Národní park Ordesa a Monte Perdido

 Nejstarší a asi i nejhezčí španělský národní park (156 km2) leží v aragonských Centrálních Pyrenejích a na francouzské straně na něj navazuje Pyrenejský národní park. Tvoří ho vápencové masivy a název má podle třetího nejvyššího vrcholu Pyrenejí Monte Perdido (3.355 m) a jednoho ze čtyř hlubokých ledovcových údolí které od něj sestupují – Valle de Ordesa. Jeho strmé barevné skalnaté stěny se tyčí až 800 metrů nad dnem kaňonu, kterým protéká řeka Rio Arazas s kaskádovými vodopády a leží zde i velkolepý ledovcový kar Circo de Soaso. Někteří tento kaňon přirovnávají ke Grand Canyonu. Klenot poznávacích zájezdů s turistikou do španělské Aragonie.

Členitý reliéf se odráží v ohromující pestrosti rostlinných druhů. Vegetační stupně postupují od středozemského po alpínský. Lesy (bučiny a jedlobučiny) pokrývají hlavně dna údolí, směrem vzhůru přibývají smrky a borovice, nad nimi rostou rododendrony a kosodřevina. Subalpinské louky zdobí hlavně zjara koberce květů – sasanky, hořce, violky i orchideje. Ze zdejších druhů zvířat lze při troše štěstí spatřit kamzíky, sviště, orla skalního a jestřábího, orlosupa bradatého, zedníčka skalního. Zaručeně nepřehlédnete hejna kavčat žlutozobých. V roce 1999 uhynuly bohužel poslední 2 kusy kozorožce pyrenejského. Na jejich vymření se podílelo pytláctví, volná pastva domácích zvířat i zvýšený turistický ruch.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na národní parky či zahrady najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady

Související zájezdy

Související destinace

Aragonie

Aragonie (Aragón) - provincie v severním Španělsku, převážně hornatá - část zabírají Pyreneje, část už tvoří podhůří, zalesněné vrchy a suché pláně španělského vnitrozemí. Historickým střediskem je Zaragoza s nádhernou katedrálou a maurským palácem, starším centrem je Huesca. Dále jsou zde proslulá města s mujédarskou architekturou - Teruel a Cuenca s domy nad strží. Turisticky atraktivní je zejména přírody Pyrenejí s národním parkem Ordesa - Monte Perdido.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu