Vína z Provence

Zdejší víno je nejlépe pít v této krajině slunce, vůní a vysokého nebe. Má v sobě něco z její nálady a duše, z rozkvetlých úbočí a strmých skal. Víno se často vyrábí z odrůd, které jinde najdete jen obtížně – Mourvèrdre, Rolle, Braquet či Petit Grains. Výborná jsou zvláště zdejší růžová vína, ale nejen ta.

Ze zdejších apelací uveďme Bandol (suchá bílá vína a tělnatá červená oblíbená už u dvora Ludvíka XV.), Le Baux de Provence (červená vína s chutí po čokoládě s tóny švestek a vynikající suchá růžová), Bellet (zemitá červená a aromatická bílá vína), Côtes de Provence (červená od silných po pikantní lehká, výborná růžová), Palette (oblíbená apelace krále Edwarda VII.), Cassis (aromatická tělnatá suchá vína z odrůd Ugni Blanc, Clairette, Doucillon, Marsanne) či Côteaux Varois (pikantní růžová s chutí po červeném rybízu, tělnatá červená vína).

Plocha vinic (dohromady s Korsikou) 22.000 ha, roční produkce 165 milionů lahví.

Související destinace

Azurové pobřeží

Azurové pobřeží

Azurové pobřeží, u nás známé také jako Francouzská riviéra, patří k nejvyhlášenějším rekreačním oblastem vůbec. Od 19. století tu vznikají letoviska s luxusními hotely a honosnými vilami. Ale už dávno předtím tuto oblast objevili staří Řekové a po nich Římané a založili tady řadu vzkvétajících měst, z nichž některá existují dodnes (Nice, Antibes, Fréjus).. I v současnosti se na pobřeží navíc zachovaly pokojné rybářské vesnice, které si oblíbili mnozí malíři, a nahoře na útesech se tyčí malebné "vesnice na bidýlku".

Provence

Provence

Levandulová pole, olivové hájky a cedrové lesy, vinice, kamenná městečka a vsi na kopcích, tak vypadá Provence. Do idylické krajiny jsou zasazena města s dlouhou historií, s římskými památkami, románskými a gotickými kostely a paláci. Nachází se tu hned několik památek zapsaných na seznam UNESCO. Provence proslula jako kraj malířů a je jim vlastně až dodnes, zdejší scenérie si oblíbili Renoir, van Gogh i místní rodák Cézanne, působil tu Matisse, Chagal i Picasso. Oblíbená je místní gastronomie a k neodmyslitelným dojmům z Provence patří zdejší voňavé bylinky.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu