Španělsko, praktické informace na dovolenou

Geografické údaje
Poloha: západní Evropa
Oficiální název: Španělské království
Hlavní město: Madrid - 5 180 000 obyvatel
Jazyky: španělština (73%), katalánština (18%), galicijština (8%)
Náboženství: katolíci (96%)
Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů

Měna ve Španělsku je euro. Kursy se mohou měnit, a to i během dne, podle směnárny (casa de cambio). Nejméně výhodná bývá výměna v hotelové recepci. Banky mají otevřeno od pondělí do pátku 9 – 14:00. Při výměně peněz není třeba předložit pas. Nápis „Sin comisión“ nebo „no comisión“ znamená „bez poplatku“, ale nejdříve si ověřte, zda není kompenzován horším kursem. Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu pro 8/15 dnů je 100-150 €.
Běžné výdaje se hradí v hotovosti. Kreditní karty VISA, Eurocard/Mastercard, American Express a Diners Club jsou široce akceptovány a lze jimi platit také v hotelích a půjčovnách aut. Cestovní šeky na hotovost nemění směnárny, ale pouze banky. Bankomaty jsou běžné.

Klimatické podmínky
Středozemní klima, čtyři roční období. Teploty vzduchu od června do září v průměru 26°C až 32°C. Teplota vody v moři od června do září v průměru 21°C – 24°C – 25°C - 24°C.
Květen: vzduch 18-20°C, voda 18°C
Červen: vzduch 20-23°C, voda 20°C
Červenec: vzduch 25-28°C,voda 23°C
Srpen: vzduch 26-29°C, voda 25°C
Září: vzduch 24-26°C, voda 22°C
Říjen: vzduch 19-21°C, voda 20°C

Teplota vody
Malaga 16 °C, Alicante 16 °C, Valencie 15 °C, Barcelona 14 °C, Mallorca 15 °C

Ceny
Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně (na jednotlivých ostrovech), sezónně i v konkrétních podnicích. Ceny ovoce a zeleniny se liší dle druhu a ročního období.
V obchodě: balená voda 1,5 l = € 1, pitná voda, barel 5 l = € 1 – 2, pivo v plechovce = od € 0,60, nealko nápoje 1,5 l = od € 1,5, bageta = € 1, mléko 1 l = € 1. jablka 1 kg = € 1,5, rajčata, okurky 1 kg = € 2, papriky 1 kg = € 3, víno stolní 1 l = € 1 – 2, víno značkové (denominación de origen) 1 l = od € 3, sangría 1 l = od € 2
Sportovní a plážové služby: lehátko na pláži / 1 den = € 2,50; slunečník na pláži / 1 den = € 2,50; fitness 1 hod = € 5; vodní šlapadlo 1 hod = od € 12;
Clo, dovoz, vývoz
Od cla jsou osvobozena tato množství: tabákové výrobky (200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku na kouření, nebo povolené množství kombinace těchto výrobků); alkoholické nápoje (1 l destilátu nebo lihovin, 2 litry vína); parfémy (50 g voňavky nebo 0,25 l toaletní vody); léky (v množství a druhu odpovídajím osobní potřebě).
Ze Španělska se povoluje vývoz do 5 l vína, 1,5 l lihoviny, 300 g cigaret nebo 75 doutníků, 1 kg kávy a 75 g parfému na dospělou osobu. Při zpáteční cestě je možné dovézt do ČR bezcelně předměty v celkové hodnotě do 6.000 Kč na dospělou osobu (dítě do 15 let 3.000 Kč).
Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Španělsko podepsalo CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Patří sem mj. například korály, mušle, kaktusy, orchideje a želvy.

Elektřina (proud, používaní redukcí); Elektrický proud je 220V/50 Hz. Zásuvky jsou většinou dvoukolíkové kruhové pro běžnou evropskou zástrčku. Méně často se setkáme se zásuvkou pro zástrčku se třemi kolíky v jedné řadě, výjimečně se dvěma plochými rovnoběžnými kolíky; pak je potřeba adaptér. Dvoukolíkovou zástrčku bez uzemňovacího kolíku lze většinou zapojit bez problémů.

Fotografování a filmování
Zákaz fotografování („Prohibido sacar foto“) s piktogramem respektujte. Rozhodně nefotografujte osoby v uniformách a vojenské a strategické objekty (mosty, nádraží, vojenskou techniku). V některých památkách a lokalitách je fotografování a natáčení na video zakázáno. Místní obyvatele fotografujte vždy jen po jejich předchozím svolení. Někde je upozornění, že fotografování je za příplatek. Nezapomeňte dostatek filmů, případně nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a přiměřenou paměťovou kapacitu karet.

Internet
Internetové kavárny jsou běžné, s cenami od 2 € za hodinu. Přístup na internet nabízí řada hotelů (většinou dražší, některé naopak zdarma). Luxusní hotely umožňují obvykle připojení na internet on-line přímo z hotelového pokoje; informujte se na recepci hotelu.

Jazyk
Běžně se používá španělština. V hotelích se domluvíte anglicky či německy.
Slovník běžných slov: sí/ no (ano/ ne), por favor (prosím), buenos días (dobrý den), buenas tardes (dobré odpoledne), buenas noches (nočes, dobrý večer, dobrou noc), muchas gracias (mučas grásias, děkuji), de nada (není zač), hasta luego (asta luego, nashledanou), soy Checo (soj čeko, jsem Čech), la cuenta, por favor (kuenta, účet, prosím), cuanto costa (kvánto kosta, kolik to stojí), agua sin gas / con gas (voda neperlivá / perlivá), cervesa (pivo), tinto / blanco (červené / bílé víno), cafe con leche (kafe kon leče, káva s mlékem), monda-dientes (párátka), puedo tomar una foto (mohu si vás vyfotit), estampillas (známka na pohled), quiero cambiar dinero (kiero kambiar, chci vyměnit peníze), peligro (nebezpečí), socorro (sokoro, pomoc), baňo (WC).

Kriminalita
Španělsko je standardním evropskou zemí i po bezpečnostní stránce. Pozor na kapesní zloděje je třeba dávat v místech s větší koncentrací lidí (tržiště, letiště, supermarkety, diskotéky…) a při různých fiestách. Zásadně s sebou nenoste větší finanční částky nebo dokonce veškerou hotovost. Cenné předměty, šperky, peníze, letenky a podobně patří do hotelového sejfu. Kopii pasu (a jednu pasovou fotografii) uložte odděleně od originálu nebo ji můžete nosit u sebe. Usnadní to vyřízení náhradních dokladů v případě jejich ztráty či odcizení. Nenechávejte věci bez dozoru. Hotel neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji. Pokud si kamery a fotoaparáty neberete s sebou ven, patří také do trezoru. Pokud si půjčíte auto, nikdy v něm nenechávejte cenné věci a parkujte na bezpečných (hlídaných) parkovištích. Nedejte se vtáhnout do hraní hazardnich her. Ignorujte dívky, nabízející vám květiny, hádání z ruky a podobné služby. Nenakupujte zboží pochybného původu či kvality od „plážových“ prodavačů.

Gastronomie a kuchyně - jídlo a nápoje
Hotely nabízejí klientům „švédské stoly“, na nichž najdete většinou důvěrně známá jídla mezinárodní kuchyně. Pro španělskou kuchyni je typické používání olivového oleje, česneku a bylinek. Dále záleží na konkrétní oblasti, protože Španělsko je země obrovská a velmi rozmanitá: zde u moře převládají šunka, olivy, studené polévky ze zeleniny, různé omelety, rýže, a samozřejmě „mořské plody“ a ryby.
Vybrané speciality:
Crema catalana – katalánská verze flanu, ale ochucená citronem a skořicí, oblíbený moučník. Flan je nejvíce podobný našemu pudinku, ale připravuje se ve vodní lázni a podává politý karamelem.
Esqueixada – salát z míchané zeleniny grilované na olivovém oleji.
Gazpacho – studená zeleninová polévka s nakrájenými rajčaty, okurkou, cibulí a pepřem Paella – obdoba českého rizota, často s mořskými plody, ochucená cibulí, česnekem a obarvená šafránem (převzato z andaluzské kuchyně). Po pravdě lze do rýže přidat cokoli: králičí nebo kuřecí maso, hrášek, fazolky, korýše, mušle…
Romesco – omáčka z ořechů, chili, rajčat, česneku a kousků chleba
Ryby – grilované nebo dušené
Tortilla – obdoba našich francouzských brambor, omeleta podávaná teplá i studená
Turrón - marcipán
Yemas – oslazený rozšlehaný žloutek s různými cukrovinkami
Nejoblíbenějším nápojem je víno (červené „ tinto“, bílé „blanco“). Stolní víno („vino de table“,“ vino de mesa“), značkové víno D.O. (udání místa původu). Region Penedés v Katalánsku je proslulý bílým vínem a také šumivým vínem „cava“, obdobou šampaňského.
Dále je v nabídce voda (agua sin gas), perlivá voda (agua con gas), minerálka (agua mineral), džus (zumo), pivo (cerveza), espresso (café solo) nebo káva s mlékem (café con leche). Sangría je směs červeného vína, kapky tvrdého alkoholu (brandy), pomerančového džusu a minerálky, případně s kousky ovoce (pomeranč, meloun, jahody...), a to v nejrůznějším poměru. Podává se s ledem a pije brčkem. Desertní víno (sherry), koňak (brandy). Granizado je chlazená ovocná šťáva, kterou obvykle nabízejí prodavači zmrzliny.

Místní doprava a taxi
Během dne funguje poměrně spolehlivý systém veřejné dopravy. Aktuální jízdní řády lze získat v turistické informační kanceláři, přehled místních linek také na autobusovém či vlakovém nádraží. Autobusy (autobuses) jsou levné a spolehlivé, ale dopravní spojení je spíše řídké. Cílová stanice je napsána na čelní straně autobusu a jízdenky lze zakoupit na autobusovém nádraží nebo u řidiče. Taxíky jsou označeny písmeny SP (Servicio publico) na předním i zadním nárazníku. Volné taxi má rozsvíceno zelené světlo a nápis „libre“(volný). V turistických letoviscích nemívají taxametr, ale poplatky za jízdu do jednotlivých míst jsou stanoveny a povinně vystaveny na palubní desce. Doporučujeme ujistit se o ceně cesty předem (včetně případného poplatku za velká zavazadla).

Nákupy a suvenýry
Otevírací doba běžných obchodů je 9.00 - 14.00 a 17.00 - 20.00. Mezi 14.00 – 17.00 se drží siesta (je tedy zavřeno). V sobotu otevřeno 9.00 – 13.00, v neděli zavřeno. Supermarkety otevřeny většinou 9.00 – 21.00. Vyloženě turistické obchůdky se suvenýry také, na promenádách i déle, a některé lákají turisty i v neděli. Slevy jsou označeny „oferta“ (nabídka) nebo „rebajas“ (slevy, výprodej). V některých letoviscích se konají pravidelné trhy s nabídkou ovoce, zeleniny a v místě typických výrobků či produktů. Na tržištích se smlouvá.
Typickými suvenýry jsou stříbrné šperky, věci z kůže (kabelky, boty, pásky, peněženky, kufříky, bundy, rukavice…), keramika (která je z každého regionu Španělska jiná), výšivky a tradiční krajky, kastaněty a hudební nástroje. V krásném dárkovém balení se prodávají sladkosti na bázi marcipánu a tureckého medu. Nezapomeňte španělské brandy (např. Cardenal Mendoza, Lepanto, Carlos III….), láhev vína (zn. La Rioja, Los Molinos....), sangrie a panenský olivový olej (aceite de virgen). Hodně suvenýrů je s motivem Antoni Gaudího a Salvadora Dalího, Pabla Picassa.

Oblečení, zavazadla
Optimální je lehké sportovní oblečení. Na večeři do hotelové restaurace není vhodné (a často ani dovoleno) chodit v šortkách, tílkách, šatech jen na ramínka a podobně. Přibalte proto letní „společenský“ oděv, například muži košili a ženy pohodlné nemačkavé šaty. Vpodvečer se může hodit lehký svetr. Prohlídka kostela je možná jen ve slušném oblečení (míněno delší kalhoty či sukni a košili či halenku s rukávy). Boty si vezměte vzdušné a pohodlné, vhodné i na vycházky. Nejlepší jsou dvoje – na den (myšleno na výlet) a na večer. Nezapomeňte pokrývku hlavy a sluneční brýle.
Zavazadla si vyberte pevná, lehká a praktická. Odbavované zavazadlo (kufr nebo kabela) do 20 kg váhy, příruční zavazadlo (většinou batůžek na záda nebo kabela přes rameno) do 5 kg váhy. Tyto informace jsou detailně rozvedeny v tzv „pokynech pro klienty“, které dostanete před vlastní cestou. Zavazadla podaná k letecké přepravě musí být uzamčena a opatřena vaší jmenovkou a adresou, příruční zavazadla do letadla nesmí obsahovat potenciálně nebezpečné předměty, vyloučené z přepravy. Rozvažte obsah svých zavazadel: jedete si užívat, nestěhujete se. Navíc jste v civilizaci – i kdybyste něco postrádali, vše se tu dá koupit.

Opalování
Používejte opalovací mléka a krémy s dostatečně vysokým faktorem odpovídajícím citlivosti vaší pleti. Neopalujte se v pravé poledne, stálý svěží vítr u moře zdánlivě skutečnou teplotu vzduchu snižuje a vede k podcenění vlivu záření. Ve stínu a při plavání se opálíte také. Pokud se přesto spálíte, použijte pantenol gel nebo zkuste obyčejný bílý jogurt. Před sluněním nepoužívejte deodoranty a voňavky, mohly by se vám na pleti udělat nepříjemné skvrny. Pijte, i když nemáte žízeň.

Pošta
Pošty zajišťují přijímání a odesílání poštovních zásilek, ale nelze z nich telefonovat. Většinou jsou otevřeny ve všední dny 8:30 (9:00) – 14:30, v sobotu pouze dopoledne 9:30 – 13:00. Známky (sellos) se kupují na poště, ve stáncích (estancos), v některých turistických obchůdcích s pohlednicemi nebo na hotelové recepci.

Restaurace, ceny, doporučení
Bohaté bufetové stoly v hotelových restauracích nabízejí většinou jídla spíše mezinárodní. Mimo hotel se samozřejmě setkáte také s restauracemi specializovanými na jídla španělské, německé, ale též italské či thajské kuchyně.
Kromě restaurací se lze přes den občerstvit v nesčetných kavárnách (cafetería), tavernách a barech (bar, „bodegas“), které kromě sklenky vína či piva nabízejí i „tapas“ (obdobu našich jednohubek), obložené bagety (bocadillo) nebo jednodušší jídlo na jednom talíři (plato combinado), které je levnější než v klasické restauraci. Víno a tvrdý alkohol se podává od rána a v kavárnách se zahrádkami můžete prosedět s nadsázkou celý den.
Pro vyznavače tzv. Fast Food je zde nabídka řetězců Mc Donald, Mc Chicken nebo Pollo Frito. Okolo poledne nabízejí restaurace „menú del día“ a večer „menú del noche“ (denní nabídku), nebo výběr z jídelního lístku („a la carta“), což je dražší a na jídlo se čeká. Tradiční doba oběda je mezi 14:00 – 16:00, večeře kolem 21:00. Jídlo mívá tři chody, předkrm (primero plato), hlavní chod (segundo plato) a moučník (postre). Předkrm bývá polévka (sopa) nebo salát (ensalada), hlavní jídlo maso (carne), ryby (pescado) nebo drůbež (pollo) a moučník ovoce (frutas), zmrzlina (helado) nebo pudink (flan). Na stole by měl být chléb (pan), olivový olej (aceite de olive), ocet (vinagre), sůl (sal), pepř (pimiente) a párátka (monda-dientes), požádat můžete o česnekovou majonézu (aioli). Na závěr bývá káva (café).
V lepších restauracích je zvykem, že hosty ke stolu uvádí číšník. Neslušné je přisednout si ke stolu, u kterého již někdo sedí.
V restauraci:
polévka = € 6; steak, kuře, ryba = € 11; menu v místní restauraci = € 10,1 porce tapas = € 2, káva = € 1 víno 0,7 l = od € 4,50; pivo = od € 1,50; Mc Donalds a obdobné fastfoody, menu = od € 6, hamburger, cheesburger = € 3

Různé
Významné osobnosti, spjaté s regionem:
Antoni Gaudí i Cornet (1852 Reus – 1926 Barcelona):
Je největší postavou katalánské architektury, vystudoval v Barceloně a zde také realizoval svá nejvýznamnější díla. Mezi nimi je to především Sagrada Familia (chrám Svaté Rodiny), svými rozměry i pojetím úžasné celoživotní dílo geniálního a zároveň hluboce věřícího architekta, plné symbolismu a mystiky, které není dokončeno dodnes a kde je Gaudí také pohřben. Jeho snahou bylo vytvořit styl nové doby, který by překonal historizující slohy 19. století. Gaudího stavby, stylově blízké secesi, avšak s bujnou originalitou a prvky inspirovanými přírodními tvary, přesahují jakékoli typové zařazení. V Barceloně rozhodně stojí za prohlídku například Palacio Güell, Casa Batlló, Casa Millá, lucerny na Plaza del Rei nedaleko Rambly a samozřejmě Güellův park.
Pablo Picasso (1881 Málaga – 1973 Mougins, Francie)
Asi nejznámější umělec 20. století, představitel zejména surrealismu a kubismu, grafik, sochař, scénograf a především malíř, jehož obrazy jsou jeho osobním deníkem. V Barceloně strávil deset let svého mládí a studií. Do této doby spadá jeho tzv. „modré období“. Většinu života pak prožil mimo Španělsko. Picassovo muzeum v Barceloně rozhodně stojí za zhlédnutí.
Joan Miró (1893 Barcelona – 1983 Palma de Mallorca)
Jeden ze zakladatelů moderního umění, řazený především k surrealismu, ale postupně tvořící ve zcela osobitém vlastním stylu. Celé jeho dílo vyzařuje vlivy rodného Katalánska, Středomoří a Mallorky – kraje slunce, živlů a prastaré historie. S jeho díly se setkáme na řadě míst v Barceloně (Parc Joan Miró, Miró Museum, mozaika na Ramble, socha na Kolumbově promenádě v přístavu ). Na Montjuicu se pak nachází galerie „Fundación Joana Miró“.
Salvador Dalí (1904 Figueres – 1989 Figueres) Jeden z nejpopulárnějších malířů 20. století. Tvořil postupně v řadě stylů, nejznámější jsou však jeho surrealistické obrazy, v nichž se obráží divoká scenérie rodné krajiny, pobřeží Costa Brava. V Barceloně měl svou první samostatnou výstavu; dnes jeho díla najdeme v Barceloně, Figueres a v několika dalších místech regionu. Zejména bizardní stavba jeho muzea-galerie ve Figueres přitahuje tisíce návštěvníků.

Zeměpis, geografické poměry
Španělsko zabírající většinu Pyrenejského poloostrova je zemí kontrastů: severní část se podobá Evropě, jižní spíše severní Africe. Patří k němu také Baleárské a Kanárské ostrovy (s nejvyšší horou celého Španělska, činnou sopkou Pico de Teide, Tenerife), a enklávy Ceuta a Mellila. Na severu se vypíná pohoří tatranského charakteru Picos de Evropa (přes 2500 m.n.m), na jihu dominuje Sierra Nevada (Mulhacén 3481 m n.m.). Mezi nimi leží ve výšce 500 – 700 m n.m. náhorní plošina Meseta. Těžce prostupné Pyreneje, táhnoucí se od Středozemního moře až k Atlantiku, s desítkou vrcholů nad 3000 metrů n.m., ho i v minulosti oddělovaly od ostatní Evropy. Nejdůležitějšími řekami jsou Duero, Ebro, Tajo a Guadalquivir. Hlavní město Madrid leží v geografickém středu poloostrova, radiální silniční síť založili už Římané.
Pro vyšší nadmořské polohy jsou typické středomořské borovice a vřesoviště s rozmarýnem, myrtou, kručinkou a vavřínem, v nižších polohách jsou původní vegetací garrigues – řídké křoviny. V krajinné scénerii dominují mandloně, olivovníky, vinná réva a fíkovníky.
Historie v datech
asi 3000 př.n.l.: doba bronzová
asi 2000 př.n.l.: Baskové se usazují na severu, Iberové na jihu Pyrenejského poloostrova
asi 1100 – 1000 př.n.l.: Féničané zakládají dnešní Cádiz a další osady
asi 700 – 600 př.n.l.: vpád Keltů, řecké osady
237 př.n.l.: počátek nadvlády Kartága
218 – 201 př.n.l.: válka Římanů s Kartágem, skončila zničením Kartága
197 př.n.l.: založení římských provincií Hispania citerior a Hispania ulterior
409 n.l.: vpád Vandalů, Suebů a Alanů na Pyrenejský poloostrov
507 n.l.: příchod Vizigótů, založení vizigótského království
711 vpád Maurů do Andalusie, rychlé ovládnutí téměř celého poloostrova
718 začátek reconquisty (znovuzískání území) z území Asturie
8. stol.: emirát v Cordóbě, Cordoba hlavním městem Maurů
9. stol.: Karel Veliký zakládá španělskou marku Franské říše (pozdější Katalánie s hlavním městem Barcelonou).
1085: kastilský král Alfons VI. dobyl na Maurech Toledo
1094: El Cid dobývá Valencii
1469: sňatek Ferdinanda II. Aragonského s Isabelou Kastilskou – sjednocení Španělska
1492: dobytí Granady - konec vlády Maurů na Pyrenejském poloostrově
1492: Kryštof Kolumbus objevil Ameriku
1493: vyhnání Židů a Maurů
1494: Španělsko a Portugalsko si rozdělují nově objevené země Tordesillaskou smlouvou
1516: Karel I. dědí španělský trůn a později je zvolen německým císařem (jako Karel V.)
1805: v bitvě u Trafalgaru zničeno španělské a francouzské loďstvo
1808-1814: boj proti napoleonskému vpádu
1814: ztráta většiny amerických držav
1873-1874: první španělská republika
1931-1939: druhá španělská republika 1936: počátek občanské války
1939-1975: frankistická diktatura
1975: španělským králem Juan Carlos I.
1986: vstup Španělska do EHS

Spropitné
Spropitné (propina) je zvykem dávat pokojské, nosičům za zavazadlo (0,5 €), taxikářům (10 %), případně řidičům autobusů (například při fakultativních výletech) nebo místním průvodcům (10 %). Číšníkům v restauraci (5 – 10 % z účtu dle Vašeho uvážení): po vyúčtování celkové útraty se spropitné ponechává na stole nebo na talířku.

Svátky
O státních svátcích mají úřady, banky i obchody zavřeno. Zákonem stanovené svátky s pevným datem: 1. leden Nový rok (Ano Nuevo), 6. leden Tří Králů (Los Reyes Magos), 1. květen Den práce (Día del Trabajo), 25. červenec Svatý Jakub (Santiago, patron země), 15. srpen Nanebevzetí P. Marie (Asunción), 12. říjen tzv. Kolumbův den čili Den objevení Ameriky (Día de la Hispanidad), 1. listopad Všech svatých (Todos los Santos), 6. prosinec Den ústavy (Día de la Constitución), 8. prosinec Neposkvrněné početí P. Marie (Immaculada Concepción), 25. prosinec vánoce (Navidad), 26. prosinec Druhý svátek vánoční (Segunda Fiesta Navidad). Pohyblivé svátky: Zelený čtvrtek (Jueves Santo), Velký pátek (Viernes Santo). Další sváteční dny jsou 19.3. Sv. Josef (San José), květen/červen Boží tělo (Corpus Christi), 29.6. Petra a Pavla (San Pedro y San Pablo).

Telefonování + roaming
 Španělsko má roaming pro mobilní telefony. Pokrytí signálem je na většině míst. Předvolba do ČR +420, předvolba do Španělska +34.
Telefonní automaty jsou na mince, telefonní karty a některé i na kreditní karty. Pozor! Telefonní karty (tarjeta telefónica, kupují se ve stáncích „tabacos“) nejsou universální, ale liší se podle provozovatele. Čili konkrétní karta funguje v odpovídajícím telefonním automatu. Instrukce jsou psány v angličtině. Pro jednoduché a bezplatné volání do ČR z většiny zemí světa lze v každé pobočce Čedoku zakoupit mezinárodní telefonní kartu X.

Tísňová volání
Jednotné číslo pro přivolání policie, hasičů či lékaře je 112.
Policie: tel: 091 (státní policie) nebo 092 (městská policie) nebo 062 (dopravní policie) dle MZV je 062 záchranná služba „Samur“
Ambulance: tel: 061 (= záchranka sítě státních zdravotnických zařízení INSALUD)
Pobřežní hlídka tel: 900 202 202
Hasiči (Bomberos) tel: 080
Červený kříž (Cruz Roja) tel: 902 22 22 92
Velvyslanectví ČR v Madridu 0034-913-531880, konzulát 0034-913-531897
Konzulární jednatelství ČR v Barceloně: 0034-932-413236, nepřetržitá služba 0034-619-266039
Pohotovostní služba Čedoku tel: 00420-724-626775

Víza, vstupní formality
Pas s dobou platnosti přesahující o tři měsíce délku plánovaného pobytu. Pro pobyt kratší než 90 dnů není třeba vízum. Děti do 16 let musí být zapsány v pasu jednoho z rodičů nebo mít vlastní pas.

Zastupitelské úřady
České velvyslanectví v Madridu
Embajada de la República Checa
Avda. Pio XII, 22-24, 28016 Madrid
280 16 Espana
Tel.: 0034 913531880, konzulární oddělení: 0034 913531896-7
Fax: 0034 913531885, konzulární oddělení: 0034 913531898
E-mail: madrid@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/madrid
Konzulární jednatelství Barcelona
Traversera de Gracia 40-42, 5-o, 2-a
08021 Barcelona
Tel.: 0034 932413236, 932004537, mobil: 619266039 (nepřetržitě),
Fax: 0034 932413237
Provozní hodiny úřadu: po - pá 10.00 - 13.00
Konzulární jednatelství je v provozu pouze od 1.7. do 31.8.
Velvyslanectví Španělska v České republice
Badeniho 401/4
Praha 7, 170 00
tel: 00420 233 097 211, 00420 224 311 122
Provozní hodiny úřadu: po – pá 08:30 – 16:00

Zdravotní péče, očkování, hygiena
Ve všech větších městech jsou nemocnice a v menších místech stanice první pomoci (casa de socorro). Je nutné mít uzavřené příslušné zdravotní a úrazové pojištění. Do určité výše může být požadována platba v hotovosti. Pokud se jedná o pojistnou událost, je třeba, abyste si obstarali veškerá potřebná potvrzení a ponechali si i kopie receptů apod., pro umožnění pojistného plnění ze strany pojišťovny po návratu do ČR. Při urgentní události (úraz) lze volat i Cruz Roja (Červený kříž). Bolesti zubů řeší Clinic dental, což jsou privátní zařízení a platí se v hotovosti.
Lékárny (farmacías) jsou označeny zeleným křížem. Léky se platí. Otevírací doba: 9,00 - 13,00 a 16,00-19,30. Kromě toho funguje v každém středisku jedna pohotovostní lékárna s nepřetržitým provozem (Farmacía de Guardia): odkaz na ni je uveden na dveřích každé lékárny.
Očkování se nevyžaduje.
Voda z kohoutku je oficiálně nezávadná, k pití však lze vždy doporučit vodu balenou. Ovoce a zeleninu je třeba omýt pitnou vodou či ještě lépe oloupat, nedávejte si v pouličních stáncích zmrzlinu ani podezřelé maso, vyhněte se ledu do nápojů. Dodržujte civilizační hygienické návyky, počínaje mytím rukou před jídlem.
Se hmyzem byste se neměli v hotelech vyšší kategorie setkat. Přesto v pokoji neponechávejte volně položené potraviny. Proti případným komárům přibalte účinný repelent.

Zvyklosti a obyčeje
Pro celé Středomoří je typická siesta přibližně mezi 13 – 16 hod, kdy bývají některé obchody a především úřady zavřeny.
„Maňana“ znamená „někdy jindy“. Nikam se nespěchá, přijít pozdě není prohřešek, všechno z našeho hlediska „dlouho trvá“. Nerozčilujte se, nepomáhá to.
Katalánci milují děti, důležitá je pro ně rodina a umí si užívat života. Jsou bodří, veselí a upovídaní. Často chodí do společnosti, scházejí se s přáteli a jsou milovníky dobrého jídla a pití, rozumí se vína. Večerní „paseo“ (procházka po promenádě) je k tomu, aby viděli a byli viděni.
V práci je velmi důležité zdvořilé chování a bezchybné formální oblečení.
Středomořský způsob stlaní představují dvě prostěradla. Na jednom ležíte, druhým se přikryjete. Polštářky bývají malé a světlo na pokoji slabé.
Veřejné toalety jsou spíše výjimkou. Jsou označeny „Aseos“ nebo „Servicios“, „Damas“ (ženy) nebo „Caballeros“ (muži). Personál restaurací většinou toleruje i použití jejich zařízení kolemjdoucími, ale není to pravidlem. Toaletní papír se hází nikoliv do mísy, ale do koše.
Pokud se půjdete podívat na koridu, nepovzbuzujte býka. Je to urážka matadora, národních tradic i toho býka?

Související destinace

Španělsko

Španělsko

Španělsko - známá i tajemná země, která má pro turisty odedávna zvláštní kouzlo. Země známá především díky nádherné maurské architektuře, Svatojakubské cestě, podmanivému baroku, skvělým slavnostem, tanci flamenco, jiskřivému vínu, bujným býkům a samozřejmě lákavým plážím od Katalánska po Andalusii. Je toho ale ještě mnohem víc - krásné horská příroda či půvab andaluské vrchoviny a skalních měst, římské památky, středověké či renesanční chrámy a paláce, Gaudího umění i moderní architektura, galerie s poklady umění (El Greco, Murillo, Velazquez, Goya, Picasso, Dalí...) a každý kraj Španělska má své zcela specifické kouzlo.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu