byl vídeňský Čech Leopold Havelka a zdejší specialitou jsou české povidlové buchty paní Havelkové. Tuto kavárnu navštívili např. Andy Warholl či Václav Havel. Má útulný, stylově starosvětský interiér, bývá však často plně obsazená a na stolek je pak nutné si počkat.
Café Frau Huber - elegantní tradiční kavárna poměrně blízko dómu, svého času tu vystupoval Mozart.
Café Central - slavná kavárna, snad nejelegantnější ze všech; koncem 19. století tu míval jednání např. poslanec na Říšské radě Tomáš Garrgiue Masaryk.
Landtmann beim Burgtheater – největší vídeňská kavárna, založená roku 1873. Hosty zde byla spousta slavných osobnosti - Sigmund Freud, Paul McCartney z kapely
Beatles, herečky Marlene Ditrichová a Romy Schneiderová anebo americká první dáma Hillary Clintonová. Cukrářství Landtmann vyrábí skvělé dorty, které se objevují v nabídce řady dalších vídeňských podniků, a také domácí ovocné šťávy.
Café Hofburg – vznešená kavárna na nádvoří císařského sídla. Ačkoliv ceny jsou tu pochopitelně trochu vyšší než jinde, nejsou tak drastické, aby si tu český turista nemohl dát občerstvení nebo i oběd (podávají se tu i teplá jídla).
Café Demi - rovněž kavárna v sousedství
Hofburgu. Cukrář Demi vyráběl pro císařovnu Alžbětu (Sissi) její oblíbené sladkosti, fialkové bonbóny.
Demel – další kavárna a cukrárna, která vyráběla lahůdky pro císařský dvůr, tradice 200 let. Krásný interiér,
Sachrův dort i vynikající kremrole.
Café Bellaria – typická tradiční kavárna na Kärntnerstrasse, kde se už přes 150 let podávají výborné moučníky.
Poznámky k příležitostným výstavám :
Výstava Chagall v galerii Albertina
Můžete si vyšetřit i čas na návštěvu Albertiny, která je v těsné blízkosti adventních trhů, kromě stálé sbírky Vás čeká reprezentativní průřez tvorbou MARKA CHAGALLA. Chagall se narodil u Vitebsku v dnešním Bělorusku, kde vyrůstal v ortodoxní židovské rodině. Inspiroval se tradicí ruských ikon a také lidovým uměním, slavnými luboky. Jen místo madon a světců se na jeho obrazech vznášeli věční milenci a místo architektury Nebeského Jeruzaléma se v pozadí objevovala silueta rodného Vitebsku a jeho nového domova Paříže. Měl vlastní umělecký styl skládající se z expresionismu, symbolismu a kubismu. Chagall patří mezi nejvýznamnější představitele imaginativní malby.
Výstava Rembrandt v Kunsthistorisches Museum.
Poprvé ve své 133leté historii věnuje Kunsthistorické muzeum Vídeň (KHM) výstavu nizozemskému baroknímu géniovi Rembrandtu Harmensz van Rijnovi (1606-1669). Přesněji ukazuje Rembrandta v interakci s jeho mimořádně talentovaným studentem Samuelem van Hoogstratenem (1627-1678), který také strávil pár let ve Vídni a slavil velké úspěchy na habsburském císařském dvoře. Těžiště výstavy: působení barev a iluzionistické techniky v díle Rembrandta a Hoogstratena. Cílem je ukázat, jak díky použitým barvám vzniká prostorovost a skutečné virtuální reality. Šest Rembrandtových obrazů ze sbírky KHM je doplněno množstvím Rembrandtových zápůjček, které v Rakousku dosud nebyly prezentovány. Pocházejí z Musée du Louvre v Paříži, Národní galerie v Londýně a Rijksmusea v Amsterdamu. Vystaveno je celkem 60 obrazů a kreseb. Velká Rembrandtova výstava je poslední výstavou pod vedením generální ředitelky Sabiny Haagové, která po 16 letech odchází z sdružení muzeí KHM na konci roku.
Výstava je zaměřena na umělecký dialog: Rembrandtovy obrazy jsou v kontrastu s obrazy jeho žáka. Fascinace iluzionismem v 17. století je rovněž konfrontována se současnými intelektuálními proudy. Díla obou umělců doplňují nejnovější technologické analýzy zaměřené na Rembrandtovo a Hoogstratenovo inovativní využití perspektivy, barvy, světla a stínu.