Vincent van Gogh

Vincent van Gogh se narodil 30. března 1853 v Groot Zundert v Niuzozemí, v severním Brabantsku. Jeho otec byl kalvinistickým pastorem. Vincent měl čtyři mladší sourozence, velice vřelý vztah ho pojil s bratrem Theem, který mu po celý život pomáhal materiálně i duchovně. Většina informací o van Goghovi pochází z jejich obsáhlé korespondence.
Van Gogh začal svou dráhu jako pracovník slavné galerie v Haagu, kde se stal příručím. V roce 1876 ji však opustil a měl v úmyslu stát se pastorem, ale po dvou letech studia teologie přerušil. Jeho první kresby pocházejí z doby, kdy vyučoval katechismu děti horníků v belgické uhelné pánvi a pečoval o nemocné. Bratr Theo spolu s bratrancem, uznávaným malířem, mu vyjádřili svou podporu a přemlouvali ho k dalšímu malování.
Po otcově smrti v roce 1885 se jen prohloubil jeho rozchod s rodinou s výjimkou Thea. V příštím roce Vincent odjel do Paříže, rozhodnutý studovat malířství. Seznámil se zde mj. s Henrim de Toulouse-Lautrec. Byl nadšený impresionismem, ale brzy si uvědomil, že jeho umělecké vyjádření je jiné. Potřeboval k tvorbě jiné než pařížské světlo, natolik silné, aby zdůraznilo barvy, a průzračný vzduch. Jak se později vyjádřil: "Malíř budoucnosti bude kolorista."
Odjel tedy v roce 1888 do Arles a byl zcela okouzlen krásou místní přírody. Fascinovaly ho jasné barvy, zejména odstíny žluté. "Neustále pracuji," psal Theovi, který mu posílal peníze a pokoušel se dosáhnout toho, aby byly bratrovy obrazy vystaveny v Salónu nezávislých. Z tohoto období pocházejí některé slavné van Goghovy obrazy, např. Statek v Provenci a Zvedací most u Arles.
Cítil se však opuštěný a požádal proto Gauguina, s nímž ho pojilo velké přátelství a obdiv, aby přijel. Doufal, že časem se z jeho milovaného Arles stane velké malířské středisko. Gauguin skutečně přijel, radost ze společného života a tvorby však netrvala dlouho. Gauguin se rozhodl odjet a po roztržce si van Gogh v záchvatu šílenství uřízl ucho. Kvůli počínající duševní chorobě byl umístěn v ústavu pro choromyslné.
Po propuštění vytvořil slavné autoportréty a několik dalších významných děl. V roce 1890 ho Theo svěřil do péče doktoru Gachetovi. Jeho stav se však nelepšil. v červnu se van Gogh pokusil spáchat sebevraždu zastřelením a krátce na to zemřel. Jeho posledním obrazem jsou Vrány nad obilným polem.

Související destinace

Francie

Francie

Francie - země se spoustou přírodních krás, bohatou kulturou a nepřeberným množstvím kulturních památek, z nichž byla řada zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO a další se toho možní ještě dočkají. Země s vyhlášenou a rozmanitou gastronomií, se spoustou vysoce kvalitních vín. Každý kraj Francie má svůj zvláštní půvab - kulturní metropole Paříž, líbezná Provence s levandulovými políčky a lákavým mořem, vinice Burgundska a Bordeaux, Bretaň s útesy a megality, katedrály Pikardie a Champagne, pestrá městečka Alsaska...

Holandsko

Holandsko

Holandsko, to je pro turisty především země grachtů a polderů, tulipánů a větrných mlýnů. K hlavním atrakcím patří nepochybně hlavní město Amsterdam s řadou pěkných kupeckým domů, brusírnami diamantů, významnými muzei umění, barevným květinovým trhem, unikátním dvorem bekyní a jedinečnou atmosférou. Dále je tu řada dalších přístavů, malebných a starobylých i moderních jako velkoměsto Rotterdam, města spjatá s tvorbou slavných malířů a významná muzea umění, a také místa proslulá výrobou výborných sýrů (gouda, eidam, leerdamer) a se sýrovými trhy. A samozřejmě zahrady i celá pole tulipánů a dalších cibulovin, které se na jaře rozsvítí všemi barvami.

Provence

Provence

Levandulová pole, olivové hájky a cedrové lesy, vinice, kamenná městečka a vsi na kopcích, tak vypadá Provence. Do idylické krajiny jsou zasazena města s dlouhou historií, s římskými památkami, románskými a gotickými kostely a paláci. Nachází se tu hned několik památek zapsaných na seznam UNESCO. Provence proslula jako kraj malířů a je jim vlastně až dodnes, zdejší scenérie si oblíbili Renoir, van Gogh i místní rodák Cézanne, působil tu Matisse, Chagal i Picasso. Oblíbená je místní gastronomie a k neodmyslitelným dojmům z Provence patří zdejší voňavé bylinky.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu