Víte, že:
Budapešť je město lázní. Na světě je Budapešt’ jediným velkoměstem i hlavním městem, na jehož území je v činnosti více než 80 termálních zřídel a pramenů. Z nich tu každý den vytryskne 70 milionů litrů vody. Počet městských lázní zaopatřených léčivým přírodním či vrtem získaným termálním pramenem se blíží padesátce. Mezi nimi jsou v původním stavu zachované turecké lázně, koupaliště ve volné přírodě, elegantní šumivé koupele, ale na zdrojích léčivé vody byly vybudovány i nemocnice a lékařské hotely, které jakýkoliv uspokojit dokážou nárok. Část léčivých pramenů je vhodná k léčbě pitnou kúrou při poruchách zažívacího ústrojí, ledvinových obtížích a chorobách látkové výměny.
Budapešť je nejmladší metropole Evropy? Ze spojení Budy a Óbudy (Budína a Starého Budína), rozprostírajících se na pravém kopcovitém břehu
Dunaje, a Pešti, ležící na rovině jeho břehu levého, se v roce 1873 sjednotila Buda a Pešt’. Asi o třicet let dříve byl postaven první z dnešních devíti mostů, most řetězový „Lánchíd”, který se stal dnešním symbolem města. Budínské panorama – Hradní čtvrt’ s královským palácem Matyášovým kostelem a Gellértova hora s Citadelou – jsou součástí Světového dědictví.
Stálé sbírky Muzea krásných umění v Budapešti Základem tohoto ve světě proslulého muzea je bohatá sbírka rodu Esterházyů: zájemci tu najdou umění starého Egypta, antického Řecka a Říma, velmi kvalitní kolekci italského a nizozemského umění od XIII. do XVIII. století, poklady starého španělského malířství se sedmi obrazy El Greca, vynikající díla reprezentují francouzské malířství XIX. - XX. století.
Muzeum Vasarelyho, největší toho druhu na světě (400 děl!), představuje reprezentativní soubor díla slavného zakladatele hnutí op-artu, který byl maďarského původu. Op-art je umění, které využívá geometrických tvarů k vytváření zvláštních prostorových a optických iluzí. Muzeum nabízí úžasný vizuální zážitek.
Budapešťské adventní trhy V
Budapešti začíná advent brzy, již v půlce listopadu. Těšit se můžete na romantické dřevěné stánky s tradičními maďarskými dobrotami jako paprikáš, pečená husí stehna, plněné zelí, pečené placky lepény s kysanou smetanou či slaninou a spoustu výborných maďarských klobás. Ochutnat bude možné i vyhlášené maďarské sladkosti od koláčů, perníků až po dorty a kürtös kalács se skořicí nebo čokoládou. Atmosféru doplní i živá a reprodukovaná hudba. k pití si lze dát nejen voňavý svařák a punč, ale i
tradiční maďarské krampampuli, které vás určitě zahřeje. Je to totiž voňavý hořící alkoholický nápoj se sušeným a kandovaným ovocem oblíbený v
Maďarsku hlavně v době adventu, Silvestra a v době
karnevalů. Obsahuje různé sušené a kandované ovoce včetně pomerančů, datlí a fíků, maďarské červené víno a rum nebo pálinku. Existuje však nepřeberné množství variant včetně varianty s bílým vínem a čajem. Servíruje se vařící (přímo hořící) ve skleněných hrníčcích s ouškem. S přípravou krampampuli je spojený efektní světelný hořící rituál, který bývá zlatým hřebem silvestrovských oslav.
Termální lázně BudapešťTermální lázně Széchenyi – léčebné termální lázně s plovárnou v Pešti, v parku
Városliget. Byly zřízeny poté, co tu byl roku 1876 objeven termální pramen. Voda o teplotě 76° C tryská z hloubky 1256 metrů a obsahuje síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý. Hodí se pro léčení revmatických chorob a poruch pohybového ústrojí, ženských obtíží, pro poúrazovou léčbu, pro léčení artritidy a neuritidy a jako pitná kúru při léčení katarálních poruch dýchacího a zažívacího ústrojí. Lázně Széchenyi představují jedno z největších lázeňských zařízení v Evropě – jsou tu velké venkovní bazény, zážitkový bazén s vodními masážemi, bublinkové a slané koupele aj. V budově jsou k dispozici sauna a bazény s různě teplou vodou. Pozoruhodná je také hlavní lázeňská budova zdobená skleněnými mozaikami a sochami (dokončená r. 1913).
Lázně Gellért – přepychové termální lázně s hotelem. Narozdíl od Széchenyiho lázní patří k nejstarším v
Budapešti, jejich termální pramen je známý již 2 000 let. Minerální vápenitá hydrogenuhličitanová, hořečnatá a radioaktivní voda je zvláště účinná v případě léčby revmatických a kloubových onemocnění, neuralgie, neurózy, dny, revmatismu, gynekologických potíží a poruch metabolismu. Lázně tu existovaly už v 15. století, poté tu vznikly turecké lázně, které byly počátkem 20. století přestavěny v jedny z nejelegantnějších lázní
Budapešti a byly propojeny s přepychovým hotelem. Skvostná secesní budova byla otevřena roku 1918. Nachází se tu několik termálních bazénů, uprostřed plavecký bazén mezi antickými sloupy a od jara otevřen zážitkový areál na střeše hotelu s vířivkami, rychlou vodou a relaxačními perličkovými lůžky.
Maďarské lázně a kuchyně patři mezi nejvyhlášenější v Evropě. Očekávejte, že návštěva lázní je společenskou událostí, kde se scházejí přátelé, v teplých léčivých vodách a vířivkách se povalují, klábosí a také třeba hrají šachy (moc se tam neplave). Do koupelí není potřeba žádné zvláštní vybavení, v bazénech vyžadují koupací čepice, v hotelu Gellért se vydávají, doporučujeme osušky, pantofle k venkovním bazénům, osušky nebo koupací pláště.
Upozorňujeme, že silné termální vody nemají dobrý vliv na plavky s umělými vlákny a na stříbrné šperky (zčernají), zlatu minerální vody nevadí.