Španělské slavnosti - fiestas

Fiestas jsou, když se obce převléknou do slavnostního, když všichni zapomenou na všední starosti, vyrazí do ulic a chtějí se bavit. Když se tančí a zpívá, dobře se jí a pije, když se pořádají nejrůznější soutěže, představení divadelní a hudební, nechybí průvody ulicemi, procesí, slavnostní mše a velkolepé ohňostroje. Když "komise fiest" napjatě čeká, jak to všechno dopadne, protože podle její práce se často hodnotí i práce celé radnice. Ve Španělsku se během celého roku konají stovky slavností, přelévají se z jedné oblasti do druhé, takže návštěvník vždy najde příležitost se některé z nich zúčastnit. Většina slavností se odvíjí od liturgického roku a vztahu k ročním obdobím.

Karneval (carnaval) bývá první velkou slavností v roce, při němž se ulice měst a obcí zaplní nejroztodivnějšími maskami a převleky a bujaré veselí nebere konce. Oheň a střelný prach jsou protagonisty valencijských Las Fallas, kdy se v ulicích objeví ohromná satirická sousoší z papíru, která skončí nakonec na hranici. S tradičním pálením papírových soch se setkáte v mnohých dalších městech valencijského regionu. Nejvýraznější z náboženských svátků je Velikonoční týden (Semana Santa) s procesími, předváděním pašijových scén a dalšími více či méně tradičními i překvapivými rituály. Celé jaro pak vyplňují procesí a poutě, z nichž snad nejbarvitější a nejveselejší bývají poutě (ferias) andaluské. Slavnosti Mauři a křesťané (Moros y cristianos), které jsou historickou reminiscencí významného období španělských dějin, jsou typické především pro provincii Alicante. Pro červen je charakteristický svátek Božího těla (Corpus Christi), svatojánské slavnosti zahajují léto. Každé město, každá obec má svého patrona, kolem něhož se točí Fiesta Mayor (hlavní svátek), který může trvat někdy i celý týden. Nikdy nechybí procesí, slavnostní mše, patronům se dávají květinové dary, ale především jsou to dny nabité nejrůznějšími zábavnými, sportovními, kulturními i gastronomickými akcemi, kterých se se zápalem zúčastňuje většina místních obyvatel. Má-li město býčí arénu, pořádá se většinou i korida. Na mnoha místech se v ulicích a na náměstích konají méně nebezpečné býčí hrátky (vyjma slavných Sanfermines v Pamploně, které jsou dost nebezpečné). Ve vinařských oblastech je tradiční vinobraní, v jiných oblastech se slavnosti točí kolem koní, ovcí i kolem různých zemědělských produktů. Rok uzavírají svátky vánoční, pro které je charakteristické stavění betlémů, někde i betlémů živých.

Při žádných slavnostech nechybí hudba a tanec. Španělsko je klenotnicí lidových tanců, které však nejsou omezeny jen na folklórní vystoupení. V Katalánii se setkáte se sardanou, pro Aragon, Navaru a valencijský region je typická jota, pro Baskicko zortziko, pro Andalusii sevillanas, zajímavé jsou galicijské muñeiras...

Ve Španělsku se ročně koná kolem tří tisíc nejrůznějších slavností. Zařadili jsme a budeme postupně zařazovat do tohoto kalendáře ty nejznámější, nejoriginálnější, nejkurióznější, zkrátka ty, kterou mohou pro nás být něčím zajímavé. Upozorňujeme na to, že termín mnohých slavností je pohyblivý, takže uvedená data jsou pouze přibližná. U jednotlivých slavností uvádíme za názvem města či obce provincii a region. Je-li název provincie totožný s názvem města, neuvádíme ho. U vybraných slavností najdete i název v originále.

Leden
• 19.-20. Slavnost bubnů (Tamborrada), San Sebastián (Guipúzcoa, Baskicko)

Únor
Karneval: Cádiz (Andalusie), Santa Cruz de Tenerife (Kanárské ostrovy), Platja d’Aro (Girona, Katalánie) 
• Slavnosti Pera Pala (Fiestas del Pero Palo), Villanueva de la Vera (Cáceres, Extremadura) (karnevalové slavnosti, při nichž dochází k upálení panáka Pero Palo)

Březen
• 12.-19.3. Las Fallas, Valencia (Valencijský region)

Duben
Velikonoční týden (Semana Santa) Sevilla, Málaga (Andalusie), Puente-Genil (Córdoba, Andalusie), Híjar (Teruel, Aragon), Valladolid, Zamora (Kastilie-León), Murcia, Lorca (Murcia), Cuenca (Kastilie-La Mancha), Cáceres (Extremadura). Pořádáme!
Zelený čtvrtek (Jueves Santo), např. Valverde de la Vera (Cáceres, Extremadura), Verges (Girona, Katalánie) (Na zelený čtvrtek v noci vycházejí kajícníci (los empalaos) připoutaní k břevnu jako ke kříži a se zahalenou tváří, kteří si tak očistit své svědomí od hříchu. Na cestu jim svítí někdo z přátel)
• 28.4.-3.5. Dubnová pouť (Feria de Abril), Sevilla (Andalusie), • 22.-24. Mauři a křesťané, Alcoi (Alicante, Valencijský region)
• Konec dubna - Slavnost vína oblasti Ribeiro, Ribadavia (Ourense, Galicie)

Květen
• 4.-17.5. Slavnosti córdobských patii, Córdoba, Andalusie. Pořádáme!
• 10.-17.5. Slavnosti koní (Feria del Caballo), Jerez de la Frontera (Cádiz, Andalusie)
• 30.4.-1.5. Mariánská pouť (Romería del Rocío), Almonte (Huelva, Andalusie)

Červen
• 7.6. La Caballada, Atienza (Guadalajara, Region Madrid)
Svátek Božího těla (Corpus Christi) Berga (Barcelona, Katalánie), Toledo (Región Madrid), Camuñas (Toledo, Region Madrid)

 Červenec
• Začátek měsíce: Odchyt divokých koní (A rapa das bestas), A Estrada (Pontevedra, Galicie) a Viveiro (Lugo, Galicie) (Odchyt divokých koní, jejich počítání, značkování hříbat)
 • Slavnosti jehňat (Fiesta del cordero), Lena (Asturias)
• 6.-14.7. Slavnosti svatého Fermína (Sanfermines), Pamplona (Navarra), býci běhamjí ulicemi
• Týden kolem 2. středy po sv. Petru: Býčci do moře (Bous a la mar), Dénia (Alicante, Valencijský region) Nejoblíbenější bod programu slavností, kdy se v improvizované aréně na břehu moře postaví proti býčkům řada dobrovolníků, z nichž mnozí se zachrání před ostrými rohy skokem do moře, v němž občas skončí i býčci.
• 10.-12.7. Festival sidry, Navas (Asturie)
• Kolem 16.7. : Svátek Panny Marie Karmelské (Fiesta del Carmen), patronky námořníků, San Feliu de Guíxols (Girona, Katalánie), Torremolinos (Málaga, Andalusie) a v noha dalších rybářských přístavech v celé zemi
• 22.-23.7. Tanec na chůdách (Danza de los Zancos), Anguiano (La Rioja)
• 24.-31.7. Mauři a křesťané, La Vila Joiosa (Alicante, Valencijský region)
• 25.7. Pastýřské slavnosti (Fiestas del Pastor), Cangas de Onís (Asturie)
• 30.7. Slavnost vína v oblasti Albariño, Cambados (Pontevedra, Galicie)

Srpen
 • 2. srpnová neděle: Vikinská pouť, Catoira (Pontevedra, Galicie)
 • 13.8. Slavnost chobotnic (Fiesta del pulpo), Carballiño (Pontevedra (Galicie)
• 11.-15.8. Mystérium v Elche (Misteri d’Elx), Elche-Elx (Alicante, Valencijský region) (Tři dny trvající středověké mystérium v kostele v Elche).
• Kolem poloviny srpna: Slavnosti v Malaze, Málaga (Andalusie). Slavnosti v Malaze jsou velkolepé, trvají devět dnů a město si jimi připomíná příjezd Katolických králů do města a připojení Málagy ke Kastilskému koruně.
• 2. polovina měsíce: Vinobraní (Fiesta de la Vendimia), Jumilla (Murcia), Requena (Valencia)
 • Poslední srpnová středa: Rajčatová bitva (La Tomatina), Buñol (Valencia)
• Poslední pátek v srpnu: Květinová bitva, Laredo (Kantabrie)
• Konec měsíce: Vinobraní v oblasti Montilla-Moriles, Montilla (Córdoba, Andalusie)

Září
• První zářijový týden: Vinobraní, Valdepeñas (Ciudad Real, Kastilie-La Mancha)
• 2. polovina měsíce: Vinobraní oblasti La Rioja, Logroño (La Rioja)

Říjen
• 3.-12.10. Slavnost mořských plodů (Fiesta de la Exaltación del Marisco), O Grove (Pontevedra, Galicie)
• 6.-13.10. Slavnost Panny Marie na Sloupu (Fiestas del Pilar), Zaragoza (Aragon)
 • 23.-25. 10. Slavnost šafránové růže (Fiesta de la Rosa de Azafrán), Consuegra (Toleda, Kastilie-La Mancha)

 Listopad
Slavnost dobročinnosti svatého Martina, Moreda de Aller (Asturias)

Prosinec
• 7.-8.12. La Encamisa, Torrejoncillo (Cáceres, Extremadura)

 Čerpáno z www.spanelsko.info.cz

Máte zájem o zájezdy s návštěvami slavností? Tady najdete nabídku cestovní kanceláře GEOPS. 

Související destinace

Španělsko

Španělsko

Španělsko - známá i tajemná země, která má pro turisty odedávna zvláštní kouzlo. Země známá především díky nádherné maurské architektuře, Svatojakubské cestě, podmanivému baroku, skvělým slavnostem, tanci flamenco, jiskřivému vínu, bujným býkům a samozřejmě lákavým plážím od Katalánska po Andalusii. Je toho ale ještě mnohem víc - krásné horská příroda či půvab andaluské vrchoviny a skalních měst, římské památky, středověké či renesanční chrámy a paláce, Gaudího umění i moderní architektura, galerie s poklady umění (El Greco, Murillo, Velazquez, Goya, Picasso, Dalí...) a každý kraj Španělska má své zcela specifické kouzlo.

Musíte potvrdit souhlas se zpracováním informací.

Upozornění

Pro pokračovní je třeba souhlasit se zpracováním osobních údajů

Zkontrolujte formát e-mailu

Upozornění

Zkontrolujte formát E-mailu