Program
1.den: odlet z Prahy, přílet do Mahonu a přejezd do hotelu (40 min.), ubytování, informační schůzka s delegátem, nabídka výletů aj.
Poznámka: Níže uvedené fakult. výlety a jejich ceny jsou orientační, aktuální možnosti a ceny se dozvíte na místě.
2.den: dopoledne možnost procházky s delegátem v přírodě a seznámení s okolím hotelu, odpoledne promítání dokumentárního filmu a Menorce, přípitek na uvítanou a malá ochutnávka místní gastronomie (zdarma), např. typický sýr
3.den: fakult. polodenní výlet s průvodcem (20 EUR) do města CIUTADELLA, prohlídka historického jádra a návštěva trhu, dále prehistorická památka Navetu des Tudons, pohřebiště, založené asi 1 000 př. n. l., na závěr ochutnávka menorského sýru Mahón přímo na některém statku a ochutnávka menorských vín; odpoledne možnost půjčení kol (12 EUR) a výletu po nenáročné trase – asi 15 km, info včetně plánku podá delegát
4.den: dopoledne fakult. výlet lodí po nejkrásnějších plážích a zátokách ostrova Menorca (30 EUR), odpoledne volno
5.den: fakult. celodenní výlet (45 EUR): projížďka katamaránem po 2. největším přírodním přístavu na světě, prohlídka hlavního města Menorky MAHÓN, možnost návštěvy destilérky na místní slavný gin Xoriguet, cestou zpět nejvyšší bod ostrova hora Monte Toro (357 m) s výborným výhledem na celý ostrov
6.den: fakult. celodenní pěší výlet po severovýchodním pobřeží Menorky: maják Favaritx – pláž a letovisko Es Grau (11 km) po legendární koňské stezce Camí de Cavalls a přírodní rezervací de Ś Albufera des Grau, návštěva míst, která jsou považovaná místními lidmi za nejkrásnější část Menorky
7.den: večerní výlet (31 EUR) k tradičnímu stádu menorských koní, strhující představení Sommi, strhující přehlídka jezdců, hudba, tanec, akrobacie
8.den: po snídani přejezd na letiště a odlet do ČR
CK si vyhrazuje právo drobných úprav programu na místě vzhledem k aktuální situaci
Doprava
Letecky Praha-Mahón-Praha. Letecká doprava je zajišťována polskou charterovou společností Enter Air /změna dopravce vyhrazena/. Odběratel bere na vědomí, že letový řád může být z technických důvodů dopravcem změněn, a to i několik hodin před plánovaným odletem.
Ubytování
Aparthotel Blanc Palace se nachází přibližně 1 km od města Ciutadella de Menorca, které je považováno za historické centrum Menorcy. Písečná pláž je asi 100 m od hotelu.
Celý komplex se skládá ze tří menších třípatrových budov. Hotel disponuje recepcí, restaurací, barem,
venkovními bazény vč. dětského bazénu, posilovnou zdarma, terasou na slunění s lehátky, dětským parkem a supermarketem v komplexu. Zdarma wi fi ve společenských prostorách u recepce.
Pokoje apartmánového typu disponují: klimatizací/topením, koupelnou/WC, telefonem, TV/sat , balkónem/terasou, vybavenou kuchyňkou,trezor za příplatek. Bezbariérový přístup.
Stravování
polopenze, v ceně je i + 0,25 l vody a 0.25 l vína u večeře, další nápoje si hosté hradí sami. Možnost objednávky obědů za příplatek.
Pojištění
V ceně je zahrnuto povinné pojištění cestovních kanceláří proti úpadku.
Cena zájezdu nezahrnuje léčebné pojištění a pojištění na storno. Za příplatek lze u CK zprostředkovat komplexní pojištění do zahraničí od pojišťovny UNIQA (balíček obsahuje pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění na storno a pojištění odpovědnosti za škody).
Pořadatel: Delfín travel s.r.o., IČO:
Zajímavosti
Menorca je španělský ostrov patřící do souostroví Baleáry. Tento zelený ostrov s bohatou flórou i faunou turisty láká teplým mořem, písečnými plážemi, ale i zajímavým vnitrozemím. Menorcu si oblíbili i cyklisté a milovníci pěší turistiky pro bohatou nabídku tras nabízející nádherné výhledy nejen na místní zátoky, ale i znalci rostlin a divokých bylin, kterých tu roste přes 250 druhů. Ne náhodou je Menorca od roku 1993 Unescem prohlášena za světovou biosférickou rezervaci a bohatá je i na prehistorické památky. Na celém ostrově je zákaz stavění výškových budov. Kromě vína místní a turisté dávají přednost i menorskému ginu.
Mahón (Maó) je hlavním městem ostrova s letištěm a s jedním z nejpůvabnějších přístavů ve Středozemním moři. Jedná se o druhý největší přirozený přístav na světě, na jeho březích se nacházejí domy ve stylu tradiční anglické architektury, útulné letní domky, ale i impozantní pevnost Fortaleza de la Mola, která je příkladem menorské vojenské architektury 19.století. Díky své strategické poloze byl přístav po dlouhou dobu předmětem sporů a válek. Oblíbenou atrakcí je návštěva místní destilérky, kde se vyrábí místní slavný Gin Xoriguer.
Favártix neboli Cabo de Favártix je nevelký mys s množstvím malých skalnatých útesů, které jsou součástí přírodního parku Albufera des Grau. Hlavní dominantou mysu je ale maják z roku 1922.
Ciutadella je bývalé hlavní město Menorcy, ale dodnes jedno z nejdůležitějších měst Menorcy. Bylo založené ještě Kartáginci a i v současnosti je zde nejstarší a také nejrušnější tržiště ostrova s bohatou nabídkou čerstvých ryb, plodů moře a čerstvého ovoce a zeleniny. V centru Ciutadelly se zachovaly vznešené historické budovy a krásná náměstí.
Santo Tomás je malebné přímořské letovisko. Místní úzká a dlouhá pláž s čistým bílým pískem a s průzračnou mořskou vodou je lemována sytě zeleným borovým lesem.
Monte Toro je nejvyšší vrchol ostrova 357m.n.m. odkud je nejen vidět celý ostrov Menorca, ale za dobré viditelnosti i ostrov Mallorca. Od roku 1927 je zde i pomník vojáků padlých ve válce v Africe a svatyně s obrazem „Mare de Deu del Toro“ patronem Menorcy. Svatyně každoročně láká zástupy poutníků.
Gastronomie Menorcy je ovlivněna historicky gastronomií katalánskou, islámskou a francouzskou a liší se i od gastronomie Mallorcy, která jen 40 km vzdálená. Na Menorce se používá méně olivového oleje než na Mallorce, ale více másla, šlehačky a mléčných produktů. Přesto je její kuchyně velmi rozmanitá, chutná a zdravá, protože jejím základem jsou ryby, plody moře a čerstvá zelenina. Nejznámější menorskou specialitou je caldereta de langosta, což je polévka z langusty a nejznámějším maorským nápojem jen maorský gin (Gin Xoriguer). A možná nevíte, že zde na Menorce vymysleli majonézu.
Majonéza prý souvisí s názvem hlavního města ostrova Menorcy Mahón (Maó). Traduje se, že když vévoda Richelieu (synovec francouzského kardinála) získal Menorcu od Angličanů, uspořádal velkou hostinu a šéfkuchař té hostiny se snažil vylepšit omáčku ze smetany a vajíčka zašleháním olivového oleje a vznikla mu majonéza, v původním jazyce Mahonnaise, která se postupně dostala do francouzské a později celosvětové gastronomie.