Španělsko, památky UNESCO

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži. Podnětem ke vzniku organizace byly hrůzy právě skončené druhé světové války. Hlavním úkolem UNESCO je proto usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie, Brazílie, Čína, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Egypt, Francie, Indie, Jižní Afrika, Kanada, Libanon, Mexiko, Norsko, Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

Památky na seznamu UNESCO na španělském území:

Alhambra, Generalife a Albayzín, Granada: komplex opevněných paláců Alhambra, Generalife, Albayzin a jejich zahrady (1984, 1994)

Katedrála v Burgosu: katedrála, která má v exteriéru i interiéru nejkrásnější prvky gotiky (1984)

Córdoba – historické centrum: historické centrum má bezpočet paláců a mešit (1984, 1994)

El Escorial: komplex kláštera, semináře, kostela a paláce má výjimečně krásnou polohu a čistou architekturu (1984)

Díla Antoni Gaudího: osobitá díla architekta Antoni Gaudího: Palacio Güell, Casa Milá, park Güell (1984, 2005)

Jeskyně Altamira a paleolitické jeskyně severního Španělska: prehistorické jeskynní malby (1985, 2008)

Památky Ovieda a asturského království: kostely království Asturie (9. století) v předrománském stylu (1985, 1998)

Staré město v Ávile: příklad středověkého opevněného města s řadou kostelů (1985)

Segovia a její akvadukt: staré město a římský akvadukt (1985)

Santiago de Compostela:  světoznámé poutní město – jeho stará část s památkami všech stylů ho řadí mezi nejkrásnější města vůbec (1985)

Národní park Garajonay: národní park s vavřínovými lesy (1986)

Toledo: město s dvoutisíciletou historií; jeho památky připomínají vliv židovského, křesťanského i islámského náboženství (1986)

Mudéjarská architektura v Aragonii: toto umění vychází z islámu, ale jsou v něm patrné také evropské styly, které se v té době rozvíjely, hlavně pak gotika. Typické je používání cihel a glazurované keramiky v architektuře (1986, 2001)

Cáceres – staré město: staré město, v jehož architektuře se mísí římské, islámské, gotické i renesanční vlivy (1986)

Katedrála, alcázar a Archivo de Indias v Seville: gotická katedrála, maurský palác Alcázar a Archivo de Indias v Casa Lonja tvoří monumentální komplex v srdci Sevilly (1987)

Salamanca – staré město: staré univerzitní město s románskými, gotickými, maurskými, renesančními i barokními památkami (1988)

Klášter Poblet: staré opatství cisterciáků, jedno z největších ve Španělsku (Katalánsko) (1991)

Mérida – archeologická lokalita: zbytky starého římského města zahrnují amfiteátr, divadlo, mosty a vodovodní systém (1993)

Svatojakubská cesta - trasa do Santiaga de Compostela: trasa od francouzsko-španělské hranice je lemována stovkami náboženských i světských staveb velké historické hodnoty (1993)

Santa María de Guadalupe: královský klášter ilustruje čtyři století vývoje španělské architektury (1993)

Národní park Doňana: národní park v Andalusii zahrnuje převážně laguny a bažiny a je hnízdištěm mnoha druhů ptáků (1994)

Cuenca: zachovalé opevněné město postavené Maury je známé svými domy visícími na útesech (1996)

Llotja de la Seda ve Valencii: la Lonja de la Seda (burza hedvábí) v městě Valencia je skupina budov z let 1482 až 1533 (1996)

Las Médulas: zbytky římských zlatých dolů (1997)

Monte Perdido v Pyrenejích: horská krajina na hranicích Francie a Španělska s nejhlubšími kaňony, mohutnými kruhovými stěnami a třetím nejvyšším vrcholem Pyrenejí (3355m) (1997, 1999)

Kláštery San Millán de Yuso a Suso: klášterní obec založená sv. Millánem v polovině 6. stol. (1997)

Palau de la Música Catalana a Nemocnice de Sant Pau v Barceloně: slavné stavby katalánského secesního architekta jménem Lluís Domènech i Montaner (1997)

Skalní umění ve Středomořské pánvi na Pyrenejském poloostrově: pozdně prehistorické skalní malby na Pyrenejském poloostrově tvoří výjimečně velkou skupinu, ve které je živě graficky zobrazen způsob života (1998)

Alcalá de Henares – univerzita a historická oblast:  první plánované univerzitní město na světě (1998)

Baleáry, Ibiza - biodiverzita a kultura: krajina ostrova Ibiza slouží jako příklad interakce mezi mořským a pobřežním ekosystémem (1999)

Kanárské ostrovy, San Cristóbal de La Laguna: město na ostrově Tenerife. První ideální městské teritorium vybudované podle filozofických principů (1999)

Archeologický celek Tárraco: Tárraco (současná Tarragona) bylo hlavním městem v římském Španělsku a také římské centrum pro celý Pyrenejský poloostrov (2000)

Archeologická lokalita Atapuerca: jeskyně v pohoří Sierra de Atapuerca obsahují památky po prvních lidských tvorech v Evropě staré téměř milion let (2000)

Románské kostely ve Vall de Boí:  úzké a hluboké údolí Vall de Boí leží v Pyrenejích v oblasti Alta Ribagorça (2000)

Palmový háj v Elche: unikátní pozůstatek arabských zemědělských postupů v Evropě (2000)

Lugo – římské hradby: opevnění bylo postaveno v druhé polovině 2. století, aby chránilo římské město Lucus (2000)

Kulturní krajina Aranjuez: vzácná jednota přírodních památek a výsledků rozmanité lidské činnosti (2001

Renesanční monumentální celky v Úbedě a Baeze: Malá města na jihu Španělska. Je patrný vliv Maurů v 9. století, opětné dobytí Španělska katolíky a především příchod renesance v 16. století (2003)

Skalní malby v údolí Côa a Siega Verde: výjimečná koncentrace skalních rytin a maleb z pozdní doby kamenné (1998, rozšířeno 2010)

Biskajský most: visutý ocelový most překlenující ústí řeky Ibaizabal západně od Bilbaa, navržen baskickým architektem Albertem de Palacio a dokončen v r. 1893 (2006)

Národní park Teide: horský národní park na ostrově Tenerife včetně sopky Teide-Pico Viejo (3718 m) (2007)

Věž Herkules u La Coruňa: původní maják postavili Římané v 1. století našeho letopočtu. Orientační bod pro vstup do města La Coruňa (2007)

Mallorca: kulturní krajina Serra de Tramuntana. Pohoří na severu ostrova obydlené již po tisíce let. (2011)

Dědictví rtuti - Almadén. Jedny z největších světových dolů na rtuť ve Španělsku (zapsáno společně s dalším srovnatelným dolem Idrija ve Slovinsku). (2012)  

Megalitické památky a krasová krajina v okolí Antequery: památky z mladší doby kamenné a doby bronzové, dolmeny Menga a Viera, tholos El Romeral, k tomu vápencová skála Peňa de los Enamorados a krasové pohoří Torcal de Antequera. (2016)

Převzato ze seznamů památek UNESCO na wikipedii. 

 

Související destinace

Španělsko

Španělsko

Španělsko - známá i tajemná země, která má pro turisty odedávna zvláštní kouzlo. Země známá především díky nádherné maurské architektuře, Svatojakubské cestě, podmanivému baroku, skvělým slavnostem, tanci flamenco, jiskřivému vínu, bujným býkům a samozřejmě lákavým plážím od Katalánska po Andalusii. Je toho ale ještě mnohem víc - krásné horská příroda či půvab andaluské vrchoviny a skalních měst, římské památky, středověké či renesanční chrámy a paláce, Gaudího umění i moderní architektura, galerie s poklady umění (El Greco, Murillo, Velazquez, Goya, Picasso, Dalí...) a každý kraj Španělska má své zcela specifické kouzlo.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu