Vasa - muzeum a jedinečná loď

V letech 1625 až 1628 vznikala ve stockholmských loděnicích pro švédského krále Gustava II. Adolfa nová válečná loď, která měla být pýchou a ozdobou jeho loďstva.
Když 10.srpna 1628 vyplouvala na svou první plavbu, nikdo netušil, že bude i poslední. Loď neuplula ani celou námořní míli, když zachytila poryvy bočního větru, otevřenými střílnami nabrala vodu a rychle se potopila. Chlouba švédského námořnictva tak skončila asi 120 metrů od břehu, v hloubce 32 metrů a při ztroskotání zahynulo asi 50 lidí.
V roce 1644 vylovili Švédové potápěčským zvonem z vraku 50 lodních děl, pak však místo ztroskotání zmizelo z paměti a dokumentů a bylo znovu objeveno až v roce 1956. Po 333 letech byla v roce 1961 vyzdvižena, pečlivě nakonzervována a dnes je k vidění ve Vasamuset na ostrově Djurgården ve Stockholmu. Je to nejnavštěvovanější muzeum Skandinávie a zážitek z něj je opravdu silný.
Trojstěžník patřil ve své době k největším na světě. Od přídi k zádi měřil 69 metrů, od kýlu k lodnímu koši 52 metrů a vážil 1.200 tun. Šlo o jedu z prvních lodí se 2 dělovými palubami nad sebou – nesla celkem 64 děl ráže 146 mm, váha salvy byla úctyhodných 267 kg. Stavba lodi byla patřičně drahá – stála úctyhodných 40.000 švédských riksdalerů. Holandští stavitelé bratří Hybertssonové svou roli ale nezvládli, do stavby zasahoval i král a výsledkem bylo těžiště příliš vysoko a zátěž umístěná v kýlu příliš malá.
Nicméně díky tomu všemu můžete vidět jedinou středověkou válečnou loď prakticky v originále (z 95%). Mělo jít o ukázkovou loď a tomu odpovídá i výzdoba. Tu tvořilo přes 500 soch a sošek z dřeva dubu, lípy a borovice. Přes 2 roky na nich pracoval tým 6 sochařů a množství pomocných sil. Zobrazovaly v renesančním duch mořské příšery, hrdiny řeckého a římského bájesloví, římské císaře (20 soch od Tiberia po Septima Severa) či heraldická zvířata. Zábradlí, galerie a další prvky byly natřeny červeně, sochy byly ve světlých barvách, některé zdobené plátkovým zlatem. 
Muzeum nabízí nejen možnost prohlédnout si ze všech stran celou loď, ale i některé detaily, způsob vytažení vraku a každou hodinu běží i 17 minutový film o stavbě lodi a jejím vyzdvižení. Zážitek z návštěvy je opravdu silný.

Máte zájem o zájezdy do Švédska? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.geops.cz/zajezdy/svedsko.

Související zájezdy

Související destinace

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu