VSTUPNÍ PODMÍNKYKaždý cizinec vstupující na území
USA musí mít vlastní cestovní doklad.
a) Pro cesty do
USA v rámci bezvízového styku (turistika nebo krátkodobá obchodní cesta do 90 dnů pobytu) je potřeba mít cestovní pas ČR se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji (tzv. ePas, v ČR vydáván od 1.9.2006). Každý cestující včetně nezletilých dětí musí mít vlastní cestovní doklad. Dále je třeba zaregistrovat se v rámci programu ESTA.
Registraci ESTA pro vás za příplatek zajistíme.Pro cesty do
USA s vízem je požadován platný cestovní pas ČR opatřený platným vízem
USA, jehož typ odpovídá skutečnému účelu pobytu. Při turistických cestách (typ víza B-2) může imigrační úředník omezit dobu pobytu v
USA na 1 – 6 měsíců.
b) Pro řízení motorových vozidel v
USA cizincem je nutný mezinárodní řidičský průkaz (MŘP) vydaný dle Ženevské úmluvy z roku 1949, o silniční dopravě. Upozorňujeme na skutečnost, že v
USA je akceptován pouze MŘP vydávaný dle Ženevské úmluvy z roku 1949 a nikoli v Evropě obvyklejší MŘP dle Vídeňské úmluvy z roku 1968. Platnost MŘP je omezena na 1 rok.
c) Pojištění pro pobyt v
USA není povinné, jeho sjednání se však důrazně doporučuje s ohledem na finanční komplikace, které by mohly nastat v případě nutnosti vyhledat při pobytu v
USA lékařskou péči, např. při úrazu, autonehodě apod. Pojištění lze sjednat u českých pojišťoven. U některých typů studentských pobytů může být pojištění vyžadováno.
d) Užitečnou pomůckou při cestách v
USA jsou kreditní karty. Jejich hlavní výhodou je kromě vlastních plateb i a zajišťování rezervací i usnadnění výpůjček dopravních prostředků, sportovního náčiní, nájmu ubytovacích kapacit atd. Uznávané a nejčastěji používané platební karty v
USA jsou Visa, MasterCard, American Express, Discover. Kromě kreditních karet doporučujeme používání cestovních šeků pro nemožnost jejich zneužití v případě krádeže.
Pro případ ztráty dokladů doporučujeme všem účastníkům vzít s sebou 2 fotografie pasového formátu a kopii pasu, které je třeba uložit na jiné místo než budou uloženy ostatní doklady a finance. Předejde se tak zbytečným komplikacím při vyřizování náhradních dokladů.Zde naleznete více informací o cestovních dokladech a celních a devizových předpisech
http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/severni_amerika/usa/cestovani/index.htmlOČKOVÁNÍnení povinné.
ZAVAZADLAPovolená váha
odbaveného zavazadla max. 23 kg,
příruční zavazadlo max. 12 kg (max. rozměry
55x35x23 cm).
POČASÍ A TEPLOTAPočasí v
USA dokáže nachystat mimořádná překvapení. Změny mohou být náhle a teplotní výkyvy přicházejí ze dne na den dokonce i z hodiny na hodinu. Jižní státy charakterizují v létě vysoké teploty. Na americkém jihozápadě léta horká a suchá. Naopak západní pobřeží je trvale pod vlivem Tichého oceánu a klima je zde po celý rok stabilní.
Voda v oceánu je v letních měsících studená a teploty příjemné cca 16-25 °C (v zimě o něco méně). Mlhy jsou u Pacifiku na denním pořádku.
V létě je chladněji v oblasti Sierra Nevada
VYBAVENÍ A OBLEČENÍDoporučujeme na většinu programu letní oblečení, ale zároveň i teplejší oblečení do San Francisca, kde se může pohybovat teplota i pod 20 °C a kde bývá větrno. Doporučujeme fleece bundu, větrovku, plavky, ručník. Jako obuv jsou vhodné sandály, botasky, trekové boty, pohorky nutné nejsou. Dále s sebou vezměte pláštěnku nebo nepromokavou bundu, brýle proti slunci, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem.
Základní léky (acylpirin, endiaron, paralen, léky proti bolesti hlavy apod.) a léky trvale užívané, pozor na některé speciální léky, které jsou v
USA považovány za drogy. Zároveň
není dovoleno volně konzumovat alkoholické nápoje na ulici.Elektřina: 110 - 220 V, 60 Hz,
adaptér nutný (na místě se adaptér dá koupit za trojnásobné ceny než v ČR), v Americe se používají zásuvky typu A a B, do zásuvky A pasuje zástrčka s dvojicí placatých konektorů, zásuvka B je obdobná, navíc ale obsahuje kulatý zemnící kolík, oba typy bývají navzájem kompatibilní, může se tedy používat jeden společný adaptér.
Váhy a míry:Míry a váhy v
USA jsou odlišné než ty, které se používají v ČR.
Míry:
1 palec = 2,54 cm
1 stopa = 12 palců = 30,48 cm
1 yard = 3 stopy = 91,40 cm
1 míle = 1,609 km
Váhy:
1 oz = 28,35 g
1 libra = 453,59 g
1 čtvrtka (quarter) = 12,7 kg
Objem:
1 pinta = 0,473 l
1 galon = 3,787 l
NAKUPOVÁNÍV nakupování jsou Američané také o něco napřed. Jednak mají co utrácet, a jednak nákupy považují za celonárodní sport číslo jedna. Samotné nakupování se však řídí stejnými pravidly jako u nás. Pár výjimek však najdeme:
1) cokoli si v
USA koupíte, můžete většinou do jednoho měsíce vrátit. Výjimky platí pro počítačový software, koupi hudebních CD či kazet. Kratší termíny vrácení jsou rovněž u fotoaparátů ale i dalšího zboží, které je takto výslovně označeno.
2) personál amerických obchodů má vesměs daleko k profesionalitě. Zejména při koupi počítačů, elektrotechniky a všude tam, kde je zvykem se spolehnout na radu odborného prodavače, se musí zákazník spolehnout sám na sebe a vědět dopředu, co vlastně chce koupit.
3) v Americe se v obchodech platí šeky, hotovostí a kreditními kartami - pochopitelně i těmi, kterými disponují čeští turisté.
4) k ceně kupovaného výrobku vždy v duchu připočítejme nějakých pět až deset procent, protože daně k nákupu naskočí až při placení na kase. To tedy znamená, že viditelné ceny jsou vždy, kromě benzínu, uvedeny bez daně.
5) spropitné se v amerických restauracích pohybuje v rozmezí 15 - 20% částky, kterou máme zaplatit a je prakticky jediným příjmem servírek.
Američané jsou téměř jednou nohou ve světě elektronických peněz. V praxi to znamená, že platebními kartami, lze zaplatit téměř úplně všude a všechno. Ale i zde pochopitelně existují výjimky.
Hotovost žádají například fast-foodové řetězce v čele s McDonald's a sem tam překvapí i nějaký drobný obchodník, živnostník, když tvrdí, že kartu vezme například jen od deseti dolarů za nákup nahoru. Mít dvacet dolarů pohotově k ruce není tedy k zahození.
K výběru hotovosti pomocí kreditní karty slouží rozsáhlá síť automatů tzv. ATM - které se nalézají prakticky na každém rohu, v bankách, obchodech apod. V
USA uspějeme s oběma nejznámějšími typy karet Visa, MasterCard, American Express.
Stravování – restaurace:První odlišnost čeká po otevření dveří: ke stolu si totiž nesedneme automaticky, i kdyby vypadal dokonale volný, ale vyčkáme, až nás personál usadí. U vchodu bývá z tohoto důvodu cedule: wait to be seated. Po optání dostaneme na vybranou, zda chceme posedět v sekci kuřácké, či nekuřácké. Po usazení dostaneme jídelní lístek a číšník donese poháry s čistou vodou. Následuje otázka, co budeme pít. Samotná objednávka a jedení je srovnatelné s českými způsoby. V závěru nabídne číšník desert a kávu. Pak, bez otálení, donese účet - v amerických restauracích není zvykem večeři zapíjet pěti pivy. Výjimkou jsou pivnice, kde obsluha počká na vaše přání zaplatit. V každém případě však donese jeden účet pro všechny stolující.
Placení: V restauracích platíme hotově i kartou. Spropitné je automaticky očekáváno ve výši 15 až 20 % z celkové částky. Platíme-li kartou, přinese číšník zpět tzv. otevřený účet s kolonkou pro TIP a konečnou částku. Spodní díl účtu a kartu si ponecháte.
Lunch special: Často si také všimnete značných rozdílů v cenách stejných jídel v téže restauraci. Jde většinou o tzv. Lunch special, čili jídla podávaná v poledních hodinách - a tedy zlevněná po vzoru našich "hotových jídel.
Potraviny v obchodě:Ceny potravin zejména ve velkých supermarketech jsou srovnatelné nebo spíše nižší než v zemích západní Evropy. Leckdy, mluvíme-li například o mase, jsou nižší i než v ČR. Vyplatí se tedy, zejména při nákupech na delší dobu, vyhledat právě některé z těchto nákupních středisek. I při obrovském sortimentu našich obchodů, je výběr potravin v
USA doslova a do písmene nápadně větší.
chléb 1,5 - 2,5 $
mléko 1,5 - 2 $
máslo 2,5 - 3 $
Cola 1 litr 08 - 1,5 $
víno 1 litr 3 - 7 $
vejce 12 ks 1 - 1,5 $
CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY Je striktně zakázán dovoz většiny druhů potravin a zemědělských výrobků. Nalezené nelegálně dovezené potraviny budou zabaveny a bez náhrady zničeny. Navíc vše zpomaluje hladký průběh vstupu na území
USA, zbytečně na sebe upozorňujete atd.
Prosíme Vás, abyste si opravdu nebalili žádné potraviny do odbaveného zavazadla, před příletem do USA budete vyplňovat příletovou kartu, kde se vás znovu ptají, zda dovážíte konkrétní typy potravin. Pokud si potřebujete s sebou vézt nějaké jídlo, vezměte si jej, ale pouze do příručního zavazadla a zkonzumujte před příletem na letiště do USA.Dovoz předepsaných léků pro osobní potřebu je až na výjimky dovolen. Nedoporučuje se brát s sebou jakýkoli nůž, který může být považován za zbraň. Je zakázán dovoz narkotik. Při dovozu zbraně povolené v
USA pro sportovní či lovecké účely není třeba mít povolení od úřadů
USA. V případech dovozu ostatních cenných věcí je třeba žádat o povolení Ministerstva financí. Více informací je k dispozici na internetové adrese www.atf.gov.
Při dovozu domácích zvířat musí být prokázáno, že netrpí na člověka přenosnou infekční nemocí. Očkování proti vzteklině není nutné u dovozu zvířat z oblastí nepostižených vzteklinou. V případě i drobného zranění domácího zvířete je nutné, aby zranění bylo odborně ošetřeno. U některých domácích zvířat mohou být uplatněna i přísnější omezení (zejména u ptáků a plazů), další druhy zvířat je přísně zakázáno do
USA dovážet. Není dovoleno dovážet bez povolení rostliny a neupravená semena.
Dovoz i vývoz finančních prostředků v částkách převyšujících USD 10 000,- je třeba deklarovat na celním dotazníku FinCEN 105 (dříve Customs Form 4790). Návštěvníci musí deklarovat celkovou hodnotu všech dárků a předmětů komerční povahy, vč. vzorků, které do země přivážejí. Do
USA lze bezcelně přivézt všechny osobní věci návštěvníka a dále na osobu 100 doutníků a 200 cigaret - karton (výjimkou jsou tabákové produkty z Kuby, které je zakázáno přivážet do
USA) a dále 1 litr alkoholu na osobu starší 21let. Osoby mladší 21let nesmí dovážet alkohol ani jako dárek. Dovoz předmětů v hodnotě do 100,- USD je osvobozen od cla. Na předměty v hodnotě od USD 100,- do USD 1000, - se vyměřuje desetiprocentní clo.
ZDRAVOTNICTVÍZdravotní péče je zpravidla kvalitní, avšak finančně velmi náročná. Důrazně se doporučuje před odjezdem uzavřít zdravotní pojištění na naléhavé lékařské zákroky alespoň do výše USD 50 000. ČR nemá s
USA uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče. Spojené státy jsou dobře vybaveny pro pobyt a pohyb invalidních osob.
MOBILNÍ TELEFONYSíť v
USA používá frekvenci 1900 MHz, v Evropě se běžně užívá frekvence 900 MHz a 1800 MHz, novější typy mobilů již bez problémů zvládají evropskou síť i síť v
USA, pokud si nejste jistí, zda váš mobil bude fungovat, podívejte se do návodu k použití, kde v technických parametrech najdete údaj, v jakém frekvenčním pásmu váš mobil funguje.
DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLAmezinárodní předvolba 1
Policie, záchranná služba, hasiči 911