Národní park Butrint

Jako téměř u všech albánských parků jde spíše o větší rezervaci (25 km2). Leží na jihu země u hranic s Řeckem a chrání pobřežní brakické jezero Butrint (16 km2) spojené s mořem skoro 4 km dlouhým a až 100 m širokým kanálem Vivari. Za vysokého přílivu proniká mořská voda až do jezera. Jezero vzniklo v tektonické depresi. Z jihu je obklopují nízké pahorky a na vše pálí slunko. Teplota zde běžně v létě vystoupá až na 40°C. Krajinu pokrývají řídké lesíky s habrem, jasanem či dubem cesmínovým, sady, pastviny, olivové háje a macchie.

Podél jezera jsou rozsáhlé mokřady s porosty rákosu a orobince a s hnízdišti vodních ptáků (volavky, rackové, kormorán malý, orel mořský). V zimě zde hostují tisícihlavá hejna. V parku se vyskytuje také vzácná suchozemská želva vroubená. Centrem parku a zároveň i historickým klenotem je město Butrint (dříve nazývaný Buthrotum) s památkami na staré Řeky, Římany i na byzantskou říši.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na národní parky či zahrady najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a-zahrady.  

Související zájezdy

Související destinace

Albánie

Albánie

Albánie, téměř zapomenutá země na Balkáně, má turistům rozhodně co nabídnout. najdeme tu moře s romantickým pobřežím a příjemnými plážemi, úchvatnou přírodu, divoké hory, ale také rozmanité kulturní památky. Starověké řecké a římské památky, města jako z orientálních pohádek mešity, ale také staré křesťanské kostely a kláštery. Země velmi poutavá a přitom ještě nepřecpaná turisty, v horách se lze potěšit neporušenou přírodou a stále opuštěnými místy, kde nečetní obyvatelé stále žijí tradičním životem.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu