Vína Bordeaux

V tak rozsáhlé vinařské oblasti jsou zastoupeny různé typy podloží i různé odrůdy révy (hlavně Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc). Klima je dosti chladné a proto je kvalita vína v jednotlivých ročnících kolísavá. Víno se zde pěstuje od dob Římanů a od 14.století se ve velkém vyváželo, hlavně do Anglie. Z červených vín je asi nejslavnější apelace Pauillac s plnými červenými víny s vůni po černém rybízu (slavné premiers cru Château Latour nebo Château Lafite), další výborné apelace jsou Pomerol (vína s plnou mnohovrstevnatou chutí), St.Émilion (plná temně rudá vína, některá s chutí po ovoci, ale velmi drahá), St.Julien (vína s chutí po černém rybízu a cedru), Médoc (oblá vína často zrající v dubových sudech), St.Estėphe (plná tříslovinová dlouhozrající vína z odrůdy Merlot) či Margaux (vína s výrazným buketem). Z apelací bílých vín Barsac (lehká jemná sladká vína), Sauternes (silná lahodná vína), Premiėres Côtes de Bordeaux (sladká i suchá bílá vína – značka Bordeax Blanc), Cadillac (sladká lehká hedvábná vína s chutí po rozinkách), Loupiac (sladká, vyráběná částečně z botrytických hroznů), Ste Croix-du-Mont (vína s medovým charakterem) či Graves (plná sladká vína). Plocha vinic 113.000 ha, roční produkce 860 milionů lahví. Mapka nejdůležitějších vinařských lokalit v oblasti je mezi obrázky na horní liště. Místní sýry nejsou nijak typické, ale naleznete zde bohatý sortiment výborných sýrů ze sousedních krajů.

Z místních sýrů je výborný kozí sýr Tomme de Chévre Fermier. Ze zdejších jídel zmiňme třeba pečené holuby à la bordelaise s artyčoky, Cèpes à la viande (hřiby s česnekem, šunkou a petrželí), lanýže (dušené v červeném víně se šunkou, pórkem, petrželí, cibulí a celerem) či Pauillacké jehně. Z dezertů je to Poires au St.Émilion (hrušky marinované v červeném víně s pomerančovou šťávou).

Související zájezdy

Související destinace

Akvitánie

Akvitánie

Akvitánie, to je jihozápadní Francie obrácená k Atlantiku, s centry ve městech Bordeaux a na severu Poitiers. Zatímco na severu je pobřežní oblast spíš bažinatá a nacházejí se tu známé Poitouské močály, pás pobřeží od la Rochelle je lemován písečnými dunami, vznikají tu i laguny a krajina je chráněná pásem borových lesů. tato oblast, Stříbrné pobřeží, je díky silnějším vlnám rájem milovníků vodních sportů. Neméně zajímavá je ovšem zdejší vinařská oblast - vinice Bordeuax a Saint-Émilionu dodávají na trhy ta nejlepší vína. A oblast Akvitánie, Poitou a Gaskoňska je bohatá i na historické památky a najdeme tu hned několik klenotů na seznamu UNESCO.

Gaskoňsko

Gaskoňsko

Gaskoňsko a kraj Périgord jsou doslova zeleným rájem jihozápadní Francie. Kraj D´Artagnana, hrdiny ze Tří mušketýrů od A. Dumase. Zelené kopce , ospalé vísky, dívoká údolí řek (Rocamadour) , romantické meandry řek (Dordogne), nejkrásnější středověká architektura Francie (Moissac) a pohádková městečka (ST-Cirq-Lapopie) a několik vesnic s titulerm nejkrásnější vesnice Francie, památky UNESCO (Sarlat-la Caneda) i národní parky a zahrady, nejvýznamnější pravěká naleziště ( Lascaux), světoznámé trhy ( Sarlat), jedinečná gastronomie (kozí sýry, kachní játra, lanýře) a víno (Cahors) a koňak (Armagnac)

Pobřeží Atlantiku

Pobřeží Atlantiku

Dlouhé francouzské pobřeží Altantiku je velmi různorodé, sahá od severního cípu kolem Calais a přes Normandii a Bretaň až po Gaskoňsko. Severní útesy u La Manche, Opálové pobřeží a slavné Alabastrové pobřeží v Normandii, vysoké a mohutné útesy v Bretani a také mohutné balvany na Pobřeží Růžové žuly, a na jihu v Akvitánii a Gaskoňsku písčité břehy s mohutnými dunami (nachází se tu i největší duna Evropy) a borové lesy v oblasti zvané Gaskoňské Landy. Především tato oblast je vyhledávaná rekreanty a vyznavači vodních sportů.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu