AKVITÁNIE Vítejte v kraji červeného vína, borovic a atlantického pobřeží. Na rozdíl od sousedních
Pyrenejí je
Akvitánie plná úrodných nížin, kopce zde téměř nenajdete, moře a pláže jsou úžasné a vytváří duny jemného zlatého písku. Od Atlantiku se po pláních prohání západní vítr a když se budete pozorně koukat, jistě objevíte i větrné mlýny z 18. a 19. století. Vinice vás budou provázet téměř všude, v okolí
Bordeaux jinou krajinu nezahlédnete a budete mít nespočet možností navštívit malé rodinné podniky na výrobu vína a vychutnat si tak nejznámější francouzská vína. Nejznámější z odrůd jsou Cabernet Savignon, Merlot a Cabernet Franc..
Oceán je pro zdejší obyvatele hlavní zdroj živobytí, to znamená nejen rybolov, ale i cestovní ruch, protože pobřeží je hojně navštěvováno turisty. Ovšem moře je zde jiné než klidné Středozemní na Francouzské riviéře. Zdejší moře je živější a je zde více vln, takže mezi surfaři je Atlantik oblíbenější. Hlavně je tu ale příliv a odliv, který řídí rytmus života celého pobřeží. Hodiny přílivů a odlivů si můžete vyzvednout v jakémkoliv informačním středisku (Office de Tourisme), abyste věděli, kdy určitě nesmíte s loďkou vyjet na moře a nebo naopak nenechávat své věci na pláži napospas přílivovým vlnám.
V
Bordeaux pochopíte, proč zrovna sem prchala francouzská vláda před německou okupací. Město má zkrátka svůj osobitý styl klidné provincie. V nedalekém St.-Emilionu se nechte zlákat nabídkou jedné z místních vinoték. St. Emilionské víno je skutečně pojem. A nakonec se jeďte vykoupat do Arcachonu, kde můžete strávit bezstarostné dny, projít se několik kilometrů po dlouhé a nejvyšší duně Evropy - duně Pilat.
Legenda praví, že tato duna vznikla důsledkem vykácení borového lesa, které nařídil Napoleon, když tudy táhl. Vykácení nařídil prý proto, aby prošla kolona slonů.
(čerpáno z www.orbion.cz)
Víte, že?
…. Francouzské město Bordeaux vyhrálo hlasování o Nejlepší evropskou destinaci 2015 « European Best Destination 2015 ».Tato soutěž je vyhlašována každoročně agenturou sídlící v Bruselu a on-line hlasování se účastní turisté z celého světa.
Titul město
Bordeaux vyhrálo s rekordním počtem hlasů (42 396 online hlasů) a v souboji s takovými konkurenty jako je Londýn, Řím, Amsterdam, Brusel nebo Berlín.
V pořadí další byly pro tento rok: Lisabon, Athény, Valetta, Riga, Záhřeb, Lublaň, Innsbruck, Milán, Brusel, Vídeň, Řím, Barcelona, Istanbul a Madrid.
CAPC – Muzeum současného umění v BordeauxMuzeum je umístěno v pěkné historické budově skladu koloniálního zboží, upravené architekty a návrháři D. Valodem, J. Pistrem a A. Putmanovou. Jeho sbírka patří k největším ve
Francii – 1 299 děl od 189 moderních umělců. Od založení v roce 1984 už se tu stihly vystřídat celé generace tvůrců. Po celý rok se v něm pořádají výstavy i různé komentované prohlídky, programy týkající se dějin umění i zábavné umělecké programy pro děti.
Od roku 2007 je
Bordeaux součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Zápis znamená uznání hodnoty a významu města, které se v průběhu století modernizovalo, aniž by porušilo původní harmonii a architektonické bohatství.
Památková zóna UNESCO v
Bordeaux představuje rozsáhlý městský komplex vybudovaný na ploše 1 810 ha, který odpovídá polovině rozlohy města a zahrnuje nejen bulváry, ale také nábřeží řeky Garonny.
Bordeaux mělo v kapse všechny trumfy k tomu, aby porotu dokázalo přesvědčit o své výjimečnosti:
více než 347 historických památek, zachovalý městský prostor o rozloze 150 ha, 3 kostely, které již byly na seznam UNESCO zařazené v rámci dědictví cesty do Santiaga de Compostella (Saint-André, Saint-Michel, Saint-Seurin).
Hlavní město oblasti Gironde je klenotem architektury 18.století, přesto za svou krásu vděčí rovněž slavným architektům současnosti: Jacques Gabriel (Allées de Tourny), Victor Louis (Grand Théâtre), Jacques d’Welles (městský stadion) nebo Richard Rogers, který postavil centrum Beaubourg v
Paříži a soudní budovu Tribunal de Grande Instance v
Bordeaux .
Vedle svého architektonického bohatství nabízí
Bordeaux také živé a kosmopolitní čtvrti, které napomohly jeho zápisu na seznam UNESCO. Patří k nim úzké uličky ve čtvrti Saint-Michel a budovy ze 60. a 70. let minulého století od Mériadecka, symboly rozvoje města, které zároveň zachovaly jeho identitu a charakter.
Zapsání na seznam světového dědictví UNESCO bylo završením rozsáhlých modernizačních prací, které započaly v roce 1996 z podnětu tehdejšího starosty Alaina Juppého a zahrnovaly úpravu nábřeží, renovace fasád a zavedení tramvajové dopravy.