Muzea a galerie Madridu

"Zlatý trojúhelník" tvoří tři světová muzea umění: Prado, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, a Museo Thyssen -Bornemisza. Nachází se jen pár kroků od sebe.
Prado (Paseo del Prado, út.-ne 9-20hod.)
Jedno z nejlepších světových muzeí. Neoklasicistní budova měla původně sloužit jako přírodovědné muzeum a byla slavnostně otevřena v roce 1819 jako umělecká instituce. V Pradu je 8600 obrazů od španělské královské rodiny, Las Meninas od Velázqueze, slavná Goyova Maja, na 30 děl od El Greca, více než 80 obrazů od Rubense, Tizianů a pozoruhodné obrazy Broughela.
Centro de Arte Reina Sofía (Santa Isabel 52, Po, St-So 10-21)
Centrum současného umění sídlí v bývalé nemocnici. Nejznámějším dílem je Picasso - černo-bílá Guernica - jeden ze světově nejznámějších moderních obrazů a stálá sbírka 20. až 21. století (Dalí a Miró, Francis Bacon, Alexander Calder a Max Ernst. Nové skleněné křídlo s vyhlídkou na Madrid navrhl současný francouzský architekt Jean Nouvel.
Museo Thyssen-Bornemisza (Paseo del Prado 8, út.-Ne 10-19) 
obsahuje jednu z největších mezinárodních uměleckých sbírek obrazů švýcarského barona Thyssen-Bornemisza, kterou koupila španělská vláda v roce 1993 s více než 1000 obrazy. Sbírka se soustředuje mistrovská díla od 13. do konce 20. století (Renoir, Degas, Van Gogh, Kandinsky, Hopper, Mondrian, a Pollock ) zobrazuje dějiny malířství od gotiky přes ruský konstruktivismus a impresionismus k pop artu. V blízkosti galerijníhího trojúhelníku je Parque del Retiro (350 ha zeleně), původně královská honitba navržena v 1630 jako komplex královských budov a zahrad inspirovaných Versailles, pro veřejnost otevřen v roce 1700. Dnes slouží na procházky, na kolo, nebo je možná projížďka lodí po jezeře.
El Escorial
El Escorial je monumentem ctižádosti krále Filipa II., za jehož vlády stálo Španělsko na vrcholu své moci. Byl králem Španělska, Neapole, Sicílie, Milána, Nizozemí a amerických kolonií. Královský klášter byl centrem světské a náboženské moci krále. V Pantéonu de los Reyes jsou uloženy ostatky všech španělských králů a jejich manželek počínaje Karlem V. Komplex stojí na ploše o velikosti 207 m x 161 m. Je tady 9 žulových věží, 16 nádvoří a 88 fontán. V klášteře je 12 křížových cest a 300 mnišských cel. Šedá žula na výstavbu kláštera byla získána z nedalekého lomu v Sierra Guadarrama

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu