Švýcarsko a gastronomie

Švýcarská kuchyně je rozmanitá, různí se podle oblastí a kantonů. Obecně jsou její důležitou součástí početné druhy sýra, častá jsou jídla ze zvěřiny, vepřového, sušené a uzené hovězí maso a díky četným jezerům také sladkovodní ryby (pstruh, okoun). Koláče a moučníky se dělají především ze smetany a čokolády.
Německy mluvícím oblastem dominuje rösti, smažené jídlo z plátků tvrdých brambor, frankofonním oblastem známé fondu, v italských kantonech se lze setkat s typickými italskými jídly jako pizza, rizoto, těstoviny a polenta. Svět dobylo müsli, původně směsice ovesných vloček, sekaných ořechů, strouhaných jablek a dalšího ovoce, které vynalezl doktor Bircher-Benner koncem 19. století. Proslulé jsou také vynikající švýcarské čokolády a švýcarské sýry - zejména ementál (Emmentaler) a gruyère.
K oblíbeným nápojům patří káva, černý čaj, voda z minerálních pramenů, zvláštní nealkoholický nápoj ze syrovátky – rivella a čokoládový nápoj caotina. V létě se pijí i ledové čaje, v zimě se dělá horká čokoláda a ovomaltina, smíchaná ze sladu, vajec, mléka a kakaa. Prodává se hotová i v prášku. Z piv se pijí především lehká (4,2-6%) německého typu, např. Feldschlösschenen z Basileje, Calanda z Churu, Cardinal z Fribourgu. V zemi je přes 100 pivovarů.
Švýcarská vína jsou sice málo známá, protože se téměř nevyvážejí, patří však k nejlepším v Evropě. Víno se pěstuje převážně v kantonech Valais a Vaud, u Ženevského a Neuchâtelského jezera. K oblíbeným bílým vínům patří Fendant z Valais, vína z oblasti Lavaux u Ženevského jezera, vína La Côte a Chalais, Sylvánské zelené z východního Švýcarska a Chardonnay z Valais a okolí Ženevy. Z červených je potřeba jmenovat Dôle (směs Gamay a Rulandského modrého) a Rulandské modré (Pinot Noir) z Valais, lehká vína Salvagrin a Gamay od Ženevského jezera a Neuchâtelu a Merlot z Ticina.

Několik typických švýcarských jídel:
Gerstensuppe – ječná polévka se zeleninou a tenkými plátky uzeného nebo sušeného hovězího. Tradiční jídlo z údolí Engadin.
Minestrone –zeleninová polévka, oblíbená jak v kantonu Ticino, tak v severní Itálii. Dávají se do ní rajčata, mrkev, fazole, květák, těstoviny a tvrdý sýr Sbrinz (obdoba italského parmezánu).
Rösti - brambory se jen lehce povaří a vyjmou se ještě tvrdé z vody, potom se pokrájí a smaží na pánvi spolu s dalšími přísadami. Výsledné jídlo se podobá ochucenému bramboráku. Existuje celá řada variant rösti podle toho, co se k němu přidává (bohy, špek, sušená rajčata...).
Käseschnitten – tenké krajíčky chleba pokapané vínem nebo mlékem s plátkem sýra a někdy i kouskem šunky se zapečou pod grilem. Podává se jako předkrm.
Bündner Trockenfleisch – jídlo z kantonu Graubünden, hovězí sušené na vzduchu, pokrájené na plátky. Často se podává s plátky sýra.
Fondu – nastrouhaný sýr se nechá rozpustit v kotlíku s vínem nebo třešňovicí. Podává se přímo v kotlíku přihřívaném nad svíčkou a namáčejí se do něj kousky chleba. Konzumace fondu je společenskou událostí, vždycky je jedí alespoň 2 osoby. Obvykle se připravuje ze směsi ementálu a sýra gruyère.
Raclette – měkký sýr se nechá chvilku tavit, poté se seškrábe do misky a podává s brambory vařenými ve slupce a nakládanými okurkami a cibulkami. Oblíbené jídlo, původem z kantonu Valais.
Zürcher Geschnetzeltes – telecí maso nakrájené na kostky osmahnuté na másle a dušené s cibulkou a houbami a s trochou bílého vína. V Curychu se podává společně s rösti.
Paupet vaudois – jídlo z okolí Ženevského jezera, nakrájený pórek a brambory rozkrájené na kostičky s uzenou klobásou.
Bernplatte – několik druhů masa a bernské klobásy se zelenými fazolkami nebo kyselým zelím.
Gitzlichüechli – specialita z Appenzellu, kousky kůzlečího masa vařené ve směsi vín a zeleninovém vývaru a potom smažené v pivním těstíčku.
Älplermagrone – směsice vařených nudlí, nakrájených vařených brambor a sýra posypaná osmaženými kroužky cibulky.
Filets de perche – tenké okouní filé na másle s brambory a plátkem citrónu, jídlo z okolí Ženevského jezera.
Engadiner nusstorte – koláč z křehkého těsta posypaný směsicí vlašských ořechů, karamelu a medu.
Zuger Kirschentorte – moučník z kantonu Zug, koláč z mouky a lískových oříšků namočených do třešňovice, s vrstvami máslového krému a sypaný oříšky, třešněmi a moučkovým cukrem.

Související zájezdy

Související destinace

Švýcarsko

Švýcarsko

Švýcarsko - země hor, ledovců a jezer, oblíbený cíl turistů a rekreantů. Koho by nelákal pohled na Matterhorn či na mohutných Aletschský ledovec. Ale také země s bohatým a specifickým kulturním dědictvím, světovými velkoměsty Curych a Ženeva, s železnicemi, z nichž jsou mnohé technickým zázrakem a cesta vlakem je zde zážitkem sama o sobě. S okouzlujícími scenériemi vinic u Ženevského jezera a líbeznou krajinou u jezer Lago Maggiore a Lugano. A také lákavou gastronomií - rösti, fondu, raclette, skvělé čokoláda, na 400 druhů sýrů, kvalitní a vzácná vína...

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu