Národní park Garajonay

 Nejmenší kanárský národní park (40 km2) leží na náhorní plošině v centrální části ostrova La Gomera v nadmořské výšce mezi 600 až skoro 1.500 metry. Prakticky celý povrch tvoří čedičové lávy a na nich vyvinuté půdy a spolu s neustálým mlžným oparem (až 90% vzdušná vlhkost způsobená střetem atlantských pasátů a teplého proudění) vytváří podivuhodnou atmosféru.

O ostrově se také někdy hovoří jako o muzeu třetihorní flóry. Nalezneme zde téměř 450 rostlinných druhů, z nich značnou část starobylého původu, takže si můžeme představit jak asi vypadala flóra v třetihorách. Téměř desetinu druhů tvoří endemity, tedy rostliny, které jinde na světě neuvidíme. Ojedinělé jsou rozsáhlé vavřínové lesy, s vavříny až 20 m vysokými, doplněné exotickými dřevinami jako jsou pikonie, okotea či persea, keřovitými dřevinami (vřesovce, planiky, cesmíny) a hlavně hojnými kapradinami a všudypřítomnými mechorosty, které dávají krajině trochu pohádkový ráz. Roste zde i největší kapradina Evropy – Woodwardie kořenatá, která může dorůst až do výše 3,8 metru. Fauna je chudá, za zmínku snad stojí jen dva druhy ptáků – holub kanárský a holub vavřínový. Nejznámějším ptákem ostrovů je však kanár divoký, kterého již roku 1478 dovezli Španělé do Evropy a který je předkem všech dnes pěstovaných kanárů. Kanárské ostrovy tvoří spolu s Azorami, Kapverdami a Madeirou takzvanou Makronésii.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS s návštěvami národních parků najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady.  

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu