Znáte vánoční dobroty Maďarska?Na vánočních trzích v
Budapešti oceníte určitě něco dobrého a typického. Gurmánské speciality a kuchyně patří ke kouzlu Vánoc v
Maďarsku. Bez takových bejgli by si Maďaři jen stěží dokázali představit vánoční svátky...
Szaloncukor aneb salonky na výsluníbonbony salonky znají ti dříve narození jako častou ozdobu vánočních stromků i v Čechách, pocházejí z
Maďarska jako szaloncukor a to už od 19. století, kde zdobily stromky bohatých měšťanů, svoje kořeny má dobrota ve středověké Francii.
KürtőskalácsMaďarský kürtőskalács neboli trdelník vznikl údajně v Sedmihradsku už v 10. století. Daleko se line vůně teplého trdelníku obaleného cukrem, skořicí, směsí oříšků, vanilkou, kakaem či jiným. Patří ke každému adventnímu trhu nejen v
Maďarsku.
Ořechový a makový závin BejgliBejgli je tradiční vánoční závin naplněný mákem nebo vlašskými ořechy, maďarské maminky většinou připravují oba druhy naráz a na stůl se dávají nakrájené. Na vánočních trzích záviny určitě pořídíte.
Perníčky, vanilkové rohlíčky i lineckéDo
Maďarska to od nás není daleko a spojuje nás dlouhá společná kuchařská historie, proto máme řadu stejných zvyků a najdete na vánočním stole řadu stejných dobrot: perníčky (mézeskalács), vanilkové rohlíčky (vaníliás kifli) i linecké cukroví (klasszikus linzer), které pochází z rakouského Lince.
Svatoštěpánský koláč Svatoštěpánský koláč atribut spokojeného a hojného života v dalším roce je překrásně zdobený perník, který se ale nejí hned. Hospodyně ho dá na roh stolu a musí tam vydržet od 1. adventní neděle do Tří králů. Když to rodina vydrží, čeká jí rok hojnosti.
Marcipánové figurkyOblíbené cukrovinky z marcipánu si nenechte ujít. V
Budapešti je v hradní čtvrti i muzeum marcipánu s ukázkami zpracování této tradiční dobroty. Na trhu seženete i marcipánové dortíčky. Marcipán je ten pravý adventní dárek z
Budapešti.
Víte, že:
Budapešťské Západní nádraží dostane novou tvář?Nyugati pályaudvar (Západní nádraží), navržené Gustavem Eiffelem, podstoupí v rámci modernizace železničního systému v
Budapešti sérii rekonstrukcí. Projekt, trvající několik let, je podporován Evropskou unií. Plánují se nová nástupiště a úpravy těch stávajících tak, aby vyhovovala kritériím moderních železničních vagónů. Budova bude mít rovněž bezbariérový přístup.
Budapešť je město lázní? Budapešt’ je jediným velkoměstem i hlavním městem na světě, na jehož území je v činnosti více než 80 termálních zřídel a pramenů. Z nich tu každý den vytryskne 70 milionů litrů vody. Počet městských lázní zaopatřených léčivým přírodním či vrtem získaným termálním pramenem se blíží padesátce. Mezi nimi jsou turecké lázně, zachované v původním stavu, koupaliště ve volné přírodě, elegantní šumivé koupele. Na zdrojích léčivé vody byly ale vybudovány i nemocnice a lékařské hotely, které dokáží uspokojit jakékoliv nároky. Část léčivých pramenů je vhodná k léčbě pitnou kúrou při poruchách zažívacího ústrojí, ledvinových obtížích a chorobách látkové výměny.
Budapešť je nejmladší metropole Evropy? Ze spojení Budy a Óbudy (Budína a Starého Budína), rozprostírajících se na pravém kopcovitém břehu
Dunaje, a Pešti, ležící na rovině jeho levého břehu, se v roce 1873 sjednotila Buda a Pešt’. Asi o třicet let dříve byl postaven první z dnešních devíti mostů, most řetězový „Lánchíd”, který se stal dnešním symbolem města. Budínské panorama – Hradní čtvrt’ s královským palácem a Matyášovým kostelem a Gellértova hora s Citadelou – jsou součástí Světového dědictví.
Navštívit v
Budapešti můžete
Parlament byl postaven na přelomu 19. a 20. století, jedná se o největší a nejfotogeničtější budovu v
Maďarsku, která má 691 místností. Budovu navrhl maďarský architekt Imre Steindl a inspirací mu byl Londýnský parlament. V parlamentu jsou k vidění bohatě zdobené interiéry a vzácné korunovační klenoty.
Bazilika Svatého Štěpána
Bazilika sv. Štěpána je nejvýznamnější duchovní stavbou v zemi, zároveň se jedná o třetí nejvyšší stavbu
Maďarska. Je pojmenována na počest prvního uherského krále a světce Štěpána a ukrývá relikvii - mumifikovanou ruku sv. Štěpána.
Hradní vrch Budín Královský palác na Hradním vrchu leží na kopci nad městem a je z něj výhled na celou Budapešť. Dostat se na něj dá buď pěšky anebo historickou zubačkou Sikló, která je hned za Řetězovým mostem. Kromě hradu zde najdete i 3 kostely, muzea, náměstí a spoustu malých uliček.
Rybářská bašta, kouzelná stavba se sedmi věžičkami byla vystavěna na začátku 20. století na místě středověkého rybího trhu. Přímo v prostorách bašty se nachází i restaurace s krásným výhledem a živou hudbou.
Řetězový most
Hlavní chloubou
Budapešti jsou mosty přes
Dunaj. Nejvýznamnější a nejstarší je Řetězový most (Lánchíd) z roku 1839, hned vedle je poměrně moderní Alžbětin (Erzsébet híd) z roku 1903 a kousek za ním je úžasný železný Most Svobody. Významný most je i Markétin most, z kterého je přístup na Markétin ostrov.
Markétin ostrov
Je to velký ostrov přímo uprostřed
Dunaje, kousek od centra města a od budovy parlamentu. Na ostrově je koupaliště, stadion, zřícenina hradu a spousta dalších atrakcí. Celý ostrov slouží pro zábavu, odpočinek, rekreaci a pobyt v oblíbených termálních lázních.
Termální
lázně GellértPřepychové termální lázně s hotelem. Narozdíl od Széchenyiho lázní patří k nejstarším v
Budapešti, jejich termální pramen je známý již 2 000 let. Minerální vápenitá hydrogenuhličitanová, hořečnatá a radioaktivní voda je zvláště účinná v případě léčby revmatických a kloubních onemocnění, neuralgie, neurózy, dny, revmatismu, gynekologických potíží a poruch metabolismu. Lázně tu existovaly už v 15. století, poté tu vznikly turecké lázně, které byly počátkem 20. století přestavěny v jedny z nejelegantnějších lázní
Budapešti a byly propojeny s přepychovým hotelem. Skvostná secesní budova byla otevřena roku 1918. Nachází se tu několik termálních bazénů, uprostřed plavecký bazén mezi antickými sloupy a od jara je otevřen zážitkový areál na střeše hotelu s vířivkami, divokou řekou a relaxačními perličkovými lůžky.
UPOZORNĚNÍ: Ve většině maďarských lázních jsou termální bazény přístupné bez pokrývky hlavy, naopak do plaveckých bazénů je obvykle vyžadována koupací čepice.
Upozorňujeme, že silné termální vody nemají dobrý vliv na plavky s umělými vlákny a na stříbrné šperky (zčernají), zlatu minerální vody nevadí.
Při procházce parkem můžete vidět krásné budovy, zvířata, postavy a další, nad kterými budete žasnout. Níže se můžete podívat na několik obrázků z prvního Lumina parku, který byl kdy uspořádán v Budapešti.
Historie osídlení města sahá do 1 století př. n. l., kdy se na úpatí
usídlili Keltové, Maďaři vedení knížetem Arpádem, se v oblasti usadili až počátkem 10. století.
, na levém břehu řeky pak vyrostla Pešť. Největší rozmach město zažívalo během vlády Zikmunda Lucemburského a poté koncem 19. století.
17.11.1873 se spojila Buda a Pešť a vzniklo město, které se stalo hlavním městem lázeňství.
zřízeno metro, které je druhé nejstarší v Evropě a v roce 1930 město překonalo hranici jednoho milionu obyvatel.
Dnešní Budapešť je s počtem obyvatel přes 1,7 milionu devátým největším městem Evropské unie. K bohatství města patří kromě historických památek, jako jsou neogotická budova parlamentu, bazilika svatého Štěpána nebo královský palác i moderní stavby projektu Liget,ale také termální prameny, kterých je v metropoli celkem 123 o teplotě v rozmezí 23 až 76 stupňů Celsia a lázně Schéchenyi jsou nejrozsáhlejším termálními lázněmi Evropy.