Horní Rakousko, zajímavosti pro turisty

Horní Rakousko neboli Horní Rakousy je jedna z rakouských spolkových zemí, která hraničí s Čechy a Bavorskem. Spolu s Vídní se jedná o nejprůmyslovější region. Hlavním městem je Linec, třetí největší rakouské město.
Severní část tvoří výběžky Šumavy, pod nimi příjemná krajina svěžích zelených vrchů v oblasti Mühlviertel a údolí Dunaje. Řeka je tady splavná a představovala vždycky významnou dopravní tepnu. V úseku mezi Waldkirchenem a Obermühlem vytváří pozoruhodné meandry, známé jako Donauschlinge u Schlögenu. Jižněji již začínají Alpy. Je zde národní park Kalkalpen v Severních vápencových Alpách, kde sice hory nedosahují takových výšek jako v jiných částech alpského oblouku, ale jsou tu husté lesy a bohatá květena, zejména na planinách Tauplitzalm a Würzelalm. Dál leží oblast Solné komory, velmi atraktivní horská krajina s masivy Totes Gebirge (Mrtvé hory), Höllengebirge (Pekelné hory) a Dachstein a s překrásnými jezery. Solná komora zasahuje sice rovněž na území Štýrska a Solnohradska, ale její největší část náleží právě Horním Rakousům.
Hlavní město Linec vzniklo na místě římského tábora Lentium. Má elegantní historické jádro s barevnými domy, jeho náměstí se pokládá za jedno z nejhezčích v Rakousku. Je zde řada památek, mezi nimi renesanční zámek – jedno ze sídel Habsburků, krásná renesanční budova Landeshaus, barokní Starý dóm a ohromný historizující Nový dóm a několik dalších kostelů, mezi nimi kostel svatého Martina, který je nejstarší sakrální budovou v Rakousku a byl založen už v 8. století. Město nabízí celou řadu atrakcí – Zemské muzeum na zámku s cennými historickými a kulturními sbírkami, moderní interaktivní muzeum vědy Ars Electronica Center, historické muzeum Nordicum, galerii moderního umění Lentos, velikou botanickou zahradu (na 10 000 druhů rostlin). Místní lanovka na vrch Pöstlingberg s barokním poutním kostelem představuje nejstrmější rakouskou neozubenou dráhu a vznikla už v roce 1898. Město pořádá různé slavnosti, především hudební festival zasvěcený skladateli Antonu Brucknerovi, moderní hudební festival Ars Electronica, letní barevný ohňostroj Dunaj v plamenech či oblíbené adventní trhy. V Čechách je známá také místní sladká specialita – linecký koláč.
K městům, která stojí za to navštívit, patří středověké opevněné městečko Freistadt blízko českých hranic, starobylý Perg, barevný Schärding, který těsně sousedí s Německem, Enže (Enns), pěkný Štýr (Steyr) s barokním poutním Ježíškovým kostelem, Wells. Bad Hall mezi Štýrem a Wellsem je příjemné lázeňské městečko s léčivými lázněmi s jodovou vodou. Braunau v Innské čtvrti neblaze proslulo jako Hitlerovo rodiště. Významné sakrální památky představují kláštery Kremsmünster, Wilhering, Engelhardszell, Sankt Florian či Lambach, mohutný barokní poutní kostel ve Stadl-Paura a také kostel v Kefermarktu se vzácným vyřezávaným oltářem z 15. století. V městečku Kerschbaum lze navštívit muzeum koněspřežky, která vedla z Českých Budějovic do Lince. Ve Schmidingu vznikla velká zoologická zahrada. V Mauthausenu lze navštívit muzeum nechvalně proslulého nacistického pracovního táboru.
V oblasti Solné komory představuje mimořádnou památku Hallstatt. U překrásného Hallstattského jezera se nacházejí nejstarší solné doly světa a kolem nich vzniklo sídliště a pohřebiště předkeltského obyvatelstva, které dalo název éře starší doby železné - halštatské. Oblast je proto zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Velmi oblíbeným cílem je i samotné městečko Hallstatt, jedno z nejkrásnějších míst v Solné komoře. Lze navštívit solné doly (Salzwelten) i Muzeum světového dědictví, kde se uchovávají některé archeologické nálezy.
K dalším oblíbeným turistickým cílům v Solné komoře patří Gmünden, Ebensee a Traunkirchen u jezera Traunsee, Mondsee s klášterem u stejnojmenného jezera, které má nejteplejší vodu, Sankt Wolfgang u Wolfgangsee pod vrchem Schafberg, na nějž vede trať s parním vláčkem. Na ostrově na Traunsee se nachází malebný zámek Orth, který je v soukromých rukou, ale pořádají se tu např. adventní trhy. Bad Ischl představuje nejen významné lázeňské středisko s moderními termálními lázněmi se slanou vodou, ale je tu také letní zámek císaře Františka Josefa obklopený velkým krajinářským parkem. Klenoty mezi přírodními krásami této oblasti představují jak vysokohorská jezera Gosausee, tak Dachsteinské jeskyně – Obří ledová jeskyně Rieseneishöhle, Mamutí jeskyně a Koppenbrüllerhöhle.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS do Rakouska najdete na www.rakousko.geops.cz.

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu