Praktické informace o zemi Maďarsko

Banky, bankovky, směna valut
V Maďarsku je oficiální měnou Forint /1 forint Mince jsou v hodnotě: 5, 10, 20, 50, 100, 200 forintů. Bankovky existují v hodnotě: 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 a 20.000 forintů. Valuty se smějí směňovat jen na místech k tomu oficiálně určených a potvrzení ze směnárny je třeba si uschovat až do okamžiku výstupu z maďarského území. Pokud turista směňuje valuty jinde než v úředně povolených směnárnách, činí tak na vlastní odpovědnost a vystavuje se nemalému nebezpečí, že bude podveden. Maďarská národní banka /Budapest V. Szabadság tér 8./ je pro běžnou klientelu otevřena v době po-pá 10.30-14 hodin, komerční banky mají obvykle úřední hodiny po-čt 8-15 hodin, pá 9-13 hodin, v sobotu mají všechny banky zavřeno. V pešťském městském centru /V. obvod/ a v Hradní čtvrti /I. obvod/ najdete na mnoha místech směnárny provozované i o sobotách a nedělích. Ve dne v noci jsou v provozu nepřetržité směnárenské služby v hotelových recepcích, ve všední dny se prodejem a nákupem valut zabývají i cestovní kanceláře. Mimo úřední hodiny lze použít směnárenské a bankovní automaty, které jsou instalovány nejen v Budapešti, ale i v celé řadě jiných míst.

Dárkových předmětů
Co je na maďarské nabídce tohoto druhu zboží pozoruhodné a co se považuje za okruh typicky turistických upomínkových předmětů, to jsou výtvory lidového umění (výšivky typu Kalocsa nebo matyó, jupky a košile, černá nádudvarská keramika, dřevořezby a glazurované nádobí, figurální džbánky, “Miska”, sárközské tkaniny a modrotisky), značkový porcelán (Zsolnay a Herendi), olověné sklo, uherský salám (PICK, Herz), husí játra, višně v čokoládě, mletá paprika (z města Kalocsa nebo Szeged), tokajské víno (aszú, szamorodni), proslulá pálenka (třešňovice, slivovice a meruňkovice), šumivé víno (Törley, Hungária), stejně jako žaludeční likér Zwack unicum.

Elektrický proud
220 Voltů

Jídlo a pití
Pro maďarskou kuchyni jsou charakteristické kulinářské zázraky, v nichž nesmí chybět červená mletá paprika, cibule, rajská jablíčka a ani zelené paprikové lusky. Jsou to jídla velmi sytá a chuťově harmonická. Patří k nim proslulá maďarská gulášová polévka (gulyás), kuře na paprice s haluškami anebo plněné zelí.
Z polévek se mezi maďarské speciality řadí rybí polévka (halászlé) a vařená slepice v nudlové polévce (Újházy tyúkhúsleves).
Z moučných jídel uveďme nudle s tvarohem (túrós csusza) nebo závin (plněný višněmi, tvarohem, mákem apod.) a takové charakteristické zákusky jako somlói galuska nebo vargabéles. V Maďarsku se obvykle jídlo skládá ze tří chodů, z polévky, z hlavního jídla a z moučníku.
Pokud jde o typické maďarské nápoje, nejznámější jsou vína (viz příslušný odstavec), oblíbený je likér Zwack Unicum, z piva jsou nejčastějšími značkami Dreher, Aranyászok, Kőbányai, Soproni a Bak, ale připomeňme i nejznámější maďarský sekt značky Törley.

Léčebné lázně a jiná léčebná střediska
Maďarsko je neobyčejně bohaté na léčivé prameny, na jeho území vyvěrá na povrch 135 pramenů s uznávanými léčivými účinky /termální voda s léčivými účinky/.
Na 103 místech v Maďarsku jsou v provozu léčebné resp. termální lázně poskytující i terapeutické služby. Podrobné informace k možnosti návštěvy termálních lázní najdete u příslušného zájezdu.

