Festival d´Avignon Avignon – umělecké centrum
Provence! Kromě toho, že nabízí obrovské množství uměleckých památek, pravou provensálskou atmosféru a gastronomiii, se v červenci stává skutečnou mekkou milovníků divadla. Festival d´Avignon se koná každé léto v červenci po dobu 3. týdnů v Papežském paláci a v dalších lokalitách města. Společnost festivalu byla založena po válce Jeanem Vilarem v r. 1947 a dnes je zřejmě největším svého druhu na světě.
Řada populárních atrakcí pouličních divadelníku bývá ke zhlédnutí i na náměstí před Papežským palácem.
Marseille - město kulturyMarseille bylo vyhlášeno Evropským hlavním městem kultury 2013. U této příležitosti bylo nově otevřeno několik kulturních institucí, jimž dominuje moderní budova
MuCem – Muzeum civilizací Evropy a Středomoří (u vstupu do starého marseillského přístavu).
Víte, že…?
…chrám v Saintes-Maries-de-la-Mer, který nemůžete minout, je nejen významným architektonickým skvostem převážně románského charakteru, že jeho krypta je místem setkání Romů z celé Evropy?
...
Saintes-Maries-de-la-Mer je poutní místo, které je přímo spojené s pozemským životem nějaké biblické postavy. Každoročně v květnu se do něj sjíždějí tisíce Romů a starobylé městečko Saintes-Maries-de-la-Mer, jehož jméno v překladu znamená Svaté Marie z moře, zaplavuje koncem května podmanivá romská hudba.
…že podle staré
legendy se totiž u zdejších břehů vylodily Marie Salomé a Marie matka Jakubova, které byly během pronásledování prvních křesťanů na loďce vyhnány z Palestiny a že Saintes-Maries-de-la-Mer je spojeno ještě se třetí světicí - se svatou Sárou. Sára žila v
Provence a zachránila loďku s oběma zmíněnými Mariemi, když podle legendy věnovala moři své šaty. Díky tmavé barvě pleti ji jako patronku uctívají Romové.
…že se Saintes-Maries-de-la-Mer každoročně koná
festival romské kultury. Sošku, která stojí v kryptě kostela, každoročně oblékají do nových nádherných oděvů a každý rok se účastní velkého procesí s hudbou, směřujícího z kostela k moři, kde se soška smočí ve vodě, než se vrátí zpět do kostela. Oblékání Sáry je způsob, jak jí říct, že jí svěřují všechnu svou radost, své bolesti, utrpení, všechny své úmysly. Po slavnosti se toto oblečení sejme, uloží se a kočovníci mohou příští rok přinést zase jiné.
Každoroční
romská pouť v Saintes-Maries-de-la-Mer probíhá od 19. do 25. května a je zároveň kulturním festivalem a přehlídkou romské kultury.