Sardinie, zákl. informace a zajímavosti

Ostrov Sardinie leží v Tyrhénském moři jihozápadně od italské pevniny a jižně od francouzské Korsiky. Sardinie včetně všech ostrůvků má rozlohu 24 089 kilometrů čtverečních a po Sicílii je druhým největším ostrovem Itálie i ve Středozemním moři. Na ostrově žije 1 670 000 obyvatel. Od poloviny 20. století je součástí Italské republiky.

Sardinie vyniká vlastní historií, kulturou i jazykem. Nabízí také průzračně čisté moře, krásná bílá skaliska a malé písečné pláže a jedinečná historie. Každoročně přibývá turistů, členité vnitrozemí s horskými masívy je vyhledáváno pro pěší i vysokohorskou turistiku a canyoning.

Sardinská gastronomie a kuchyně nabízí řadu místních lahůdek, jako jsou mořské speciality, pečené selátko porcetto, výborné těstoviny, klobásy, ovčí sýry pecorino nebo místní sladkosti, likéry a destiláty. Povrch Sardinie je převážně hornatý, nejvyšším masívem je Gennargentu ve středu ostrova s nejvyšším vrcholem Punta La Marmora (1 834 metrů) Na západním pobřeží se nachází největší evropská poušť. Na Sardinii je hlavně v letním období nedostatek sladké vody.

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie se zvláštním postavením. Hlavním městem ostrova je Cagliari, které ježí na jihu Sardinie. Úředním jazykem je italština, 80% obyvatel užívá ale také sardiništinu. Sardinie má středomořské podnebí a typická jsou suchá a horká léta a vlhké a mírné zimy. Během roku prší velmi nepravidelně a mnohem méně než v Itálii. Sardinie patří do středomořské subtropické oblasti. Typické jsou bohaté porosty dřevin stromového, keřového i keříčkovitého typu. Bohužel trvalou kultivací krajiny, kácením a především pastevectvím již od starověku došlo k silné redukci lesa a vytvoření zvláštních nízkých křovin - macchií.

Poznávací zájezdy na Sardinii  najdete na stránkách cestovní kanceláře GEOPS www.italie.geops.cz/sardinie. 

Související destinace

Sardinie

Sardinie

ostrov s památkami na dávné neznámé civilizace, s vysokými horami i malebným pobřežím, s útesy příjemnými plážemi a průzračným mořem. Sardinie představuje příjemné místo pro letní dovolenou a odpočinek a je tu toho hodně k poznávání a objevování. Tajuplné kamenné nurágy, starověká města a románské kostely. jeskyně na pobřeží, krásné a těžko přístupné zátoky, turistika v horách ve vnitrozemí. Zvláštní kultura místních obyvatel a samozřejmě taky lahůdky místní gastronomie a kvalitní vína.
Naše zájezdy na Sardinii provází Ing. Iva Bártová, která napsala tištěného průvodce po Sardinii a je také autorkou většiny fotografií.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu