Program
1.den: odlet z Prahy, přílet a ubytování, informační schůzka s delegátem, osobní volno.
2.den: dopoledne výlet s průvodcem do města CIUTADELLA, býv. hlavního města ostrova, prohlídka historického jádra a přístavu, dále prehistorická památka Navetu des Tudons, pohřebiště staré 3.000 let, na závěr ochutnávka sýrů na farmě Subaida, pro aktivní turisty možnost pěšího výletu z Ciutadelly k majáku Punta Nati, návrat do hotelu individuálně, pěšky nebo taxíkem
3.den: pěší výlet po jihozápadním pobřeží Menorcy: maják D´Artrutx – pláž Turqueta (12 km)., trase vede po útes, kolem zálivů a malých pláží a končí na jedné z vyhlášených pláží ostrova – pláži Turqueta, koupání, návrat autobusem, anebo možnost turistiky po pobřeží přes přírodní pláže Macarella a Maquarelleta do letoviska Cala Galdana (6 km) a odtud autobusem, večer promítání dokumentu o Menorce a ochutnávka místních produktů
4.den: výlet do hlavního města Menorky MAHÓN a možnost nákupů, návštěva destilérky na místní slavný gin Xoriguet, pro zájemce i projížďka katamaránem po druhém největším přírodním přístavu na světě, městečko BINIBEQUER VELL s bílými domy a úzkými uličkami, návrat a individ. volno
5.den: individ. volno s možností různých programů: výlet lodí po zátokách a plážích ostrova, pronájem auta a průzkum odlehlých částí Menorky, projížďka na koních po původní koňské stezce Camí de Cavalls, výprava na mořských kajacích podél pobřeží nebo projíždka na kolech po cyklostezkách
6.den: pěší výlet po severovýchodním pobřeží Menorky: maják Favaritx – pláž a letovisko Es Grau (11 km) po legendární koňské stezce Camí de Cavalls a přírodní rezervací de Ś Albufera des Grau, návštěva míst, která jsou považovaná místními lidmi za nejkrásnější část Menorky
7.den: autobusem na nejvyšší bod ostrova hora Monte Toro (357 m) s výborným panoramatickým výhledem, letovisko SANTO TOMAS, koupání na krásných dlouhých plážích nebo pěší výlety po Camí de Cavalls
8.den: po snídani přejezd na letiště a odlet do ČR
CK si vyhrazuje právo drobných úprav programu na místě vzhledem k aktuální situaci
Doprava
Letecky Praha-Menorka-Praha, v ceně jsou i autobusové výlety po ostrově. Lze si pronajmout kolo k individ. výletům, na ostrově jsou dobré cyklostezky.
Ubytování
Aparthotel Blanc Palace se nachází přibližně 1 km od města Ciutadella de Menorca, které je považováno za historické centrum Menorcy. Tento rozsáhlý hotelový resort zasazený do krásného a klidného prostředí místních zahrad, přes které se dostanete k zátoce Sa Caleta, malebné oáze klidu s bílým pískem a průzračným mořem. Zátoka Sa Caleta je ideálním místem k odpočinku.
Celý komplex se skládá ze tří menších třípatrových budov. Hotel disponuje recepcí, restaurací, barem,
venkovními bazény vč. dětského bazénu, posilovnou zdarma, terasou na slunění s lehátky, dětským parkem a supermarketem v komplexu. Zdarma wi fi ve společenských prostorách u recepce.
Další vybavení*: wi fi na pokoji za příplatek /15 Euro/týden/, vířivá vana Jacuzzi /za poplatek: 3 Euro/15 minut/osoba/, sauna /za poplatek: 5 Euro/30 minut/osoba/.
* uvedené poplatky jsou orientační
Pokoje disponují: klimatizací/topením, koupelnou/WC, telefonem, TV/sat Kuchyňka je vybavena nádobím, je třeba si přivézt vlastní mycí prostředky. Trezor na pokoji /cca 2 Euro/den + záloha 5 Euro/.
Hotel disponuje jedno až třílůžkovými pokoji. Čtyřlůžkové pokoje nejsou možné
Stravování
polopenze, v ceně je i + 0,25 l vody a 0.25 l vína u večeře, další nápoje si hosté hradí sami. Možnost objednávky obědů za příplatek.
Pojištění
ceně je zahrnuto povinné pojištění cestovních kanceláří proti úpadku.
Cena zájezdu nezahrnuje léčebné pojištění a pojištění na storno. Za příplatek lze u CK zprostředkovat komplexní pojištění do zahraničí od pojišťovny UNIQA (balíček obsahuje pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění na storno a pojištění odpovědnosti za škody).
Pořadatel: Delfín travel s.r.o., IČO:
Zajímavosti
Menorca je španělský ostrov patřící do souostroví Baleáry. Tento zelený ostrov s bohatou flórou i faunou turisty láká teplým mořem, písečnými plážemi, ale i zajímavým vnitrozemím. Menorcu si oblíbili i cyklisté a milovníci pěší turistiky pro bohatou nabídku tras nabízející nádherné výhledy nejen na místní zátoky, ale i znalci rostlin a divokých bylin, kterých tu roste přes 250 druhů. Ne náhodou je Menorca od roku 1993 Unescem prohlášena za světovou biosférickou rezervaci a bohatá je i na prehistorické památky. Na celém ostrově je zákaz stavění výškových budov. Kromě vína místní a turisté dávají přednost i menorskému ginu.
Mahón (Maó) je hlavním městem ostrova s letištěm a s jedním z nejpůvabnějších přístavů ve Středozemním moři. Jedná se o druhý největší přirozený přístav na světě, na jeho březích se nacházejí domy ve stylu tradiční anglické architektury, útulné letní domky, ale i impozantní pevnost Fortaleza de la Mola, která je příkladem menorské vojenské architektury 19.století. Díky své strategické poloze byl přístav po dlouhou dobu předmětem sporů a válek. Oblíbenou atrakcí je návštěva místní destilérky, kde se vyrábí místní slavný Gin Xoriguer.
Favártix neboli Cabo de Favártix je nevelký mys s množstvím malých skalnatých útesů, které jsou součástí přírodního parku Albufera des Grau. Hlavní dominantou mysu je ale maják z roku 1922.
Ciutadella je bývalé hlavní město Menorcy, ale dodnes jedno z nejdůležitějších měst Menorcy. Bylo založené ještě Kartáginci a i v současnosti je zde nejstarší a také nejrušnější tržiště ostrova s bohatou nabídkou čerstvých ryb, plodů moře a čerstvého ovoce a zeleniny. V centru Ciutadelly se zachovaly vznešené historické budovy a krásná náměstí.
Santo Tomás je malebné přímořské letovisko. Místní úzká a dlouhá pláž s čistým bílým pískem a s průzračnou mořskou vodou je lemována sytě zeleným borovým lesem.
Monte Toro je nejvyšší vrchol ostrova 357m.n.m. odkud je nejen vidět celý ostrov Menorca, ale za dobré viditelnosti i ostrov Mallorca. Od roku 1927 je zde i pomník vojáků padlých ve válce v Africe a svatyně s obrazem „Mare de Deu del Toro“ patronem Menorcy. Svatyně každoročně láká zástupy poutníků.
Gastronomie Menorcy je ovlivněna historicky gastronomií katalánskou, islámskou a francouzskou a liší se i od gastronomie Mallorcy, která jen 40 km vzdálená. Na Menorce se používá méně olivového oleje než na Mallorce, ale více másla, šlehačky a mléčných produktů. Přesto je její kuchyně velmi rozmanitá, chutná a zdravá, protože jejím základem jsou ryby, plody moře a čerstvá zelenina. Nejznámější menorskou specialitou je caldereta de langosta, což je polévka z langusty a nejznámějším maorským nápojem jen maorský gin (Gin Xoriguer). A možná nevíte, že zde na Menorce vymysleli majonézu.
Majonéza prý souvisí s názvem hlavního města ostrova Menorcy Mahón (Maó). Traduje se, že když vévoda Richelieu (synovec francouzského kardinála) získal Menorcu od Angličanů, uspořádal velkou hostinu a šéfkuchař té hostiny se snažil vylepšit omáčku ze smetany a vajíčka zašleháním olivového oleje a vznikla mu majonéza, v původním jazyce Mahonnaise, která se postupně dostala do francouzské a později celosvětové gastronomie.