Švédsko a Stockholm: atrakce, mýty a realita

Švédsko je ráj ostrovů a jezer

Švédsko je 4. největší země Evropy. Leží na víc než tisícovce ostrovů a ostrůvků a na pevnině hustě poseté jezery ledovcového původu. Takže voda je tu všude. Mořská voda je téměř neslaná, takže se někdy těžko rozlišuje, jestli je to mořský záliv nebo jezero. Není divu, že ke každodennímu životu Švédů patří lodě, spousta z nich je používá na cestu do práce a lodě jsou běžnou součástí veřejné dopravy nejen ve Stockholmu, běžné je tu i lodní taxi. Není výjimkou, že kromě parkovacího místa na auto si k bytu nebo domu ve Švédsku kupují i místo pro zaparkování lodě.

Ve Švédsku jsou velmi populární všechny možné druhy vodních sportů jako kanoe, kajaky, windsurfing, vodní skútry a lyže, ale asi nejpopulárnější jsou plachetnice a motorové čluny od těch malých až po luxusní yachty s ložnicemi a kuchyňkou vyzdobené čerstvými květinami a někdy i koberečky na molu před vstupem na loď. Pravidelně se tu konají regaty plachetnic k nejslavnějším místům patří určitě ostrov Sandhamn, který se v létě změní v jednu velkou marinu, kde to všechno žije plachetnicemi a yachtami. Typickými suvenýry jsou jak majáky, lodě, rackové, tak i námořnická trička modro bílá, ale i červeno bílá.

Další velkou zálibou Švédů je rybaření a pojídání ryb a plodů moře. Rybaří se tu všemi možnými způsoby, na jezerech, řekách i moři. Není překvapením, že ryby, krevety, mušle, ale i sladkovodní raci a další plody moře jsou často na švédském jídelníčku. Rybou číslo jedna ve Švédsku je samozřejmě losos, který se tu připravuje na spoustu způsobů marinovaný, uzený studeným i teplým uzením, grilovaný, pečený i gratinovaný.

Prý dokonce existovala zmínka o lososech v jedné kolektivní smlouvě, kde se uvádělo, že zaměstnanci nesmí mít v závodní jídelně lososa častěji něž 3x týdně. Což zní pro nás trochu nepochopitelně, protože u nás je losos drahou až trochu luxusní rybou, ale ve Švédsku, když se lososy začaly chovat uměle, byl losos levnější než maso, tak proto. Více o rybách a plodech moře v článku gurmánské Švédsko.

Švédsko je plné kulturních památek a není jen pro milovníky přírody a sportu

V jižním Švédsku je velké množství historických měst i městeček, hradů a zámků a dalších architektonických památek a muzeí. Švédska se nedotkla 1. ani 2. světová válka a vždy to byla bohatá a významná země. Hlavní město Stockholm je plné krásných monumentálních budov kostelů, paláců a divadel a najdete tu přes 80 muzeí a galerií z nichž některé patří k nejvýznamnějším v Evropě.

Sídla švédské královské rodiny - jak Královský palác v historickém centru Gamla Stan, tak i letní sídlo Drottnigsholm - jsou srovnávána s Versailles nebo vídeňským Schönbrunnem. Reprezentační místnosti jsou velmi zdobné a dají se prohlédnout během turistických prohlídek a obrovský park u Drottnigsholmu je na břehu, což ještě umocňuje jeho krásu. Radnice ve Stockholmu je místem udělování každoročních prestižních Nobelových cen. Z dálky a z fotografií vypadá radnice trochu stroze, ale stačí přistoupit blíže a uvidíte spoustu zdobných detailů. Švédsko má co nabídnout i milovníkům moderního umění a designu. Ve Stockholmu se nachází velké množství galerií státních i soukromých, velké množství moderních budov.

Jak je to ve Švédsku s alkoholem

V současnosti jsou víno, pivo i tvrdý alkohol ve Švédsku běžně dostupné v restauracích a ve státních obchodech System Bolaget, kterých je poměrně hodně. V supermarketech a obchodech se prodává jen pivo s nižším obsahem alkoholu (není to jako naše nealko) a víno zde nenajdete. Alkohol se nesmí pít na veřejných místech, jako jsou např. parky s výjimkou zahrádek restaurací a barů. Např. Plzeňský Prazdroj speciálně pro Švédskou vyrábí pivo Pilsner Urquell s o něco nižším množstvím alkoholu, ale není to nealko, a to se dá běžně koupit v supermarketech.

Nejznámější švédská piva jsou Pripsblå a Spendrup, ale Švédové přijali za svůj i dánský Carslberg. Běžně se tu setkáte s českými pivy jako je Pilsner Urquell, Staropramen nebo Krušovice a viděla jsem dokonce i Starobrno. Švědové mají česká piva rádi a hrdě je nabízejí, někdy dokonce nutí, takže občas je jim třeba vysvětlit, že jsme Češi a že chceme ochutnat místní piva.

Jinak česká piva na švédském trhu bojují o přízeň s pivy holandskými, belgickými a hlavně britskými a hospod (pub) je tu hodně. Stylem připomínají spíše britské hospody s velkým výběrem piv a tvrdého alkoholu. Není výjimkou, že existuje i pivní lístek jako bývá vinný lístek, kde může být až 720 různých piv, samozřejmě ne všechna jsou točená, spousta je jich lahvovích nebo v plechovkách. Pivaři ve Švédsku rozhodně trpět nebudou...

Švédově pijí často i snaps a nejznámější je Akvavit. Snaps se tradičně pije ke slanečkům (nakládaným sleďům), vařeným říčním rakům, ale někdy dokonce i ke kaviáru. K pití snapsu tu patří i zpívání snaps lidových pijáckých písní, většinou jsou tyhle písničky vtipné a veselé. Důležité je, že se snaps podává ledové chlazený po několika hodinách v mrazáku v malých skleničkách, které se někdy také chladí v mrazáku.

A abych se zmínila i o nějakém nealku, nejznámější švédská minerální voda je Ramlösa, která může mít různé příchutě - asi jako naše Mattoni. Oblíbená je i bezinková limonáda a běžné je nepřeberné množství sypaných voňavých čajů servírovaných ve speciálních sítkách možná znáte z obchodů IKEA.

Trocha historie

Švédskou historii nejde než začít povídáním o vikinzích, kteří zhruba v 9. až 11. století podnikali výboje převážně do západní Evropy a přes Rusko až k Černému moři, a prý stojí i za množstvím blonďáků na Sicílii. Pro dnešní Švédy je dodnes viking symbolem odvahy, statečnosti a síly a vikinská tématika je oblíbeným motivem všech možných suvenýrů. Jednu dobu jezdila ve Stockholmu dokonce replika vikinské lodi na turistické vyhlídky s typickými vikingy v kostýmech a podávalo se typické vikinské jídlo. Ale pozor, někteří vzdělanější Švédové v dnešní době nechtějí být spojování s vikingy, které považují za barbary.

Významnou postavou švédských dějin je král Gustav II. Adolf, který jednak nechal postavit slavnou vojenskou loď Vasa, ale zasáhl i do třicetileté války a padl, když bojoval 1632 v bitvě u Lützenu na straně protestantů. Ve švédské historii najdete množství válečných konfliktů s Ruskem, hlavně o vliv nad Finskem, ale do 1. ani 2. světové války Švédsko nezasáhlo a zůstalo neutrální, přestože Dánsko a Norsko byly do 2. světové války zataženy. Švédsko tak nebylo po 2. světové válce poničeno a zbídačeno jako většina evropských států. Zachovalo se tak mnoho architektonických památek.

Království a královská rodina

Švédsko je království a v jeho čele je švédský král, který má hlavně ceremoniální funkci a nahrazuje svým způsobem prezidenta. Stát vede ministerský předseda. Švédská královská rodina pochází z rodu Bernadotte. Jean-Baptiste Bernadotte, zakladatel tohoto švédského královského rodu, byl původně jakobínským revolucionářem ve Francii a později maršálem Císařské francouzské armády a byl přes sňatky spřízněný s Napoleonem.

Současným švédským králem je Carl XVI. Gustav vládne od roku 1973 a s královnou Silvií a mají spolu korunní princeznu Victorii, Carla Philipa a Madeleine. V roce 2010 v červnu proběhla ve Stockholmu slavná svatba princezny Viktorie s Danielem.

Autor článku Ing. Alena Frčková (průvodce nejen na gurmánské zájezdy)

Máte zájem o zájezdy do Švédska? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.geops.cz/zajezdy/svedsko.  

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu