Program
1.den: odlet z Prahy do Tirany a přejezd do hotelu (40 min.), ubytování, informační schůzka s delegátem, nabídka výletů aj.
2-7.den: pobyt v
Albánii, koupání, procházky, odpočinek, anebo různé fakultativní výlety.
Výlet pro 2. den (20 EUR):
výrobna brandy Skanderbeg a starobylý přístav
DRAČ (Dürres), benátská věž, Lennonova socha, římský amfiteátr, kde se pořádaly gladiátorské západy, mešita, hlavní náměstí a moderní třída s palmami, ortodoxní kostel, na závěr trh s levným oblečením a suvenýry a ovocno-zeleninový trh
3.den: fakult. výlet (45 EUR): KRUJA, staré centrum a hrad, který byl ubráněn během čtyř obležení, než kapituloval po smrti národního hrdiny Jiřího Kastrioti Skanderbega, místního rodíáka, malebné úzké uličky s nepřeberným množstvím obchůdků, ručně tkané koberce, filigránové stříbro, hlavní město TIRANA, Skanderbegův památník, mešita, hlavní třída
4.den: fakult. výlet (45 EUR): BERAT (UNESCO), „město 1 000 a 1 okna“ staré více než 2 500 let, návštěva křesťanské čtvrti Gorica a muslimské Mangalemi, pevnost nad městem, muzeum s nádhernými ikonami malíře Onufriho, starověké křesťanské kodexy ze 6. a 9. století,
5.den: fakult. výlet (55 EUR) do
národního parku Llogara za objevením divoké přírody a výhledů na tyrkysové pláže Jónského moře, výjezd do výše 1080 m a
výstup na horu Athanasi (1450 m) - doporučujeme vhodnou obuv a oblečení, dostatek pití, plášť do deště, popř. turistické hole, cestou zpět oběd z místních specialit
6.den: fakult. výlet (45 EUR) na
hrad Rozafa s úžasnou legendou o princezně Rozafa, nádherný výhled na město a na
Skadarské jezero, prohlídka města
SKADAR - ŠKODRA, nová mešita, katolická katedrála, zastávka u
Skadarského jezera na oběd
7.den: fakult. výlet (62 EUR) ke
Komanskému jezeru, které je opravdovým pokladem
Albánie a vzniklo uměle na řece Drim v rámci rozsáhlého hydroelektrárenského systému,
plavba po jezeře s 40 zátokami pod příkrými svahy, výhledy na zasněžené vrcholky albánských hor; břehy jezera jsou prosté všeho, co souvisí s turismem, jsou tu pouze malé vesnice, osamělé usedlosti a divoká příroda
8.den: po snídani přejezd na letiště Matky Terezy a odlet do ČR
CK si vyhrazuje právo drobných úprav programu na místě vzhledem k aktuální situaci.
Doprava
Přímá letecká doprava Praha - Tirana a zpět s občerstvením na palubě. Letecká přeprava je zajišťována charterovými lety smluvních leteckých společností, příp. jejich pravidelnými linkami. Předběžné odletové časy jsou uvedeny na webových stránkách u jednotlivých destinací a jejich termínů. Platné časy odletu a příletu jsou uvedeny v pokynech na cestu.
Ubytování
hotel 4* v blízkosti Drače u Dračské riviéry, pohodlné pokoje (2 lůž. s přísl.)
Stravování
polopenze, v ceně je i 1x sklenice vody a 1x sklenice vína u večeře, další nápoje si hosté hradí sami. Možnost objednávky obědů za příplatek.
Pojištění
ceně je zahrnuto povinné pojištění cestovních kanceláří proti úpadku.
Cena zájezdu nezahrnuje léčebné pojištění a pojištění na storno. Za příplatek lze u CK zprostředkovat komplexní pojištění do zahraničí od pojišťovny UNIQA (balíček obsahuje pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění na storno a pojištění odpovědnosti za škody).
Výlety
V programu jsou pouze orientační možnosti výletů, o aktuálních možnostech a cenách vás bude informovat delegát na místě.
Pořadatel: Delfín travel s.r.o., IČO:
Zajímavosti
Skadar (Škodra) je nejvýznamnější město severní Albánie a patří k nejstarším evropským městům. Asi nejatraktivnější částí Skadaru je centrum Pjaca a Gjuhadol, okolí jedné z nejkrásnějších vesnic ve městě, které spojuje katedrálu s centrem. Za pozornost určitě stojí i mešita Ebu Beker, budovatelský pomník, hrad Rozafa, Skadarské jezero nebo hlavní třída lemovaná rušným tržištěm.
Tirana je hlavním městem Albánie a jejím centrem je Skanderbergovo náměsti, odkud se rozbíhají dlouhé bulváry, dnes již plné hotelů a restaurací. Dominantou náměstí je Ethem Bejova mešita vyzdobená krásnými freskami s motivy stromů, vodopádů, mostů a zvířat.
Durrës (Drač) je nejstarší město Albánie a významný přístav, ale patří k němu i 10 km písečných pláží. V letech 1914-1920 byl dokonce hlavním městem Albánie. Dnes je však Drač vyhledávaným přímořským letoviskem s největším starořímským amfiteátrem na Balkánském poloostrově.
Apollonia byla podle římského filozofa Cicerona v jeho době „úžasným a důležitým městem“. Doklady jsou, že toto starořecké město vzkvétalo již v období před našim letopočtem. K nejzajímavějším památkám patří knihovna, vítězný oblouk, chrám bohyně Artemis, byzantský klášter nebo sloupy řeckého administrativního centra.
Komani je jezero na severu Albánie, ideální je si ho prohlédnout během tříhodinové plavby trajektem, který je hojně využívaný i místními obyvateli. Na březích jezera najdeme obchůdky a restaurace čekající na turisty. Ale ryzí albánský život, ten je v divočině v nepřístupné krajině, ve skalnatých horách i izolovaných vesničkách a farmách, kde jako by se nic za poslední desetiletí nezměnilo.
Krujë je starobylé městečko a hlavně rodiště národního hrdiny Skanderbega. Dominantou města je hrad Krujë, který byl důležitou součástí komunikační linie albánského odboje. Dodnes se tu zachovala svatyně muslimského řádu Bektaši, jehož je Albánie světovým centrem. Pod hradem leží orientální bazar a krámky se suvenýry.
Berat patří mezi nejstarší města Albánie a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Berat je zasazen do pohoří Tomori a dokonale vystihuje soužití různých náboženských a kulturních komunit v zemi. Na procházce po městě narazíte na spoustu muzeí, na tradiční bílé domky, na zámek ze 13. století, na byzantské kostely nebo na mešity postavené v době Osmanské říše.
Pevnost Ali Paši měl být původně letohrádek pro jeho milovanou ženu a to přímo uvnitř nádherné zátoky s názvem Panormo, což by se dalo přeložit jako překrásná.
Gjirokastra je starobylé město zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a současně rodiště bývalého diktátora Albánie Envera Hoxhy. K turistickým zajímavostem patří citadela s hodinovou věží, etnografické muzeum, starý bazar nebo nádherná otomanská architektura okolních čtvrtí.
Gastronomie Albánie je ovlivněna historicky gastronomií tureckou a řeckou. Najdete tu širokou škálu jídel z těsta jako třeba byrek, což je albánský zeleninový koláč, který se sám rozpouští dobrotou na jazyku. Pochutnat si můžete i na slavné sladké baklavě, která se stala součástí i albánské gastronomie. Dlouhou tradici tu má i pěstování vinné révy. Víno se tu pěstovalo i za dob starověkých Řeků a Římanů.
Poznámky
Albánie - proč ji navštívit?
Albánie je jedna z mála evropských zemí, která není významně ovlivněna cestovním ruchem v negativním smyslu. Tato balkánská země je proto stále zatím panensky nedotčená a atraktivně neznámá. Svou bohatou antickou historií uchvátí a překvapí každého, kdo se jen trochu zajímá o evropské dějiny.
Albánská kultura tu vznikla jako výsledek tisíciletého míchání kultur a exotických tradic Ilyrů, Řeků, Římanů a Turků. Albánský jazyk, který v Evropě nemá obdobu, hudba, umění, pohostinnost místních obyvatel i pestrá gastronomie se staly symbolem této zajímavé středomořské země. Hodnotu albánského folklóru ocenilo i UNESCO zařazením tzv. iso polyfonií, což je označení hudby pocházející z jižní Albánie, do světového kulturního dědictví.
Albánie navíc přitahuje návštěvníky ze zahraničí i svou nespoutanou, nedotčenou, hornatou krajinou, kterou je možné poznat a zažít ve 14 albánských národních parcích.