Pekelné průvody v alpských zemích

V oblasti Alp se vyvinula pozoruhodná tradice, která souvisí částečně se slavením svátku svatého Mikuláše a vychází snad ještě z předkřesťanských zvyklostí a pověr. Krajem obchází lidé v kostýmech a maskách čertů, zvaných krampusové – lesní či horští (též "koňští") čerti. V mnoha obcích se pořádají velká shromáždění těchto ďábelských bytostí – tzv. čertovské běhy, krampuslaufy.
Tradice krampusů je stará nejméně 400-500 let a kostýmy se dědí z otce na syna. Čerti krampusáci mají nápadné, děsivě působící dřevěné masky s rohy, kožené nebo chundelaté obleky, navěšují na sebe kravské zvonce, které hlasitě řinčí, a třímají řetězy, metly nebo žíněné karabáče na trestání hříšníků. Na průvodech se čerti sdružují do menších skupin, čertovských družin (passů). Členové jedné družiny bývají obvykle oblečeni podobně a často mají povoz, na kterém trůní jejich hlavní pekelník – tažený ostatními krampusáky, koňmi nebo traktorkem. Časté jsou také různé světelné a ohnivé efekty. Vedle čertů v kostýmech vyrobených podomácku lze spatřit i nákladné koupené kostýmy – někdy za stovky eur – s blikajícími či hořícími rohy, a občas i moderní fantaskní úbory. V průvodech se někdy objevují také jiné tajemné bytosti, především tzv. perchty, občas i laskavý Mikuláš a andělé. Některé průvody začínají docela nevinně tím, že přijede Mikuláš a rozdává sladkosti, ovšem potom nastoupí čerti a vypukne peklo na zemi.

Advent zahajují už koncem listopadu velké čertovské průvody se stovkami účastníků, po nich následují velmi početné menší krampuslufy (i některé veliké průvody se však konají v pozdějších termínech). Na velkých průvodech se scházejí účastníci z celého Rakouska, italského Jižního Tyrolska a také Bavorska a někdy i Julských Alp. Největším během čertů je už tradičně krampuslauf ve Schladmingu pod Dachsteinem, kde se objevuje až 1 200 čertů. Další veliké krampuslaufy se konají např. v Korutanech – Villach, Klagenfurt, nebo u jezer Solné komoryAttersee, Bad Goisern, poměrně hodně čertů se schází také na kraji Salcburku. V některých tyrolských městech (i na italské straně hranice, např. v Brunecku)  v té době čerti volně běhají městem a mrskají kolemjdoucí, kteří se nespasí útěkem.

Vedle krampuslaufů se pořádají také perchtenlaufy - průvody percht, tajemných bytostí, které chodí po světě právě v době adventu nebo také počátkem ledna. Známe je i v českých zemích, ale v Rakousku se stejně jako krampusáci procházejí v celých houfech. Navzdory ženskému rodu bývají i ony obvykle přestrojenými muži. V některých oblastech (Tyrolsko) spolu svádějí souboje dobré a zlé perchty. Jedná se o starobylé obřady, které mají zaručit plodnost a zahánět zlé síly.

Související zájezdy

Související destinace

Rakousko

Rakousko

Rakousko, snadno dostupná země v sousedství, nabízí až podivuhodné množství různorodých zážitků. Podmanivé velkoměsto Vídeň se svými památkami, muzei, kavárnami a jedinečnou atmosférou, řada dalších významných památek. Překrásná příroda Alp i líbezná krajina údolí Wachau nebo štýrských vinic. Skvělé výstavy umění. Různé termální lázně s nabídkou wellness služeb. Rázovité lidové tradice, řada pozoruhodných slavností a ovšem i gastronomické požitky a víno. A na sklonku roku kouzlo adventu, průvody čertů a percht, vánoční trhy a betlémy.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu