Národní park Caldera des Taburiente

 Na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech se leží tento španělský národní park (47 km2), který chrání hlavně obří sopečnou kalderu (kráter), činnou před zhruba 2 miliony let. Celý kráter má průměr 7 až 8 kilometrů a právě podle něj vznikl geologický termín kaldera (španělský el caldera = kotel). Dosahuje výše až 2.426 m a na jihozápadě přechází do Barranco de las Angustias – systému hlubokých stržovitých údolí s radiálním uspořádáním vzniklých částečně vodní erozí. Tato oblast je totiž nejdeštivější z celých Kanárských ostrovů a je zde i mnoho vodních toků s kaskádami.

V podstatě zde můžeme rozlišit 3 vegetační stupně. Suchý a horký pod mraky, vlhký v mracích a chladnější a suchý nad mraky. Z dřevin je zastoupena např. borovice kanárská, vavřín azorský či vřesovec stromový, z květin je zde mnoho endemitů (např.hadince). Zvířena je chudá, vždyť překonat oceán dokáže jen málokterý druh. Velmi zajímavá je veleještěrka skvrnitá, až 20 cm dlouhá s modrými skvrnami na hnědém podkladu. Díky zdejší čisté obloze zde jsou ideální podmínky pro pozorování hvězd. Na severozápadě tak můžeme vidět známou astronomickou observatoř La Cumbrecita.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS s návštěvami národních parků najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady.  

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu