Historický stříbrný důl - světové dědictví UNESCOMěsto Tarnowskie Góry leží na severním okraji Horního Slezska a od 16. století je jedním z nejdůležitějších průmyslových center střední Evropy. Proslavila ho těžba stříbra, olova a zinkové rudy. Samotný název města odráží jeho vztah k těžbě. Ve starých polských dobách znamenalo slovo „hory“ doly. Také erb, který obsahuje těžební nástroje - pyrlik a gelozko - jasně ukazuje, čím se zabývali tehdejší obyvatelé osady. První období prosperity Tarnowskieho Góry je spojováno zejména s výrobou olova a stříbra, která trvala až do počátku 17. století, přičemž se předpokládá, že vyvážené olovo Tarnogórski mělo nepřímý dopad na rozvoj mezinárodního obchodu a celkové hospodářské oživení kontinentu. Stříbro se vyváželo až do Číny, která ho potřebovala k výrobě mincí.
Koncem 18. století byla druhá těžařská éra spojena s rozsáhlou těžbou dolu Fryderyk. Město Tarnowskie Góry si získalo neodmyslitelné místo v historii průmyslové revoluce, díky jeho prvenství ve využití parní technologie pro podzemní drenáž (od roku 1788) a objemu místní výroby zinku, který v devatenáctém století představoval téměř polovinu celosvětové poptávky. Za posledních několik století bylo ve městě vybudováno přibližně 20 000 šachet, 150 kilometrů chodníků a několik desítek kilometrů drenážních tunelů. Dne 9. července 2017 byla tato podzemí spolu s drenážními systémy, vodovodní infrastrukturou a kulturními krajinami přidána do seznamu světového dědictví UNESCO.
První objekt ukazuje těžbu z dob průmyslové revoluce. Celá trasa měří 1740 m a sahá do hloubky 40 m. Drsné podmínky (vysoká vlhkost a teplota 10°C) umožňují pocítit atmosféru dob, kdy byl důl plně v provozu. Během cesty můžete obdivovat obrovské komory, které byly vytesané v dolomitových horninách na přelomu 18. a 19. století, stejně jako dopravní chodníky, skalní útvary a práci přírody. Jednou z největších atrakcí historického stříbrného dolu je podzemní plavba lodí po trase dlouhé 300 m.
Druhým objektem je skutečné mistrovské dílo podzemní hydrotechniky, která téměř dvě století vypouští vodu z bývalých důlních vykopávek do řeky Drama. Pod parkem Repecki vede stezka černých pstruhů dlouhá 600 metrů. Je to jeden z nejdelších podzemních raftingů v Evropě. Křišťálově čistá voda a úžasná atmosféra zůstanou v naší paměti po dlouhou dobu. Jsme jediné zařízení v Evropě, které používá karbidové lampy pro turistické účely a na to jsme velmi hrdí.
Vila Grossmann v Ostravě, citace z "Kudy z nudy"
Ostrava otevřela veřejnosti architektonickou perlu, památkově chráněnou Grossmannovu vilu. Vila Františka Grossmanna přitahuje pozornost přepychovým provedením i neobvyklým stavebním řešením. Po kompletní rekonstrukci je vila v původní podobě z roku 1924.
Grossmannova vila v Ostravě prošla v letech 2021 – 2024 kompletní rekonstrukcí a od 4. dubna 2024 je tato významná památka otevřena s prohlídkami veřejnosti.
Rodinou vilu s reprezentativním sídlem stavební kanceláře si nechal postavit v letech 1922–1924 známý ostravský stavitel a architekt František Grossmann. V prostředí tehdejší Moravské Ostravy měla mnohá nej. Architektonickým řešením počínaje, výjimečným vybavením a velkoryse pojatou zahradou konče.
Tradičně pojatá stavba ve stylu dekorativismu od počátku přitahovala pozornost svým přepychovým provedením. Soudobý tisk opěvoval její zařízení jako „přímo pohádkové,“ podobající se vnitřku paláce oplývajícího cennými uměleckými sbírkami obrazů a porcelánu. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. Celý komplex pak tvořil nejrozsáhlejší poválečnou vilovou realizaci na Ostravsku. Specifickou atmosféru budovy dokreslují barevné vitráže, které se nachází v téměř každé místnosti. Ojedinělé jsou i do současnosti ve vile zcela dochované původní dřevěné prvky a vestavěný mobiliář.
Stoletá budova má za sebou řadu různých zásahů a před rekonstrukcí nebyla v dobrém stavebně technickém stavu. Cílem obnovy bylo vrátit kulturní památku co nejvíce do stavu a podoby z roku 1924, což se díky práci mnoha profesionálů téměř na sto procent povedlo. Významná role při obnově památkově chráněného objektu připadla dobovým fotografiím. Mezi práce patřila například repase truhlářských prvků, zhotovení repliky původního schodiště, restaurování štukové výzdoby a nástěnných maleb, zhotovení replik nedochovaných atypických keramických krbů, komínů i repase a repliky původních obkladů a dlažeb a mnoho dalšího.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/grossmannova-vila-v-ostraveFrantišek Grossmann