Program
1. den: odjezd z Prahy v 5.30 h ráno, Plzeň a po trase dle dohody, za 200 Kč svozy z Hradce Králové, Pardubic a Poděbrad, z Brna za 400 Kč, přejezd do
Německa do dávného biskupského sídla
BAMBERKU, jednoho z nejkrásnějších německých měst, proslulý Bamberský jezdec - socha z l. 1230-40 v románsko-gotickém císařském dómu, v sousedství dva biskupské paláce – Císařský a Trůnní sál; most přes řeku Regnitz, na něm radnice, malebná poříční čtvrť s mlýny a lávkami, výstavky jesliček v kostelích, adventní trhy na historických náměstích s různými svařáky a ovocnými punči, můžete ochutnat i místní znamenitá piva, návrat do Prahy do půlnoci
CK si vyhrazuje právo úpravy programu podle počasí a dopravních podmínek.
Doprava
autobusem s možností občerstvení (teplé i studené nápoje za Kč) a DVD
Pojištění
Zájezd obsahuje povinné pojištění CK ve smyslu zákona 159/99 sb. proti úpadku; nezahrnuje komplexní pojištění. Doporučujeme komplexní pojištění u pojišťovny UNIQA (pojištění úrazové, léčebné v zahraničí, za náhradu škod a především pojištění na storno zájezdu ve výši 28 Kč/den (minimálně však 84 Kč) nebo pouze léčebné pojištění ve výši 20 Kč/den.
Pořadatel: GEOPS - CK, s.r.o., IČO: 25633261
Poznámky
Bamberk, klenot mezi německými městy
Bamberk patří nepochybně k nejkrásnějším městům Německa. Jeho dějiny začínají již rokem 902, kdy tu sídlil rod Babenberků (odtud jméno), který později vládl v Rakousku. Později město náleželo mocným biskupům bambersko-würzburským a konaly se tu také říšské sněmy.
Jádro města je prakticky neporušené, sestává z malebných hrázděných domů a nachází se tu řada významných památek. především dóm svatého Petra a Jiří ze 13.-14. století, jehož architektura stojí na pomezí mezi románským a gotickým slohem. Jedná se o výjimečnou budovu se dvěma chóry a čtyřmi věžmi (jakoby dva kostely v jednom). Na fasádě je umístěna slavná socha tzv. bamberského jezdce s královskou korunou, jehož identita zůstává záhadou. V interiéru je mj. umělecky cenný sarkofág svatého císařského páru Jindřicha II. a Kunhuty z 16. století a krásně vyřezávaný mariánský oltář. Je zde také hrobka jediného papeže, který spočívá v německé půdě - Klimenta II., který býval zdejším biskupem. U dómu se nachází starý biskupský palác z přelomu 15. a 16. století. Nicméně nejslavnější památkou Bamberku je pravděpodobně radnice, komplex sestávající z barokního paláce s branou a barevné hrázděné budovy, která je zcela netradičně umístěna doprostřed středověkého mostu, přímo nad pilíř, pod kterým burácí řeka Regnitz (Rohnice). Nejlepší pohled na tento zvláštní architektonický celek je z protějšího barokního mostu. Podél řeky se zachovalo několik mlýnů a barevných rybářských domků, kolem nichž vedou lávky a můstky.
Dále je ve městě barokní Biskupský palác, výstavní barokní Nová rezidence (konec 17. století) s císařským sálem a překrásnými freskami, mj. i s malbou habsburského rodokmenu, a ještě barokní zámek Concordia na břehu řeky. Za vidění stojí také některé další sakrální budovy, například původně románský klášterní kostel sv. Michala na Michaelsbergu se stropem vyzdobeným barokními malbami léčivých rostlin (odtud přízvisko botanická zahrada) a s bývalým pivovarem, kde je nyní muzeum piva, barokní kostel sv. Martina, který se spolu s budovou špitálu sv. Kateřiny nachází na náměstí Grünemarkt, a karmelitský klášter s románským jádrem a gotickou křížovou chodbou. O adventu bývají v kostelech vystaveny betlémy.
Bamberk leží na hornofrancké pivní stezce a nachází se tu devět pivovarů, které dohromady vyrábějí na padesát druhů piv. Specialitou je místní tzv. kouřové pivo.