Maďarská vína
Nejznámějším z maďarských vín je proslulé tokajské (Tokaji), které už po staletí nese čestný přídomek “Král vín a víno králů”. Nejhodnotnějším jeho druhem je “Tokaji aszú”, které je tím vzácnější, čím více puten medově sladkých hroznů z pozdního vinobraní bylo k přípravě jeho jednoho hektolitru použito. Velmi oblíbené je též “Tokaji szamorodni”, vyskytující se ve sladké, polosuché a suché variantě.
Maďarská červená vína pocházejí z okolí měst Eger, Szekszárd a Pécs a jejich nejvýznamnějšími reprezentanty jsou “Egri bikavér”, “Medoc noir”, “Villányi burgundi” a “oportó”.
Z bílých vín jsou patrně nejoblíbenější ta, která pocházejí z révy rodící se na vinicích v kopcovité krajině kolem Balatonu, na svazích s půdou vulkanického původu: “Badacsonyi rizling”, “Badacsonyi szürkebarát”, “Kéknyelű”. Co do obliby však za nimi nezaostávají ani vína z pohoří Mátra, k nimž patří například “Abasári rizling”.

Maďarský jazyk
Maďarština, která patří do skupiny ugrofinských jazyků, se podstatně liší od převážné většiny známých evropských jazyků.
Speciální maďarská písmena a hlásky: a (výslovností se velmi blíží hlásce o), cs (č), é (výslovností se velmi blíží dlouhému í), gy (ď), ly (j), ny (ň), ö, ő, s (š), sz (s), ty (ť), ü, ű, zs (ž).

Muzea
V Maďarsku návštěvníky očekává zhruba 1380 veřejných sbírek, muzeí a galerií, z nichž 200 je k nalezení v Budapešti. Muzea jsou otevřena zpravidla v době od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, v zimě je návštěvní doba obvykle zkrácena. V některých muzeích mají slevu studenti a důchodci, často ale jen maďarské národnosti.

Národní a přírodní parky
Národní parky /NP/: Aggteleki NP, Balatonfelvidéki NP, Bükki NP, Duna-Dráva NP, Duna-Ipoly NP, Fertő-Hanság NP, Hortobágyi NP, Kiskunsági NP, Kőrös-Maros NP, Őrségi NP.
Veřejně přístupné jeskyně: Budapešť: Pálvölgyi Barlang, Szemlőhegyi Barlang, Budai Várbarlang (na Hradě), Balatonfüred: Lóczy Barlang, Abaliget: Abaligeti Barlang, Aggtelek-Jósvafő: jeskynní systém Baradla-Barlangrendszer (součást Světového kulturního dědictví UNESCO), Lillafüred: Anna-Barlang, István Barlang, Tapolca: Tavasbarlang (s jezerem).

Pošta
Poštovní úřady jsou otevřeny většinou od 8 do 18 hodin.
Pošty, které jsou v provozu poblíž dvou budapešťských nádraží /Západního–Nyugati pályaudvar, VI. Teréz körút 51 a Východního–Keleti pályaudvar, VIII. Baross tér 11/c/, mají prodlouženou pracovní dobu pro veřejnost denně od 8 do 21 hodin.
Poštovní tarify: pohlednici normálních rozměrů lze odeslat do země sousedící s Maďarskem za 30 Ft, do ostatních evropských zemí za 100 Ft a do mimoevropských zemí za 110 Ft.
Dopis normál. rozměrů do 20 g lze odeslat za 38, 150 a 160 Ft, dopis atypických rozměrů za 150 Ft.
Podáváme-li dopis nebo pohlednici letecky, platíme za každých 20 gramů váhy 20 Ft. Známky jsou k dostání na poštách a v prodejnách tabáku.
Telegram a poštovní fax: MATÁV Rt. Kancelář služeb a úsek pro styk s veřejností: Budapest, V. Petőfi S. u. 17/19 /po-pá 8-20 hodin, so 8-15 hodin/.

Provozní doba obchodů
Obchody s potravinami a nákupní střediska jsou otevřeny v době od pondělí do pátku obvykle od 7 do 19 hodin, v sobotu od 7 do 14 hodin.
Větší obchodní domy, nákupní a zábavní centra (v Budapešti: Árkád Üzletház, Budagyöngye Bevásárlóközpont, Lurdy-Ház, Mammut, Skála Metro, Skála Budapest Nagyáruház, Centrum Áruházak, Flórián Üzletközpont, Sugár Üzletközpont, Pólus Center, TESCO, Duna Plaza Bevásárló- és Szórakoztatóközpont, Csepel Plaza, EUROPARK, Arzenál Áruház), soukromé obchody (mnohé s nepřetržitým provozem i v noci) a prodejny ve významnějších nákupních čtvrtích a ulicích jsou otevřeny i v neděli.
V okruhu zahraničních turistů jsou velmi oblíbeny a vyhledávány též bleší trhy (Ecseri: Budapest, XIX. Nagykőrösi út 156, otevřeno po-pá 8-16 hodin, so 8-14 hodin, Petőfi Csarnok: Budapest, XIV. Zichy Mihály út 14, otevřeno so-ne 7-14 hodin).

První pomoc, informace o telefonních číslech
Záchranka: 104 /viz též kapitolu o zdravotní péči/
Policie: 107 Hasiči: 105
Informace o účastnických stanicích: vnitrostátní telefonní čísla 198, zahraniční telefonní čísla 199

Půjčovny osobních automobilů
Budapešť: Air Luck Kft. tel. 355-9692, AGO/AVIS. Kft. tel. 318-4240, Americana Rent a car tel. 320-8287, Alfa International Kft. tel. 318-1585, Budapest Dollar Kft. tel. 317-2134, Budget Hungary Kft. tel. 214-0420, Denzel-Europcar Kft. tel. 313-0207, Eurent Kft. tel. 204-2995, Fox Kft. tel. 457-1150, Főtaxi Rt. tel. 210-1377, Inka Rent a Car Kft. tel. 317-2150, LRI Airport Rent a Car tel. 296-7170, Mercur/Hertz Rent a car Kft. tel. 266-4344, Walltrade Kft. tel. 349-2276.
Siófok GAS-CAR Kft. tel. 84/312-311/15641,Szeged ISA Rent a Car tel. 62/431-577.

Restaurace a jídelny
Kdo se hodlá podrobněji seznámit s maďarskou gastronomií, má k tomu na celém území státu řadu nepřeberných možností v místech s rozmanitou úrovní, od nejluxusnějších restaurací po nejprostší jídelny, od typických lidových čárd až po bufety s rychlým občerstvením.
Jídelní lístky jsou obvykle psány i německy a/nebo anglicky a kromě maďarských specialit nabízejí též všeobecně známá jídla mezinárodní kuchyně. Navíc jsou už dnes v Budapešti zastoupeny snad všechny druhy výraznějších kuchyní rozmanitých národů a nechybí ani rozbujelá síť rychlojídelen /jako je McDonalds a podobně/.
Při výběru restaurace, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům, vám ochotně pomohou pracovníci informačních bodů.

Rozhlasové vysílání
Rádio Bridge /FM 102.1 Mhz URH/ každý den od 5 do 22 h.vysílá v hodin. intervalech zprávy v AJ.

Šeky, kreditní karty a spořitelní knížky
Velká většina bankovních úřadů a směnáren je zařízena pro příjem cestovních šeků /travellers check/ s pevnou nominální hodnotou, vystavených na částku v konvertibilních devizách, jež se vyskytují na kurzovním seznamu valut vydaném Maďarskou národní bankou, dále na příjem šeků typu Eurocheck a bankovních šeků vystavených v konvertibilních devizách. Šeky je možno směňovat na hotovost pouze osobně, přičemž turista musí cestovním dokladem prokázat svou totožnost. Eurochecks vystavené na forintovou částku lze směňovat jen za použití šekové knížky v max. částce 35.000 Ft na 1 šek, přičemž v rámci jedné operace lze směnit nanejvýš 3 šeky. Tuto službu mají na starosti poštovní úřady, které se zabývají i nákupem a prodejem valut (Budapest V. Városház u. 18, VI. Teréz krt. 51, VIII. Baross tér 11/c).
Nejrozšířenější typy kreditních karet – jako je AMEX, Diners Club, EnRoute, Euro/Mastercard, JCB, VISA – lze v Maďarsku použít nejen k výběru peněz v bankovních pobočkách nebo v bankomatech (ATM) ale i k vyrovnávání účtů v hotelích, restauracích a v obchodech.

Spropitné
V Maďarských restauracích obvykle není v ceně jídel a nápojů zahrnut poplatek za obsluhu, bývá tedy dobrým zvykem dát jako spropitné zhruba 10-20% z účtované částky. Nejinak je tomu i při využití jiných služeb např. v holičstvích a kadeřnictvích, v kosmetických salónech, při jízdě taxíkem apod.

Svátky a dny pracovního klidu

1. leden: Nový rok
15. březen: Státní svátek
Velikonoční pondělí
1. květen: Svátek práce
Svatodušní pondělí (závisí na velikonočním cyklu)
20. srpen: Svátek sv. Štěpána a Maďarské ústavy
23. říjen: Den republiky
1. listopad: Svátek všech svatých
25. a 26. prosinec: Svátky vánoční

Taxi
Maďarské taxíky mají na rozdíl od ostatních aut žlutou státní poznávací značku a je pro ně předepsána povinnost disponovat taxametrem, který při placení vydává účtenku.
Větší podniky taxislužby jsou Budataxi 233-3333, City Taxi 211-1111, Főtaxi 222-2222, Rádiótaxi 377-7777, Tele5 taxi 355-5555, 6x6 Taxi 266-6666.
Tarify (pouze orientačního charakteru): základní taxa 200 Ft, cena za 1 kilometr, byl-li vůz předem objednán 135-160 Ft, byl-li vůz zastaven na ulici 160-230 Ft, cena za čekání 30-40 Ft/min. Noční tarify jsou vyšší o noční přirážku.
Pokud si zvolíte k jízdě vůz, který nepatří ani jedné z výše uvedených společností, nemůžete si být jisti zaručeným pevným tarifem.

Telefon
Předvolba pro Maďarsko je 36, pro Budapešť 1.
Meziměstská předvolba na území Maďarska je 06.
Telefonujeme-li do míst, která nelze volat přímo, je třeba si telefonát předem objednat v meziměstské ústředně na čísle 191 nebo v mezinárodní ústředně na čísle 190.
Mezinárodní telefonát z Maďarska: vytočíme nejprve 00, načež po zaznění mezinárodního oznamovacího tónu už bez přerušení vytáčíme předvolbu volaného státu a města či obce, nakonec pak číslo volaného účastníka.
Telefonické podávání telegramů na území Maďarska na čísle 192.
Budapešťská telefonní čísla jsou sedmiciferná, telefonní čísla ostatních maďarských obcí včetně předvolby pro danou lokalitu mají 8 cifer.
Veřejné telefonní automaty jsou uzpůsobeny pro příjem mincí nebo telefonní karty. Telefonovat lze s mincemi v hodnotě 20, 50 a 100 forintů.
Telefonní karty se prodávají ve dvou variantách, o 50 nebo 100 jednotkách, a dostanete je na poštovních úřadech, u stánků s novinami nebo v prodejnách tabáku.

Čerpáno z maďarské centrály.

Související destinace

Maďarsko

Maďarsko

Maďarsko známé i méně známé. Země, kde se tančí ohnivý čardáš, kde jsou téměř v každém městě termální lázně, kde se vyrábějí vynikající tokajská i egerská vína a také klobásy, salámy a guláš. Maďarské "moře" Balaton. Hlavní město Budapešť na Dunaji, jedna z perel střední Evropy. Rázovitá pastevecká kultura, stáda bílého rohatého dobytka a koní. Ale také řada kulturních měst se spoustou památek, často skoro orientálního rázu, zelené lesy BUkových hor, jeskyně a dokonce i jeskynní termální lázně, pestré folklórní slavnosti v čase karnevalu, na Velikonoce, na den svatého Štěpána, o vinobraní i o adventu.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu