Vína jihozápadní Francie

Začněme apelacemi bílých vín – Bergerac (vína z odrůd Merlot a Semillon velmi podobná vínům z Bordeaux, suchá i sladká bílá, tělnatá červená), Gaillac (suchá i medově sladká bílá vína s chutí po jablkách z místních odrůd Duras, Fer, Ondenc či Mauzac, šumivá vína značek Méthode Gaillaçoise a Méthode Gaillaçoise Doux), Juraçon (vinice v okolí města Pau se svěžím vínem s pikantním buketem a chutí po ananasu a broskvích z odrůd Gros Manseng, Courbu a Petit Manseng (tímto vínem byl údajně pokřtěn král Jindřich IV.) nebo Monbazillac (zlatavá sladká dezertní vína s chutí po pomerančích). Z apelací červených vín Cahors (buď tmavá tříslovinová nebo lehčí s chutí po švestkách), Buzet (vyzrálá vína mnohdy lepší než vína z Bordeaux), Marcillac (vína z Auverge z odrůd Fer či Mansois s hojnou tříslovinou, pikantní a ideálně aromatická, suchá pikantní růžová), Tursan (drsná červená s chutí po lesních plodech a růžová s chutí po ovoci z odrůdy Tannat), Irouléguy (červená vína ze směsi Tannatu a Cabernetu, např vynikající Cuvée Bixintxo), Béarn (podobná Irouléguy), Côtes du Frontonnais (osobitá vesnická červená s kořeněnou vůní a chutí po lesních plodech) či Madiran (tělnatá tříslovinová vína z odrůd Fer a Tannat). Plocha vinic: 13.000 ha, roční výroba 220 milionů lahví.

Související destinace

Akvitánie

Akvitánie

Akvitánie, to je jihozápadní Francie obrácená k Atlantiku, s centry ve městech Bordeaux a na severu Poitiers. Zatímco na severu je pobřežní oblast spíš bažinatá a nacházejí se tu známé Poitouské močály, pás pobřeží od la Rochelle je lemován písečnými dunami, vznikají tu i laguny a krajina je chráněná pásem borových lesů. tato oblast, Stříbrné pobřeží, je díky silnějším vlnám rájem milovníků vodních sportů. Neméně zajímavá je ovšem zdejší vinařská oblast - vinice Bordeuax a Saint-Émilionu dodávají na trhy ta nejlepší vína. A oblast Akvitánie, Poitou a Gaskoňska je bohatá i na historické památky a najdeme tu hned několik klenotů na seznamu UNESCO.

Bordeaux

Gaskoňsko

Gaskoňsko

Gaskoňsko a kraj Périgord jsou doslova zeleným rájem jihozápadní Francie. Kraj D´Artagnana, hrdiny ze Tří mušketýrů od A. Dumase. Zelené kopce , ospalé vísky, dívoká údolí řek (Rocamadour) , romantické meandry řek (Dordogne), nejkrásnější středověká architektura Francie (Moissac) a pohádková městečka (ST-Cirq-Lapopie) a několik vesnic s titulerm nejkrásnější vesnice Francie, památky UNESCO (Sarlat-la Caneda) i národní parky a zahrady, nejvýznamnější pravěká naleziště ( Lascaux), světoznámé trhy ( Sarlat), jedinečná gastronomie (kozí sýry, kachní játra, lanýře) a víno (Cahors) a koňak (Armagnac)

Périgord

Périgord

Zelený kraj v povodí řek Lot, Dordogne a Vezere,se zelenými loukami a lesíky, skalnatými břehy řek a živými ploty porostlými břečťanem. Krajina Périgordu patří asi k nejlíbeznějším místům Francie i přesto, že tu nejsou nápadné přírodní výtvory kromě propasti Gouffre de Padirac. Zzato se tu nacházejí památky na nejstarší lidské osídlení - jeskynní převisy, které sloužily lidem jako přístřeší,a jeskyně s krásnými malbami, mezi nimi i světoznámá Lascaux. Další lidská pokolení tu zanechala rovněž významné památky, zejména královská města Cahors a Périgueux, poutní místo Rocamadour vysoko na skál, chrámy a opatství na Svatojakubské cestě. A nezapomínejme na chutě Périgordu - k lahůdkám francouzské gastronomie patří zdejší tučná husí jatýrka, lanýže, pochoutky z ořechů a kozí sýry.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu