Luberon - regionální přírodní park

Hlavní část parku Luberon tvoří dvě vápencová pohoří – Petit Luberon a Grand Luberon, jejichž bílé vápencové a opukové srázy jsou obklopeny z jedné strany širokým údolím Vaucluse a z druhé vrcholy Provensálských Alp. Přírodní park zahrnuje 85 obcí a 170.000 obyvatel na ploše 185.000 ha.
Členitý terén s širokými údolími, cedrové lesy, pestrá škála biotopů, mimo jiné i bohatá naleziště křídových zkamenělin a v neposlední řadě i horší dopravní dostupnost dělá z této oblasti oázu klidu a pohody. Zvláštností, kterou jinde nenajdete, jsou přírodní naleziště malířských hlinek u vesnice Roussillon. Třetihorní železité pískovce s jílovitým tmelem podlehly různě intenzivnímu zvětrávání, železo v nich obsažené vytvořilo směs limonitu, goethitu či hematitu a širokou škálu odstínů od žlutých a oranžových tónů po červené, rezavé až fialové. Od dob Římanů se zde okry těžily a zpracovávaly a odcházelo odsud 17 různých odstínů malířských hlinek. Největší produkce byla kolem roku 1910 – až 35.000 tun za rok.
Dnes se můžete projít bývalými lomy po naučné stezce a obdivovat divoké střídání odstínů a tónů okolních svahů. A ještě jedna zajímavost z neživého světa je zde k vidění. Největší evropská vyvěračka (krasový pramen) – Fontaine de Vaucluse, kde z hluboké dutiny za rok vyteče 630 milionů m3 vody – to je 5. největší vyvěračka ne světě. Takhle zde pramení řeka Sorgue. Vysoko nad údolími jsou jak vlašťovčí hnízda přilepeny vesničky – typickým příkladem je zdejší nejznámější vesnice Gordes, jedna ze 156 nejkrásnějších vesnic Francie (Les Plus Beaux Villages de France) s kouzlem kamenných domků, úzkých uliček a okrových střech pod blankytnou oblohou, s kouzlem, kterému podlehlo několik francouzských malířů a spisovatelů. Nedaleko leží cisterciácký románský klášter Sénanque, centrum pěstování levandule. A její vůně je vůní celého přírodního parku.

Zaujal vás tento článek? Oblast Luberonu můžete navštívit na poznávacích zájezdech cestovní kanceláře GEOPS, více informací na www.francie.geops.cz/provence.  

Související destinace

Provence

Provence

Levandulová pole, olivové hájky a cedrové lesy, vinice, kamenná městečka a vsi na kopcích, tak vypadá Provence. Do idylické krajiny jsou zasazena města s dlouhou historií, s římskými památkami, románskými a gotickými kostely a paláci. Nachází se tu hned několik památek zapsaných na seznam UNESCO. Provence proslula jako kraj malířů a je jim vlastně až dodnes, zdejší scenérie si oblíbili Renoir, van Gogh i místní rodák Cézanne, působil tu Matisse, Chagal i Picasso. Oblíbená je místní gastronomie a k neodmyslitelným dojmům z Provence patří zdejší voňavé bylinky.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu